Prawie 800 milionów złotych. PGNiG przyznaje, że część swojego majątku musi spisać na straty

Rafał Hirsch
Nasz narodowy dostawca gazu nie popisze się świetnymi wynikami finansowymi za ostatni kwartał 2017. Spółka właśnie poinformowała, że zaksięguje sobie blisko 800 milionów złotych straty z powodu księgowego przeszacowania wartości części majątku.

Nieudane poszukiwania ropy i gazu

Wynik operacyjny grupy PGNiG za czwarty kwartał 2017 będzie niższy o około 776 milionów złotych - uprzedza spółka w swoim komunikacie. Chociaż zastrzega też, że to na razie szacunki i ostateczna wartość odpisów może ulec zmianie. Musi bowiem na nie rzucić okiem biegły rewident, który może spółce wydać swoje rekomendacje w sprawie odpisów. 

Aż 422 miliony złotych z 776 mln to odpisy związane z poszukiwaniem przez PGNiG nowych złóż gazu i ropy. Spółka uznała, że to, co do tej pory udało się znaleźć będzie jej w przyszłości przynosić mniejsze zyski niż dotąd zakładała. Czyli tak jakby spółka przyznała się do tego, że wcześniej nieco przesadzała z optymizmem w tym temacie. 

W tych 422 mln złotych ponad połowa to koszty nakładów na "sejsmikę oraz odwierty, które zakwalifikowano jako negatywne". Kolejne 176 mln PLN to odpis wartości środków trwałych - tych istniejących i tych w budowie, związanych z poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów (czyli gazu i ropy).

Blok energetyczny wart o 364 mln PLN mniej

Dodatkowo, zupełnie bez związku z poszukiwaniem złóż PGNiG uznał, że wartość bloku energetycznego w Wierzchowicach jest mniejsza od dotychczasowych apisów księgowych aż o 364 miliony złotych. Spółka tłumaczy w komunikacie, że zmieniła model biznesowy funkcjonowania tego bloku. Dotąd dostarczana przez niego energia służyła obsłudze podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach. Teraz blok ma pracować, jak to spółka ujmuje, "w większej mierze na potrzeby handlowe". 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to największy dystrybutor gazu w Polsce. Spółka jest notowana na giełdzie, ale kontroluje ją Skarb Państwa, która ma w niej blisko 72 procent akcji. 

PGNiG nie jest spółką, która szybko zyskuje na wartości - jej akcje w 2017 roku poszły w górę o niecałe 12 procent. WIG w tym czasie urósł o ponad 20 procent. Wartość rynkowa całej spółki to 39 miliardów złotych. 

Notowania akcji PGNiGNotowania akcji PGNiG wykres: investing.com

Według opublikowanych w listopadzie planów PGNiG w tym roku zamierz wydobyć 4,5 miliardów metrów sześciennych gazu i 1,33 mln ton ropy naftowej ze swoich złóż w Polsce i Norwegii, a także w Pakistanie (tylko gaz).

Odpis obniżający zysk operacyjny spółki o 776 milionów złotych nie wpędzi spółki w straty. Po trzech pierwszych kwartałach 2017 jej zysk operacyjny wynosił 3,26 mld PLN. 

Więcej o: