Polacy pokochali pociągi? Takiego roku na kolei nie było od 15 lat. Nie przeszkadzają nam remonty i utrudnienia

Mamy już wstępne dane za cały ubiegły rok. Wynika z nich, że liczba pasażerów kolei w Polsce znów wzrosła. Ostatnio tak wiele osób pociągi przewiozły w 2002 roku. Najmocniej wzrosło upodobanie do PKP Intercity.

W 2017 roku kolej przewiozła 303,6 mln osób - to najlepszy wynik od 15 lat i wzrost o niespełna 4 proc. (dokładnie o 3,8 proc.). Raport na ten temat przygotował Urząd Transportu Kolejowego. Jeździmy pociągami coraz chętniej, i to pomimo uciążliwych często remontów (z powodu niektórych zamknięto całe linie, na przykład z Warszawy Zachodniej czy Grodziska Mazowieckiego).

Ilu pasażerów przewiozły koleje w PolsceIlu pasażerów przewiozły koleje w Polsce źródło: Urząd Transportu Kolejowego

PKP Intercity rośnie najmocniej

Rośnie niemal wszystkim przewoźnikom, ale wygląda na to, że wśród tych największych najmocniej zyskało PKP Intercity. Spółka zwiększyła liczbę pasażerów o 4,3 mln, czyli o 11,2 proc. Nie zaszkodziły zmiany rozkładu, uwzględniające remonty tras, mimo, że nie wszystkim się podobały.

PKP Intercity miewa też problemy z taborem. W ostatnich dniach kilka pociągów Pendolino (6 z 12 składów jeżdżących po torach) trafiło do remontu - ich podwozia zostały uszkodzone w kontakcie z tłuczniem na torach.

Pisaliśmy o tym tutaj: Część Pendolino w naprawie. Z powodu kamieni. Tańsze bilety? Lepiej złóż reklamację, bo PKP Intercity samo nie zwróci różnicy w cenie

Już wcześniej, z powodu innych usterek, do naprawy trafiły dwa inne składy Pendolino. Tego typu problemy w ubiegłym roku pasażerom najwyraźniej jednak nie za bardzo przeszkadzały.

Pod względem udziału w rynku PKP Intercity wyprzedzają przewoźnicy jeżdżący na krótszych trasach. Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o liczbę pasażerów (a nie ich wzrost) znajdują się Przewozy Regionalne (Polregio), dalej są Koleje Mazowieckie, wspomniane już PKP Intercity, PKP SKM, SKM Warszawa i Koleje Śląskie.

Którzy przewoźnicy kolejowi przewożą najwięcej pasażerówKtórzy przewoźnicy kolejowi przewożą najwięcej pasażerów źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Ale to PKP Intercity rośnie z nich najmocniej. W przyszłości wyzwaniem dla tej państwowej spółki może okazać się jednak konkurencja z zagranicy. Na razie nie jest ona duża, ale firmy spoza Polski zaczynają snuć plany mocniejszego wejścia na nasz rynek. Już niedługo na tory mają wjechać pociągi Leo Express, prywatnego przewoźnika, którego Polacy znają już z połączeń autobusowych. Na takich zmianach powinni skorzystać pasażerowie. 

Rośnie gospodarka, rośnie transport towarów

Urząd Transportu Kolejowego pisze też w raporcie o przewozach towarowych. Po kilku latach spadków wyraźnie zaczęły one rosnąć.

Przewóz towarów kolejąPrzewóz towarów koleją źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Jak podaje UTK, pociągami w ubiegłym roku przewieziono 239,9 mln ton ładunków, o 7,9 proc. więcej niż w 2016. "Wzrost masy przewiezionych ładunków w 2017 r. związany był z ogólnym ożywieniem wielu gałęzi gospodarki i szeregiem nowych inwestycji" - wyjaśnia UTK. W ostatnim rekordowych 2011 roku przewozy towarów rosły w związku z inwestycjami na EURO 2012.

Czytaj też: Mamy najszybszy wzrost gospodarczy od sześciu lat. GUS pokazał dobre dane o PKB za 2017 rok

+++

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: