Budowlany gigant szykuje wielkie zwolnienia. Skanska chce zwolnić 2,5 tys. pracowników w Polsce

Prezes Anders Danielsson zapowiedział w wywiadzie zwolnienia w Polsce. Polska spółka koncernu potwierdza informacje. Powód? Nowa strategia.

Anders Danielsson, prezes firmy Skanska, zapowiedział w czasie konferencji o wynikach koncernu za ostatni rok, że spółki grupy czekają zwolnienia.

Trzy tysiące do zwolnienia, większość w Polsce

Ogólnie Skanska planuje zwolnić 3 tysiące osób, z czego 2,5 tysiąca w Polsce. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze zapowiedzi zwolnień w jednej z największych firm budowlanych działających na polskim rynku. Skanska zatrudniała w Polsce dotychczas około 7 tysięcy osób, na koniec 2018 roku liczba ta ma być mniejsza o osoby zwolnione w ramach restrukturyzacji. Restrukturyzacja jest zaś elementem nowej strategii firmy.

Zwolnienia przez nową strategię

- Skanska S.A. ogłosiła właśnie nową strategię pod nazwą "Budujemy Miasta". Jej celem jest koncentracja biznesu w dużych aglomeracjach miejskich, większa koncentracja na współpracy z innymi spółkami z grupy oraz większe zaangażowanie w realizację kompleksowych projektów, zaawansowanych technologicznie, stanowiących wyzwanie pod względem inżynieryjnym. Efektem wprowadzenia tej strategii jest proces restrukturyzacji, którym zostanie objętych 2 500 pracowników Skanska S.A. - powiedziało Next.gazeta.pl biuro prasowe Skanska.

Do przyczyn restrukturyzacji na pewno należą takie czynniki, jak konieczność dokonania odpisów wartości 400 mln koron związanych z projektami w Polsce. Polski rynek nie okazał się być tak zyskowny, jak chciałaby Skanska. Koncern chce popracować nad zwiększeniem zyskowności nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i Wielkiej Brytanii. Skandynawska część koncernu ma się natomiast dobrze.

Skanska S.A. mogły zaszkodzić te czynniki, o których wspominał niedawno prezes Skanska Polska Piotr Janiszewski, czyli chwiejność rynku budowlanego, brak rąk do pracy (o paradoksie, w kontekście zwolnień) i rosnące koszty produkcji budowlanej. Negatywny wpływ na marże zaszkodził zyskowności i zrodził konieczność podjęcia radykalnych kroków.

Czytaj więcej na ten temat: Niepokojące sygnały z branży budowlanej. "Boom może przynieść ofiary"

Wicelider polskiego rynku

Skanska jest w czołówce największych firm budowlanych działających w Polsce. Według raportu Deloitte z października ubiegłego roku, w którym takie firmy uszeregowano pod względem przychodów, znalazła się na drugim miejscu. Skanska zajmuje się m.in. budownictwem drogowym, biurowym i mieszkaniowym. W Polsce zbudowała m.in. Złote Tarasy w Warszawie, północny odcinek A1 (Gdańsk - Toruń) czy Most Milenijny we Wrocławiu.

+++

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: