Lotnisko w Pyrzowicach z najwyższą w Polsce wieżą kontroli lotów. Budimex zakończył budowę

Andrzej Mandel
Kontrakt na budowę wieży był wart ponad 20 mln zł. Najwyższy tego typu obiekt w Polsce musi jeszcze zostać wyposażony w niezbędny sprzęt.

Wykonawca nowej wieży kontroli lotów na lotnisku Pyrzowice (Katowice), firma Budimex poinformował o zakończeniu budowy. Nowa wieża to najwyższy obiekt tego typu w Polsce – ma 46 metrów wysokości (około 15 pięter), a poziom operacyjny jest położony na wysokości 41 metrów. Wartość kontraktu na budowę wynosiła, zgodnie z komunikatem Budimexu, 20,22 mln złotych netto. Ostateczny koszt wieży będzie jednak wyższy, gdyż Polska Agencja Żeglugi Powietrznej musi ją jeszcze wyposażyć w sprzęt niezbędny do funkcjonowania.

Budowa nowej wieży stała się niezbędna po inwestycjach w rozbudowę portu lotniczego. Zarządzające lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze wybudowało w ostatnich latach nową drogę startową, płytę dla samolotów cargo oraz rozbudowało płytę postojową nr 1. To wszystko zmieniło układ lotniska sprawiając, że dotychczasowa wieża przestała dawać dobry widok na wszystko, co dzieje się na lotnisku.

Nowości i coraz więcej pasażerów

Nowa wieża nie jest jedyną inwestycją Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Lotnisko w Pyrzowicach, jako pierwsze regionalne lotnisko w Polsce ma zyskać system ILS na obu podejściach do drogi startowej. To tylko część inwestycji mających poprawić dostępność lotniska w trudnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo na lotnisku ma zostać rozbudowany terminal pasażerski B.

Rozbudowa lotniska w Pyrzowicach to logiczna konsekwencja rosnącego ruchu. Obsługujący aglomerację Górnego Śląska port lotniczy każdego roku znacząco zwiększa liczbę pasażerów. W 2017 roku liczba pasażerów wzrosła do 3,9 mln (o 21 procent rok do roku), z czego 2,432 mln w ruchu regularnym. W 2018 roku spodziewane jest przekroczenie 4 milionów obsłużonych pasażerów w ciągu roku. W 2017 roku katowickie lotnisko było czwarte w Polsce pod względem liczby pasażerów.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (67)
Lotnisko w Pyrzowicach z najwyższą w Polsce wieżą kontroli lotów. Budimex zakończył budowę
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 47 razy 31

  To wszystko ch....!

  W planowanym przez PiS Centralnym Porcie Lotniczym, wieża będzie miała 150 metrów wysokości i będzie w kształcie Chrystusa Króla Polski, a jej mechaniczne ręce będą składać się w oklaski, gdy lądować będzie jakaś pisia marionetka, lub kręcić się szybko w powietrzu wytwarzając w ten sposób wiry powietrzne utrudniające lądowania, gdyby Tusk chciał wrócić!

 • jerpis

  Oceniono 18 razy 6

  I tak dalej trzymać! Nikt nie przeszkodzi w tym, że lotnisko w Pyrzowicach stanie się najważniejszym lotniskiem w Polsce i regionie!

 • j_stalin

  Oceniono 5 razy 5

  a za wjazd na lotnisko nadal pobieraja myto 5pln. obojetne czy na minutke czy wiecej. zlodzieje

 • juma07

  Oceniono 4 razy 4

  Ale brak stałego połączenia linią kolejową ŚLK ( szynobusem) do dworca kolejowego w Katowicach.
  Taka inwestycja wpłynęłaby na jeszcze większą dostępność Pyrzowic i niewątpliwie wpłynęłaby na ilość korzystających z lotów z Pyrzowic.

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 4

  Radom przegoni wszystkie lotniska krajowe. Bielan obiecał.

 • Jar Pia

  Oceniono 10 razy 4

  I z największą częstotliwością kontroli pasażerów na świecie. Żeby dojść do samolotu paszport i kartę pokładową trzeba pokazać pięć razy.

 • staefun

  Oceniono 3 razy 3

  Przypomina gigantyczny shaker do robienia drinków.

 • jenson

  Oceniono 5 razy 3

  Ogrom powierzchni tego kolosa a funkcjonalność to dwie różne definicje. Widać projektowanie i wdrożenie projektu wygrała szwagrofirma, bo ciasnota przy security check i trzymanie i popychanie skrzynek na nowym lotnisku oznacza, że kasa przelała się na nie te konta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX