Są nowe dane z GUS. Przeciętne wynagrodzenie w Polsce to już prawie 5 tys. zł

Jak wynika z nowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w grudniu 2017 r. 4973,73 zł brutto. To oznacza wzrost o 7,3 proc. rok do roku. To też oczywiście rekordowy wynik.

 Przeciętne wynagrodzenie na poziomie 4973,73 zł brutto to „na rękę” około 3532 zł.

Jednocześnie GUS poinformował, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w grudniu 2017 r. 6 mln 64,8 tys. osób, i w ujęciu rok do roku było wyższe o 4,6 proc.

Warto przy tym zaznaczyć, że liczby i kwoty podane przez GUS dotyczą wyłącznie podmiotów, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, oraz z pominięciem m.in. sektora publicznego. Gdy GUS zbadał wynagrodzenia we wszystkich podmiotach gospodarki narodowej - także jednostkach zatrudniających nie więcej niż 9 osób, to okazało się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. wynosiło ok. 4276 zł.

Poza tym - wiadomo, że średnia nie jest najlepszym wskaźnikiem faktycznych zarobków Polaków, bo zawyżają ją dane od wąskiej grupy najlepiej zarabiających. Jak wynika z najnowszych danych GUS dotyczących dokładnego rozkładu wynagrodzeń Polaków, mediana płac ogółem w gospodarce narodowej, dla jednostek zatrudniających minimum 10 osób, wynosiła w październiku 2016 r. (GUS podaje tak dokładne dane rzadko, te są najnowsze) 3511 zł brutto, czyli ok. 836 zł brutto mniej niż przeciętne wynagrodzenie. Czyli - dokładnie połowa osób zarabiała więcej niż 3511 zł brutto, a połowa mniej. Oznacza to też, że de facto 66 proc. osób zarabiało mniej niż wynosiło przeciętne wynagrodzenie.

Należy także wziąć pod uwagę, że, choć oczywiście trend jest jednoznaczny - przeciętne wynagrodzenie cały czas pnie się w górę - to grudniowe dane zawsze bardzo mocno in plus odbiegają od kwot z poprzednich miesięcy. Tak było i tym razem - grudniowe niemal 4974 zł to aż o ponad 370 zł (7,9 proc.) więcej niż wynosiła przeciętna płaca w listopadzie ub.r. Dość powiedzieć, że poprzedni rekord przeciętnego wynagrodzenia utrzymywał się od… grudnia 2016 r. (prawie 4636 zł). Ten coroczny grudniowy skok to efekt wypłat rocznych dodatków, premii itp.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw - ogółem [PLN]Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw - ogółem [PLN] źródło: Spotdata.pl

***

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]