Już 2 lutego w Krakowie ruszają warsztaty Startup Weekend Kids

Warsztaty Startup Weekend Kids skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat. W ciągu trzech dni (od 2 do 4 lutego), uczestnicy dowiedzą się jak stworzyć podwaliny startupu o charakterze społecznym lub biznesowym. Poznają siłę pracy zespołowej, nowe narzędzia internetowe oraz nowoczesne biznesowe metody, przydatne w realizacji wszelkiego rodzaju projektów.

Warsztaty Startup Weekend Kids rozpoczynają się w piątek i trwają do niedzieli. Ich głównym celem jest inspiracja młodzieży do realizowania własnych pomysłów, zaszczepienie ducha przedsiębiorczości oraz pokazanie korzyści, jakie dają kompetencje cyfrowe, takie jak programowanie,czy projektowanie graficzne oraz miękkie, czyli biznesowe.

Nad projektami będzie czuwało grono doświadczonych mentorów i ekspertów, przedsiębiorców, programistów, grafików oraz marketingowców. Przez cały weekend będą wspierać młodych ludzi w realizacji ich pomysłów oraz inspirować do poznawania i rozwijania przeróżnych kompetencji – od programowania, poprzez grafikę komputerową po marketing i zarządzanie.

- Warsztaty są nie tylko świetnym treningiem dla dzieci jak organizować sobie pracę i dzielić się zadaniami odpowiednio do kompetencji. Zadaniem młodych ludzi jest przede wszystkim zdobycie niezbędnych informacji do realizacji projektu, weryfikacji potencjału pomysłów wśród potencjalnych odbiorców oraz sprawdzenia podobnych rozwiązań. Uczestnicy przygotowują także prototyp, plan biznesowy oraz działania promocyjne. Ponadto uczą się, jak dobrze zaprezentować swój pomysł przed potencjalnymi odbiorcami lub partnerami – mówi Krzysztof Gontarek, organizator wydarzenia i prezes Fundacji “Pierwsze Miejsca są Zawsze Wolne”.

- Liczmy, że dzięki zaszczepieniu wśród dzieci i młodzieży biznesowego bakcyla – to one kiedyś zasiedlą nasze biura dla startupów z prawdziwymi firmami. – mówi Mateusz Cybula, manager Inkubatora Technologicznego KPT i współorganizator wydarzenia.

Założeniem 4. edycji Startup Weekend Kids jest opracowanie przez każdy zespół przynajmniej pojedynczej strony sprzedażowej ich projektu. Powinni na niej przedstawić m.in. wizualizację produktu lub usługi, opis jak działa i do kogo jest skierowany, jakie korzyści daje użytkownikom, jaki jest koszt nabycia.

Co będziemy robić?

Startup Weekend Kids rozpocznie się od krótkich warsztatów przygotowujących uczestników do pracy nad własnymi projektami, które będą realizowali przez sobotę i niedzielę.

W sobotę każde z dzieci, które chce podzielić się swoim pomysłem, będzie miało na to jedną minutę. Po prezentacjach wszyscy uczestnicy warsztatów będą głosowali na pomysły, które im się najbardziej podobały. Każda osoba będzie miała do dyspozycji dwa głosy. Dziesięć projektów, które uzyskały największą liczbę głosów będzie realizowanych podczas warsztatów.

Kiedy młodzież stworzy zespoły, zostaną do nich przydzieleni dorośli eksperci. Następnie wszyscy przygotowują plan działań i ustalają między sobą podział zadań, które umieszczane są na tablicach kanban.

Uczestnicy rozpoczynają realizację projektów ścieżką wytyczoną przez organizatorów wydarzenia. Każdy etap jest wprowadzany przez 10-15 minutową prezentację, a następnie nastolatki realizują przedstawione zadania, m.in. przygotowują badanie rynku i potrzeb odbiorców, do których skierowane są ich pomysły.

Ostatniego dnia zespoły skupią się na dopracowaniu prototypu, strony sprzedażowej oraz prezentacji finałowej. O godzinie 16:00 rozpoczną się finałowe prezentacje, które będą wygłaszać jedynie dzieci, pojedynczo lub grupowo. Po każdej prezentacji sędziowie będą mieli 3 minuty na zadawanie pytań dotyczących projektów. Odpowiedzi na pytania mogą udzielać tylko dzieci.

Po finałowych prezentacjach sędziowie udają się na naradę, aby uzgodnić wyniki finałowych prezentacji. Po ogłoszeniu wyników organizatorzy rozdadzą dyplomy i okolicznościowe nagrody.

Na Startup Weekend Kids w Krakowie zapraszają organizatorzy wydarzenia: Krakowski Park Technologiczny, Inkubator Technologiczny KPT, WebTango.pl oraz Fundacja “Pierwsze Miejsca Są Zawsze Wolne".

Next.gazeta.pl jest patronem wydarzenia.

Więcej informacji na startupkids.pl

Wydarzenie można także śledzić na Facebooku 

+++

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]