Po dużej karze od UOKiK polska spółka nie zamierza składać broni. Będzie walczyć

Grupa Pfleiderer, producent płyt drewnopodobnych, poinformowała o zawiązaniu rezerw w łącznej kwocie blisko 38,7 mln zł. Większość z tej sumy to konsekwencja dużej kary od UOKiK za udział w zmowie cenowej.

Przypomnijmy - pod koniec grudnia ub. r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał jedną ze swoich najważniejszych decyzji w ostatnich latach. Jak informował UOKiK, rozbił „wieloletni kartel” producentów płyt do produkcji mebli: Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów i Swiss Krono.

Urząd nałożył kary na cztery spółki (Swiss Krono uniknęło kary, bo zdecydowano się na współpracę z UOKiK):

- Kronospan Szczecinek - 60,69 mln zł

- Kronospan Mielec - 39,31 mln zł

- Pfleiderer Wieruszów - 19,8 mln zł

- Pfleiderer Group - 15,96 mln zł

Spółka będzie walczyć

Zarówno grupa Kronospan, jak i Pfleiderer, zapowiadały już wówczas, że od decyzji będą się odwoływać. Teraz notowany na warszawskiej giełdzie Pfleiderer oficjalnie zakomunikował inwestorom, że zawiązał w tym celu rezerwy. Łączna rezerwa to ok. 38,68 mln zł, czyli o blisko 3 mln zł więcej, niż wynosi łączna kara od UOKiK dla Pfleiderer Group i Pfleiderer Wieruszów. Reszta to środki zarezerwowane na przewidywane koszty prawne związane z odwołaniem się od decyzji Urzędu.

Zarząd Spółki zwraca uwagę, że w toku przeprowadzonego audytu wewnętrznego Spółka nie zidentyfikowała naruszeń prawa konkurencji, które uzasadniałyby wydanie Decyzji w stosunku do Spółki i Pfleiderer Wieruszów sp. z o.o.

- czytamy również w komunikacie spółki.

Pfleiderer Group dalej skupuje własne akcje.

Także w czwartek spółka Pfleiderer Group ogłosiła drugą transzy skupu własnych akcji od inwestorów. Skup obejmie maksymalnie 5 proc. akcji, czyli 3 235 050 papierów, po 37,5 zł. Zapisy rozpoczęły się 19 stycznia i potrwają do 2 lutego.

Jak tłumaczy spółka, skupywane akcje mogą zostać przeznaczone np. do zaoferowania w ramach programu motywacyjnego lub umorzenia.

Tyle samo akcji Pfleiderer skupił z rynku na przełomie września i października ub. r. Tegoroczny skup będzie drugim i ostatnim etapem programu, na który 21 czerwca ub.r. zgodziło się walne zgromadzenie. Zakładał on skup do 6 470 100 akcji spółki.

***

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: