Konstytucja Biznesu stała się faktem. Sejm przyjął ustawę, która ma ułatwić życie przedsiębiorcom

Konstytucja Biznesu to flagowy projekt premiera Morawieckiego, który składa się z pakietu 5. ustaw i ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Za jego przyjęciem głosowało 286 posłów, przeciw było 124, od głosu wstrzymało się 4.

Konstytucja Biznesu wprowadza m.in. katalog zasad regulujących relacje biznesu z państwem w myśl hasła "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone"

Konstytucja wprowadza m.in. pojęcie działalności nierejestrowanej (działalność o niewielkich przychodach do 50 proc. wynagrodzenia minimalnego bez konieczności rejestracji firmy) oraz ulgę na start (pół roku bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców). Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rozwoju te rozwiązania mają przynieść prawie 8 mld zł oszczędności dla firm w ciągu 10 lat.

Proste sprawy urzędowe przedsiębiorcy załatwią przez telefon czy maila. Dodatkowo numer REGON będzie stopniowo wycofywany z obrotu - podstawowym numerem identyfikującym przedsiębiorcę ma być NIP.

Projekt umożliwia też bardziej elastyczne zawieszanie działalności gospodarczej, na dłuższy okres niż obecne 24 miesiące lub na czas nieokreślony.

Zakłada również wydawanie przez organy administracji napisanych prostym językiem "objaśnień prawnych" - mają one w sposób praktyczny wyjaśniać przepisy dotyczące działalności gospodarczej.

Konstytucja Biznesu

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]