PKN Orlen stawia na prąd. Na stacjach naładujesz wszystkie "elektryki" sprzedawane w Europie

Na stacjach PKN Orlen powstaną punkty ładowania pojazdów elektrycznych.

W części stacji benzynowych PKN Orlen kierowcy aut elektrycznych będą mogli je naładować jeszcze w 2018 roku. W związku z tym Orlen kupi 23 szybkie ładowarki o mocy 50 i 100 kW.

Punkty te będą mogły obsłużyć wszystkie typy pojazdów elektrycznych, które sprzedawane są w Europie. Korzystając ze stacji 50-kW z prądem stałym naładujemy akumulator z poziomu 20 proc. do 80 proc. pojemności w czasie 20-30 minut.

Punkty szybkiego ładowania Orlen będą budowane w latach 2018-2019, przy trasach tranzytowych oraz pod siedzibami koncernu w Płocku i Warszawie. Pierwsze samochody elektryczne będzie można tam naładować jeszcze w tym roku.

Prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński zwraca uwagę, że inwestycja w elektromobilność wpisuje się w strategię koncernu oraz dalekosiężne plany rozwojowe polskiej gospodarki.

- Chcemy by w 2019 roku kierowcy korzystający z aut elektrycznych mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi, korzystając z naszych punktów ładowania – zapowiada Wojciech Jasiński. 

Orlen ma już doświadczenia

Montowane stacje ładowania nie są pierwszymi na stacjach należących do sieci Orlen. W ramach współpracy z Teslą w obiektach Grupy Orlen działają punkty ładowania samochodów elektrycznych tego producenta w polskich Kostomłotach oraz Katowicach, a także w niemieckich Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. W Czechach działa jeden punkt ładowania w mieście Vrchlabi na stacji Benzina w partnerstwie z CEZ, koncern planuje budowę kolejnych.

Inwestycja ma dać także bodziec do rozwoju sieci paliw alternatywnych w Polsce. 

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: