To najciekawsze ogłoszenie, jakie dziś zobaczysz. Na Polaków czeka praca na... Antarktydzie

Instytut Biochemii i Biofizyki PAN poszukuje 43 chętnych, którzy wezmą udział w wyprawie na Polską Stację Antarktyczną im. H. Arctowskiego. Bynajmniej nie w charakterze turystów.

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk umieścił na stronie internetowej bardzo interesujące ogłoszenie o pracę. Jedna z najważniejszych instytucji naukowych w Polsce poszukuje osób, które wezmą udział w całorocznej wyprawie arktycznej.

PAN poszukuje m.in. elektroników, informatyków, mechaników samochodowych, obserwatorów do monitoringu ptaków i ssaków płetwonogich, obserwatorów do monitoringu morskiego, ja również ratowników medycznych.

Poszukiwani są również pracownicy na krótszą wyprawę półroczną. W tym wypadku chodzi o kucharzy, szyprów/operatorów łodzi typu RiB, a także obserwatorzy do monitoringu ptaków i ssaków płetwonogich oraz monitoringu hydrologicznego.

Polska Stacja AntarktycznaPolska Stacja Antarktyczna fot. Acaro/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Do podstawowych obowiązków Wyprawy zalicza się:

  • zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Polskiej Stacji Antarktycznej;
  • wsparcie w prowadzonych pracach badawczych w terenie i w laboratoriach;
  • prowadzenie monitoringów realizowanych w oparciu o stację;
  • reprezentowanie Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego w trakcie oficjalnych wizyt i kontaktów z innymi stacjami, statkami i wyprawami;
  • prowadzenie bieżących prac remontowych i konserwacyjnych w stacji.


W ogłoszeniu brakuje niestety informacji na temat wynagrodzenia z udział w wyprawie, która ma rozpocząć się we wrześniu 2018 roku, a zakończyć w maju/listopadzie 2019 r.

Instytut Biochemii i Biofizyki PAN zapewni wszystkim uczestnikom wyposażenie w odzież, sprzęt specjalistyczny oraz bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie na czas trwania wyprawy. Wyłonieni kandydaci przed wyjazdem na wyprawę poddani zostaną specjalistycznym badaniom lekarskim i szkoleniom ogólnym oraz specjalistycznym.

Polska Stacja Antarktyczna zlokalizowana jest nad Zatoką Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Założono ją w 1977 roku i nazwano na cześć Henryka Arctowskiego, słynnego polskiego geografa i badacza Antarktyki.

Stacja składa się z 14 budynków. Jest kierowana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN i prowadzi badania w takich dziedzinach jak: oceanografia, geologia, ekologia,  geomorfologia, glacjologia, meteorologia, klimatologia, sejsmologia oraz magnetyzm.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: