Zagraniczni inwestorzy uwielbiają Polskę. Drugi wynik od blisko dwudziestu lat

Marcin Kaczmarczyk
W ubiegłym roku zapowiedziano realizację 335 bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które dadzą blisko 87 tys. miejsc pracy. To najlepszy wynik w Unii Europejskiej - jak wynika z analiz serwisu fDI Markets.

Dane Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) pokazują, że w ubiegłym roku inwestorzy zagraniczni zainwestowali w naszym kraju 12,89 mld euro. To z kolei drugi najlepszy wynik w Unii Europejskiej.

- Aktywność inwestorów zagranicznych w Polsce w 2017 roku była imponująca. W ciągu roku liczba projektów ogłoszonych przez inwestorów wzrosła z 272 do 335. Na szczególną uwagę zasługuje podwojenie w stosunku rocznym zarówno łącznej wartość projektów typu BIZ (wzrost o 52 proc. r/r), jak i liczby miejsc pracy (wzrost o 48 proc. r/r), których utworzenie zadeklarowali inwestorzy zagraniczni – napisano w komunikacie PAIH.

Najwięcej projektów dotyczy sektora budowlanego (95), ICT – technologii informacyjnych i komunikacyjnych (73) oraz motoryzacji (49). W tej ostatniej branży  inwestycje mają przynieść najwięcej kapitału do Polski (łącznie 2,1 mld euro).

- Takich wyników Polska nie miała od co najmniej dekady, czyli od globalnego kryzysu ekonomicznego - komentuje prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Tomasz Pisula. - Dziś mamy lepsze rezultaty w przyciąganiu inwestycji niż w 2007 roku, gdy liczba projektów ogłaszanych w Polsce przekroczyła magiczną „trzysetkę”. 335 inwestycji i ponad 12,8 mld euro kapitału wykreować może 86 tys. nowych miejsc pracy, to pod każdym względem najlepsze noty dziesięciolecia i drugi rezultat od blisko dwudziestu lat - dodaje Pisula.

PAIH przypomniał też, że rekordowy był rok 2008, gdy - wedle danych fDI Markets - inwestorzy ogłosili realizację 387 projektów, o łącznej wartości 23 mld euro i zadeklarowali stworzenie ponad 110 tys. miejsc pracy.

Czytaj więcej: Polska będzie jak Niemcy? Potężny wzrost zamówień eksportowych. 

Polskie firmy aktywne za granicą

Rekordowe wyniki w tworzeniu miejsc pracy dotyczą również aktywności polskich inwestorów działających na rynkach zagranicznych. - fDI Markets  pokazuje, że w 2017 roku polskie firmy zadeklarowały stworzenie łącznie 6,5 tys. miejsc pracy w ramach projektów poza krajem. Takiej liczby również nie widzieliśmy od dekad  - mówi szef Agencji.

Wartość tych polskich inwestycji zagranicznych wyniosła 1,14 mld euro. PAIH chce, by było ich jeszcze więcej i datego intensywnie rozwija sieć Zagranicznych Biur Handlowych. Pod koniec 2018 roku Agencja chce mieć ich już nawet 70.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (52)
Zagraniczni inwestorzy uwielbiają Polskę. Doskonały raport PAIH
Zaloguj się
 • rodziu81

  Oceniono 15 razy 7

  i to apropo inwestycji ktore podobno leżą..

  dodac trzeba deficyt 25mld za 2017 rekordowo niski i to wraz z programem 500+, bez tego byłby zrownowazony

 • on1950

  Oceniono 4 razy 4

  gdzie...na Śląsku, Warszawie Poznaniu ....nie w Polsce tylko 5-6 miejscach Polski. Przestańcie robić propagandę. A co z resztą Lubuskie Kujawsko-Pomorskie tzw ściana wschodnia, Świętokrzyskie

 • piszedoosla

  Oceniono 14 razy 4

  No ale jak to? Wczoraj czytałem, że przecież w Polsce nikt nie chce inwestować? Nawet BMW twierdzi że nie zainwestuje bo jesteśmy krajem 3ciego świata...?? oh wait!

 • fields1

  Oceniono 7 razy 3

  Czerscy w rozpaczy

 • Jan Kowalski

  Oceniono 12 razy 2

  ..... i takie rzeczy w faszystowskim, antysemickim, bolszewickim reżimie i dyktaturze?!?!
  To wszystko wina Putina!
  Jak żyć???

 • krark

  Oceniono 8 razy 2

  Nie uwierzę, aż Wiertnicza (cała prawda całą dobę) nie potwierdzi.

 • leszekpokuta

  Oceniono 1 raz 1

  A co mają nie uwielbiać ? Tania siła robocza i można nie płacić lub prawie nie płacić podatków. Jak to w kolonii.
  A w latach 2009-2015 - jak pisze prof. Witold Modzelewski - " uchwalono nieznaną w historii ilość nowelizacji optymalizacyjnych i lobbystycznych" . Wg jego obliczeń przywileje podatkowe wylobbowane za czasów PO i Tuska przez wielkie firmy ( głównie niemieckie) kosztują budżet RP co najmniej 26 mld zł. rocznie. A PiS też nie robi nic na rzecz odbierania tych przywilejów.
  I za to nagradza "Europa". Prawda panie Buzek, panie Tusk, panie J.Lewandowski ? Bo o take Polskie siem ona była i za to dawała żołd styropianom !

 • van_norden

  Oceniono 3 razy 1

  W związku z dalszym dynamicznym rozwojem Fiat, Opel, Skanska, Tesco zwalniają ludzi. To są fakty a nie bajania analityków po koksie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX