Francuzi rozpoczęli produkcję niezwykłych rowerów. Kosztują 7,5 tys. euro

Marcin Kaczmarczyk
Spółka Pragma Industries z Biarritz na południu Francji jako pierwsza na świecie rozpoczęła produkcję rowerów z ogniwami paliwowymi. Przypominają w działaniu elektryczne, z tym że trzeba do nich tankować wodór.

Ogniwa wodorowe to wynalazek, który w motoryzacji jest już obecny od pewnego czasu. Od 2014 roku Toyota produkuje np. model Mirai, w którym paliwem jest wodór - łączy się on w ogniwie paliwowym z tlenem w wyniku czego powstaje woda oraz prąd elektryczny będący źródłem zasilania dla silnika elektrycznego poruszającego samochód. Podobne rozwiązanie zastosowano teraz w rowerach Pragma Industries.

Taki rower jest wyposażony w dużo mniejsze niż w Toyocie Mirai ogniowo wodorowe, dwulitrową butlę na gaz i silniczek elektryczny. Jeździmy nim jak coraz częściej spotykanymi rowerami elektrycznymi. Zasięg – bez pedałowania – wodorowego roweru to około 100 km, a jego prędkość maksymalna sięga 25 km/godz.

Co ważne, „tankowanie” – czyli napełnienie zbiornika wodorem - zajmuje kilka chwil. Tu dużo lepszy wynik niż w wypadku ładowania akumulatora wykorzystywanego w rowerze elektrycznym.

Czytaj więcej: Ford w znanych modelach wymieni silniki na elektryczne. 

Napełnianie butli gazem odbywa się na specjalnych stacjach – Pragma Industries również takie oferuje. To w sumie dość niewielkie urządzenie, które z wody i prądu produkuje wodór. Może „zatankować” do 25 rowerów dziennie i kosztuje około 30 tys. euro.

Rower skonstruowany przez Pragma Industries niestety też jest dość drogi – jego cena to 7,5 tys. euro. Dlatego francuska firma wpadła na pomysł, że to wynalazek, który świetnie sprawdzi się przede wszystkim w roli roweru miejskiego wypożyczanego na godziny w coraz większej liczbie miast na całym świecie.

Już kilka francuskich samorządów kupiło około 60 rowerów z ogniwami wodorowymi od Pragma Industries. Firma produkuje kolejne dla klientów z Norwegii, USA, Hiszpanii, Włoch i Niemiec. W tym roku chce wyprodukować 150 oryginalnych rowerów.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”