Polski hit na światowym rynku długu. Duże zainteresowanie "zielonymi" obligacjami

Polska sprzedała obligacje za 1 mld euro. To tzw. Green Bonds, za pieniądze z ich emisji będą finansowe projekty prośrodowiskowe. Jesteśmy pierwszym krajem, który wyemitował takie obligacje po raz drugi, a ponad rok temu zrobiliśmy to jako pierwsze państwo na świecie.

Obligacje są 8,5 letnie - mają termin zapadalności na 7 sierpnia 2026 r., czyli wtedy Ministerstwo Finansów będzie musiało je odkupić. Do tego czasu będzie płacić tym, którzy te papiery kupili, 1,125 proc. odsetek rocznie.

Bardzo dużo chętnych na polskie obligacje

Te "zielone" obligacje są denominowane w euro. Polska sprzedała je za 1 mld euro. Chętnych było na znacznie więcej. - Popyt wyniósł 3,25 mld euro, co przerosło oczekiwania Ministerstwa Finansów oraz pozwoliło na podwojenie kwoty emisji z planowanych 500 mln euro do 1 mld euro - mówi, cytowany w komunikacie resortu wiceminister Piotr Nowak.

Z kolei, jak pisze Financial Times, ekspert z BNP Paribas powiedział, że była to "jedna z największych ksiąg popytu, jakie widzieliśmy w Polsce w ostatnich latach na rynku euro".

Papiery kupili przede wszystkim inwestorzy z zagranicy, głównie z Francji (23,5 proc.), Niemiec (19 proc.) i Wielkiej Brytanii (13,9 proc.). Nabywcy z Polski znaleźli się na czwartym miejscu (9,6 proc.). Największy udział miały podmioty zarządzające aktywami (aż 66,5 proc.), dalej znalazły się banki komercyjne (15,9 proc.), banki centralne i instytucje publiczne (9,2 proc.), ubezpieczyciele i fundusze emerytalne (7,8 proc.).

Polska przeciera szlaki na rynku Green Bonds

To była druga emisja Polski papierów typu Green Bonds. Przeprowadziliśmy ją drugi raz - tym samym wracając na tego typu rynek jako pierwszy kraj na świecie. Pierwsza w ogóle sprzedaż "zielonych" obligacji skarbowych także została zrealizowana przez Polskę. Miało to miejsce nieco ponad rok temu, w grudniu 2016 r. Z tamtych pieniędzy (750 mln euro) rząd pokrył wydatki budżetowe na projekty z zakresu m.in. zrównoważonego rolnictwa, czystego transportu czy odnawialnych źródeł energii.

Powoli przecieramy szlaki takim przyjaznym środowisku inwestycjom, po nas tego typu obligacje wyemitowały jak na razie tylko dwa kraje: Francja w styczniu ubiegłego roku (za 7 mld euro) oraz Fidżi w październiku (za 50 mln dolarów).

Jak na razie pieniądze w ten sposób pożyczają przede wszystkim firmy i banki. Widać jednak, że Green Bonds są coraz popularniejsze, coraz więcej jest instytucji, które przestają inwestować w papiery, które kojarzą się negatywnie w kontekście ochrony środowiska - jak te dotyczące firm węglowych czy naftowych (z tego typu inwestycji wycofuje się np. największy na świecie państwowy fundusz emerytalny z Norwegii). Polska może więc stać się liderem nowego trendu na rynku długu skarbowego.

UE chce zachęcać do inwestycji w ochronę środowiska

Co ciekawe, w dniu emisji polskich "zielonych" obligacji, Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący finansowania prośrodowiskowych inwestycji.

- Aby osiągnąć uzgodnione w Paryżu cele UE na 2030 r., w tym redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40 proc, potrzebujemy rocznie około 180 mld dodatkowych inwestycji. Sektor finansowy ma do odegrania kluczową rolę w osiąganiu tych celów, ponieważ duże ilości kapitału prywatnego mogłyby zostać zmobilizowane na takie zrównoważone inwestycje. Komisja jest zdecydowana prowadzić globalne prace w tej dziedzinie i pomagać inwestorom świadomym zrównoważonego rozwoju w wybieraniu odpowiednich projektów i firm – czytamy w komunikacie.

+++

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (8)
Polski hit na światowym rynku długu. Ministerstwo Finansów: Duże zainteresowanie "zielonymi" obligacjami
Zaloguj się
 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 2 razy 2

  "Do tego czasu będzie płacić tym, którzy te papiery kupili, 1,125 proc. odsetek rocznie."
  Przy tej wysokosci odsetek to juz wole trzymac kase w "skarpecie" przynajmniej jestem pewien ze ja mam.
  Przeciez to jest zwykla piramida wykupia te obligacje emitujac nowe ....... az w koncu ..... pierd.olnie caly system.

 • Jolanta Stan

  Oceniono 2 razy 2

  Ta informacja powinna być opatrzona znakiem "sponsorowane".

 • ilchi

  Oceniono 2 razy 2

  Co to sa "podmioty zarządzające aktywami"? Rozumiem ze to niechlujnie-leniwa kalka z angielskiego asset management company. Czy chodzi o fundusze inwestycyjne po polsku?
  Po drugie nieprawdziwym jest twierdzenie, ze Poslka jest pionierem w dziedzinie emisji zielonych obligacji. W zeszlym roku wystawiono ich na calym swieice na wartosc ponad 160 miliardow. Dynamicznie sprzedaja je Brazylia, Chiny, Indie i Rosja. Czyli wszedzie tam, gdzie ochrona srodowiska wola o pomste do nieba (gdyby istnialo).
  Po trzecie chetnie sie - a nie napisal pani - dowiem na co wydawane sa te pieniadze z poprzedniej oferty jak i tegorocznej. Bo ja czytam "m.in." to rodzi sie we mnie podejrzenie, ze wydaje je sie niewlasciwie.

 • maxthebrindle

  Oceniono 3 razy 1

  Jak się miało Szyszkę za ministra środowiska przez dwa lata, to teraz trzeba sporo kasy na inwestycje proekologiczne...

 • zrn001

  Oceniono 2 razy 0

  Szanowna autorko, ekspertko.
  Trzeba jeszcze napisać, na co Polska te "Green Bonds" wydała.

 • ryjek1975

  Oceniono 7 razy -1

  Wychodzi na to, że Polska jest innowacyjna w zakresie zadłużania się. Brawo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX