Już około 300 tys. emerytów zalega z rachunkami czy ratami. Jest się czego obawiać?

Ok. 300 tys. osób w wieku 65 lat i więcej zalega z zapłatą rachunków, rat kredytów czy innych zobowiązań. Według danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, ich zadłużenie wynosi łącznie ponad 6,1 mld zł.

Jak informują Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej, w ich Rejestrze Dłużników znajduje się obecnie ponad 302 tys. osób w wieku 65 lat i więcej. Obecność w Rejestrze oznacza, że te osoby zalegają z zapłatą zobowiązań w kwocie przynajmniej 200 zł przez okres dłuższy niż 60 dni. Warto przy tym zaznaczyć, że nikt nie jest do Rejestru wpisywany „z automatu” - to, choć w wielu miejscach już powszechnie stosowany, ale jednak nadal dobrowolny element nacisku ze strony np. telekomów, operatorów telewizji kablowej czy dostawców energii, gazu albo wody.

Choć do wpisania do Rejestru Dłużników wystarcza zaległość w wysokości 200 zł (a w przypadku kredytów nie ma żadnego pułapu kwotowego), to jak wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK, średnia zaległość osób w wieku 65 lat i więcej w Rejestrze to 20,2 tys. zł. Łączna wysokość nieterminowo spłacanych długów to 6,1 mld zł. BIG dodaje, że „rekordzista” - 67-latek z Mazowsza, ma zaległe zadłużenie na ponad 104,3 mln zł.

W Krajowym Rejestrze Długów dane, przynajmniej pod względem liczby zadłużonych seniorów, są podobne - ok. 291 tys. dłużników z łącznymi zaległymi zobowiązaniami na ok. 4,5 mld zł. Warto tu pamiętać, że każde biuro informacji gospodarczej jest oddzielną firmą, i może współpracować z innymi instytucjami -więc liczby czy kwoty nierzetelnych dłużników mogą się między nimi różnić.

Im dalej na zachód tym częściej dłużnicy

Na dłużnika-seniora najłatwiej natrafić w zachodnich regionach Polski. Przykładowo, w województwie kujawsko-pomorskim na 1000 emerytów zaległe zadłużenie ma 75 osoby, a w Zachodniopomorskiem 72. Z kolei np. w województwie podkarpackim tylko 27 na 1000 emerytów nie spłaca zobowiązań w terminie. Taki podział „wschód-zachód” w spłacalności zobowiązań jest charakterystyczny dla wszystkich grup wiekowych - jest tłumaczony m.in. kwestiami tradycjonalizmu na wschodzie i idącą za tym większą dyscypliną finansową oraz niechęcią do zapożyczania.

.. źródło: KRD

Efekt śnieżnej kuli

Ok. 300 tys. osób w wieku 65+ z zaległymi długami w zestawieniu z łączną liczbą ponad 6 mln Polaków w tym wieku nie jest oczywiście dramatycznym wskaźnikiem. Niemniej BIG InfoMonitor i BIK ostrzegają, że seniorzy to grupa wiekowa, której zaległości rosną w najszybszym tempie – w ciągu roku wzrosły o prawie 3 tys. zł, a przez dwa lata o 5 tys. zł. 

Z naszych statystyk wynika, że w tej grupie wiekowej łatwo o efekt śnieżnej kuli. Niewielkie początkowo zaległości zamiast znikać, powiększają się 

- przestrzega Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Wśród przyczyn rosnącego zadłużenia emerytów wymienia się m.in. niski poziom oszczędności, przeszacowanie swoich dochodów i wydatków w momencie przechodzenia na emeryturę, a także „wykorzystywanie” emerytów przez rodzinę do zaciągania zobowiązań (z powodu stałego dochodu).

Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów, zwraca uwagę z kolei na fakt, że wśród emerytów-dłużników więcej jest kobiet, tymczasem w młodszych grupach wiekowych dominują mężczyźni.

