Za dwa miesiące wybory w Rosji. Putin ma nowy prezent dla rodaków

Marcin Kaczmarczyk
W środę Władimir Putin powiedział, że minimalne wynagrodzenie miesięczne w Rosji powinno zostać podniesione do wysokości tzw. minimum egzystencji. I stać się tak ma już 1 maja, a nie 1 stycznia przyszłego roku, jak to wcześniej zakładano.

Putin powiedział, że wysokość minimalnego wynagrodzenia powinna wzrosnąć z 9489 rubli (nieco ponad 580 zł) do 11163 rubli (około 685 zł). Skąd ta kwota? To minimalna ilość pieniędzy, za jaką w Rosji można przeżyć, pokrywając swoje podstawowe potrzeby.

Zapowiadana podwyżka będzie drugą, którą przeprowadzono w dość krótkim czasie. Jeszcze w grudniu minimalne wynagrodzenie w Rosji wynosiło niecałe 8 tys. rubli. Podwyżkę do wspomnianych 9489 – 85 proc. minimum egzystencji – wprowadzono od pierwszego stycznia tego roku.

Czytaj więcej: Bliżej wyborów we Włoszech. Szefowie partii zmieniają zdaniem w kwestii euro. 

Agencja RIA spytała ministra pracy Maksima Topilina , czy pomysł Putina będzie wdrożony. Powiedział, że jego ministerstwo w najbliższej przyszłości przygotuje projekt regulacji, która podniesie wysokość pensji minimalnej w Rosji.

Równocześnie rosyjski resort pracy razem z ministerstwem finansów wyliczy, jaki będzie koszt podniesienia najniższych pensji.

Wcześniej, pod koniec grudnia, rosyjski rząd podał informację o skali biedy w Rosji. Wtedy Maksim Topilin powiedział, że 20 mln Rosjan ma dochody niższe od minimum egzystencji.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o: