Euro ma nadal drożeć, a złoty jest wśród walut, które na tym najbardziej skorzystają

Euro sięgnęło najwyższych poziomów wobec dolara od trzech lat. We wtorek rano ten trend wprawdzie nieco wyhamował, ale ekonomiści ING uważają, że euro nadal będzie się drożeć. A to, co się dzieje na głównej parze walutowej świata, wpływa na naszego złotego.

Kurs euro do dolara w poniedziałek zbliżył się do poziomu 1,23 – najwyższego od grudnia 2014 roku. Według ING to nie koniec wzrostów, bank prognozuje, że w krótkim terminie może dojść do 1,24-1,25, a później w tym roku do 1,30.

Notowania euro do dolara, wykres za ostatnie 5 latNotowania euro do dolara, wykres za ostatnie 5 lat źródło: stooq.pl

Notowania euro wyraźnie oddziałują na walutę Polski i innych krajów naszego regionu – Rumunii, Węgier i Czech. Ekonomiści ING sądzą, że będą one głównymi beneficjentami umocnienia euro, a najmocniej stawiają na czeską koronę. Siłę walut regionu widać szczególnie na ich kursie wobec dolara. Polski złoty, czeska korona, rumuński lej i węgierski forint zyskały w ostatnich dniach najmocniej spośród walut rynków wschodzących.

Notowania walut rynków wschodzących wobec dolara od 11 styczniaNotowania walut rynków wschodzących wobec dolara od 11 stycznia źródło: ING

Wykres przygotowany przez ING pokazuje dane od 11 stycznia. Nieprzypadkowo. Tego dnia euro zaczęło się wyraźnie umacniać wobec dolara, po tym jak dowiedzieliśmy się, co myślą członkowie Europejskiego Banku Centralnego.

Z raportu po posiedzeniu EBC wynika, że bank może zakończyć program wspierania europejskiej gospodarki szybciej, niż się spodziewano, czyli we wrześniu ( ta operacja nazywa się QE – skrót od quantitative easing, czyli luzowanie ilościowe; polega na tym, że EBC skupuje obligacje z rynku, zasilając go w ten sposób euro).

A to dlatego, że europejska gospodarka ma się w ostatnim czasie wyjątkowo dobrze. My widzimy przede wszystkim świetne dane z Polski, ale podobnie dobre informacje napływają z innych krajów, w regionie, a także ze strefy euro, w tym z największej europejskiej gospodarki, czyli z Niemiec. Jak pisze ING w swoim raporcie, ryzyko otaczające euro jest niewielkie, co dodatkowo je wspiera.

Czytaj też: 2018 będzie świetny. Tak optymistycznych prognoz dla strefy euro nie było od lat

Z drugiej strony, osłabiająco na dolara wpływa ogłoszenie, że Bundesbank włączy chińskiego juana do swojego koszyka rezerw – co uderza w amerykańską walutę, także prestiżowo.

We wtorek rano za dolara trzeba było płacić 3,41 zł (dolar jest najtańszy tym samym od blisko około trzech lat), za euro 4,17 zł, za franka 3,53 zł a za funta 4,70 zł.

Notowania dolara amerykańskiego, wykres 5-letniNotowania dolara amerykańskiego, wykres 5-letni źródło: stooq.pl

Notowania euro wobec złotego, wykres 5-letniNotowania euro wobec złotego, wykres 5-letni źródło: stooq.pl

Notowania franka szwajcarskiego wobec złotego, wykres 5-letniNotowania franka szwajcarskiego wobec złotego, wykres 5-letni źródło: stooq.pl

Notowania funta brytyjskiego wobec złotego, wykres 5-letniNotowania funta brytyjskiego wobec złotego, wykres 5-letni źródło: stooq.pl

"Nie skaczmy w ciemno do basenu z euro, bo to nierozsądne"