Kobiety szybciej przechodzą na emeryturę. Ponadto, statystycznie żyją dłużej od mężczyzn. Emerytek jest więc więcej od emerytów. Ponadto, często po śmierci męża nie są one w stanie spłacać wspólnie zaciągniętych zobowiązań. W efekcie wpadają w kłopoty finansowe, a niska emerytura nie ułatwia ich rozwiązania

- tłumaczy prezes Krajowego Rejestru Długów.

***

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (140)
Już około 300 tys. emerytów zalega z rachunkami czy ratami. Jest się czego obawiać?
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 28 razy 22

  No, dobrze, jest to poważna sprawa, ale zastanówcie się ilu emerytów bierze kredyty, bo:
  - trzeba "młodym"pomóc
  - popsuł im się samochód, a nikt im nie da pożyczki
  - trzeba przecież wyprawić komunię wnusia/wnusi
  - przecież TRZEBA kupić prezent...
  Ilu z Nich jest zadłużonych w tzw. "kredytach/chwilówkach" a wcale nie musieli, tylko ulegli bezmyślnie namowom "rodzinki"?

 • 4jaco

  Oceniono 32 razy 20

  To kochane dzieci wciągają rodziców-emerytów w zadłużenie,które oiecują spłacac a nie spłacają!

 • elenem

  Oceniono 28 razy 18

  Emeryci biorą kredyty bo im nie wystarcza na godne zycie i PŁATNE LECZENIE ! Kto nie miał ciężko chorej osoby w rodzinie ten nie zrozumie. A jak zostaje jedno to nie jest w stanie spłacać.... Dramat! Tak wygląda BIEDA NA POLSKIEJ EMERYTURZE. Wyborcy PIS- zachwalajacy obnizenie wieku emerytalnego- patrzcie i.... podziwiajcie ! To was czeka.

 • 2stan13

  Oceniono 8 razy 8

  Powodem szalejąca i mająca się dobrze lichwa w Polsce, a zamiast spłaty długu podstawowego ściąga się bardzo wysokie i ciągle rosnące karne odsetki - czyli z założenia dłużnik o małych dochodach swojego długu nigdy nie spłaci, A KOMORNICY I FIRMY TYPU "KRUK" Z WROCŁAWIA MAJĄ SIĘ CORAZ LEPIEJ!

 • Jan Gut

  Oceniono 7 razy 7

  Nie wnuki lecz zbyt niskie emerytury są przyczyną zadłużania się emerytów. Jak można w terminie opłacać rachunki jeżeli wysokość emerytury po 30 latach pracy wynosi 980zł. Który poseł lub minister jest w stanie funkcjonować za tę kwotę. Zbliża się czas wyborów więc myślę, że tą grupą zajmie się Rząd p Premiera Morawieckiego w przeciwnym razie będzie zagospodarowana przez opozycje.

 • kemor234

  Oceniono 7 razy 7

  ZARABIAMY ZA MAŁO !!!!!!!!
  I nie chodzi mi wcale o kwotę. Zarobki nie wystarczają po prostu na życie. Młody człowiek gdzieś tam zawsze próbuje dorobić, póki ma siły. Ale już np chociażby Pan Misiewicz, wcale nie musi ...
  Emeryci to już mają zupełnie przechlapane. Same lekarstwa ich wykańczają. A na starość przychodzi płacić za ciągłą pogoń za groszem.
  PRZEOGROMNE "ZAROBKI" ZARZĄDÓW SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA, BANKÓW CZY TEŻ RÓŻNYCH "NARODOWYCH" INSTYTUCJI I KOMISJI, NIE WYŁĄCZAJĄC PRZEDSTAWICIELI RZĄDU nie dają szans na godziwe zarobki "zwykłym" ludziom.

 • frodozbagien

  Oceniono 8 razy 6

  Jest takie żydowskie przysłowie: "Niech się martwi ten, kto udzielił pożyczki" :)

 • Maria Fąfara

  Oceniono 8 razy 6

  Polacy mają złe nawyki w korzystaniu z kredytów. Istnieje chęć pokazania się za wszelką cenę w myśl zasady "zastaw się a postaw się " niektórzy seniorzy myślę że to czasy komuny.Brali kredyt olbrzymi a po instalacji splacali grosze..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX