Wielkie wyzwanie dla bardzo małych firm. Fiskus czeka na ich szczegółowe sprawozdania na temat rozliczeń VAT

Piotr Skwirowski
Takiej rewolucji w podatkach dawno nie było. Blisko 1,5 mln małych firm musi w lutym po raz pierwszy złożyć fiskusowi szczegółowy raport o swoich rozliczeniach VAT. Od tej pory będą to robić co miesiąc. Na razie duża część z nich, albo o tym nie wie, albo sprawę bagatelizuje. Niesłusznie, fiskus im nie odpuści. Liczy na duże pieniądze.

Ministerstwo Finansów zapowiada wielką akcję informacyjną. Będą spoty reklamowe w telewizji i w radiu. Będzie kampania reklamowa w mediach społecznościowych. Do tego darmowe aplikacje, które mają ułatwić firmom złożenie raportów i dyżury w urzędach skarbowych, nawet w soboty. Mnóstwo informacji na stronie Ministerstwa Finansów. E-maile i smsy do przedsiębiorców. I specjalna infolinia.

Mikro firmy z JPK

Wszystko w związku z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Duże firmy składają go fiskusowi od początku lipca 2016 r., małe i średnie firmy od początku 2017 r. Teraz, z początkiem 2018 r., dołączają do nich mikroprzedsiębiorcy, y, czyli firmy zatrudniające do 10 osób i osiągające do 2 mln euro obrotów, które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym firmy jednoosobowe.

- Tym samym w lutym po raz pierwszy wszyscy czynni podatnicy podatku VAT prześlą do administracji skarbowej JPK_VAT - zaciera ręce Ministerstwo Finansów.

Jak tłumaczy, Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT), to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, ułatwiającym i standaryzującym przetwarzanie danych.

Przedsiębiorcy składają JPK_VAT do 25 dnia po zakończeniu danego miesiąca. No chyba, że 25 dzień miesiąca wypada w dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy czas na wysłanie JPK upływa w pierwszym dniu roboczym po tym terminie. Tak jest w lutym. 25 lutego to niedziela, dlatego JPK należy złożyć do 26 lutego.

- Apelujemy by nie zwlekać z tym do ostatniej chwili - mówił w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marian Banaś. JPK za styczeń już można składać.

Z danych resortu finansów wynika, że do poniedziałku fiskus dostał 12,5 tys. raportów JPK_VAT za styczeń. - Spodziewamy się, że będzie ich 1,6 mln. Na razie mamy więc mniej niż 1 proc. JPK - mówił minister Banaś.

Blisko 1,5 mln firm, tych najmniejszych, złoży przy tym raport na temat swoich operacji związanych z VAT po raz pierwszy. Co ważne, podatnik, który rozliczał się do tej pory metodą kwartalną, także musi przesyłać JPK_VAT co miesiąc.

"Lepszy kontakt podatników z urzędem skarbowym"

- Przesyłanie JPK_VAT to z całą pewnością ważna zmiana zarówno dla najmniejszych firm, jak i dla Krajowej Administracji Skarbowej. W ten sposób domykamy ważny element związany z uszczelnianiem systemu podatkowego. Ta zmiana pozwoli na lepszy kontakt podatników z urzędem skarbowym. Wiedzą już o tym większe firmy, które wcześniej przekazywały JPK. Dzięki temu będziemy mogli za pośrednictwem maila lub SMS informować szerszą grupę przedsiębiorców o ewentualnych rozbieżnościach, błędnych informacjach zawartych w rozliczeniach. Przesyłanie JPK_VAT będzie także oznaczało zdecydowane zmniejszenie liczby fizycznych kontroli oraz czasu ich trwania – mówił Marian Banaś.

Minister zapewnia, że dane, które w formie JPK trafiają do bazy danych fiskusa, są dogłębnie badane. Jego zdaniem, JPK jest korzystne nie tylko dla fiskusa, ale też dla uczciwych przedsiębiorców, bo pozwala eliminować nieuczciwą konkurencję. Tych, którzy nie płacą podatków. - Dzięki temu wychwytujemy nieprawidłowości w rozliczeniach i oszustwa. Dzięki JPK nie będzie miejsca dla szarej strefy w naszej gospodarce - twierdzi szef KAS.

Minister też  przekonywał w poniedziałek, że dzięki JPK możliwe jest ograniczenie tradycyjnych kontroli.  Wyliczał, że w 2015 r. urzędy skarbowe przeprowadziły u przedsiębiorców 49 tys. kontroli, w 2016 r. 38 tys., a w 2017 już tylko 25 tys. Tymczasem kwota wykrytych nieprawidłowości rośnie. W 2016 r. sięgała 450 mln zł, a w 2017 r. już 1,5 mld zł. - To dlatego, że dzięki zbieranym szczegółowym danym od podatników możemy lepiej planowac kontrole i lepiej wybierać przedsiębiorców do kontroli - tłumaczył minister.

To olbrzymia operacja

Tymczasem jednak, zdaniem doradców podatkowych, znaczna część firm, które będą po raz pierwszy składać JPK_VAT, jeszcze się za to w ogóle nie zabrała.

- To olbrzymia operacja - ocenił Marian Banaś.

Dlatego resort finansów zaplanował wielką kampanię edukacyjno-informacyjną. - W grudniu i listopadzie przeszkoliliśmy około 45 tys. przedsiębiorców w zakresie składania JPK - mówił Minister Banaś.

Skarbówka wysyła też maile i smsy do przedsiębiorców z informacjami o tym, że muszą składać fiskusowi raporty na temat swoich rozliczeń VAT. - Maili wysłaliśmy już 570 tys. Docelowo planujemy ich wysłać 700 tys. Do tego 500 tys. smsów - mówił szef KAS.

Zapowiedział kampanię informacyjną w mediach tradycyjnych i w internecie. Na stronie Ministerstwa Finansów pod adresem www.mf.gov.pl można znaleźć informatory o tym jak krok po kroku przygotować i złożyć raport JPK_VAT. Są tam też numery do specjalnej infolinii telefonicznej.

- W soboty 17 i 24 lutego, w urzędach skarbowych, w godzinach od 9 do 13, można będzie uzyskać pomoc urzędników przy składaniu JPK. Na taką pomoc taką pomoc można też będzie liczyć w zwykłych godzinach pracy urzędów w dniach od 14 do 23 lutego - obiecuje Ministerstwo Finansów.

Darmowe aplikacje do wypełniania i składania JPK_VAT

W internecie, na stronie Ministerstwa Finansów, można też znaleźć bezpłatne aplikacje, które pomogą przedsiębiorcom sporządzić raport JPK_VAT i wysłać go do fiskusa.

Od 1 lutego każdy przedsiębiorca może pobrać  aplikację e-mikrofirma. - E-mikrofirma nie jest programem finansowo-księgowym. To intuicyjna aplikacja ułatwiająca najmniejszym przedsiębiorcom wywiązywanie się z nowego obowiązku, w szczególności gdy nie korzystają z fachowej pomocy księgowej - reklamuje ja Ministerstwo Finansów.

E-mikrofirma umożliwia m.in. wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu, automatyczne utworzenie ewidencji VAT na podstawie wprowadzonych dokumentów czy dodanie sprzedaży paragonowej. - Dzięki niej podatnicy automatycznie wygenerują JPK_VAT (na bazie ewidencji VAT), wyślą go do Ministerstwa Finansów oraz pobiorą UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) - tłumaczy resort.

Od 1 lutego na stronie Ministerstwa Finansów dostępne również nowe, ulepszone wersje:

* formularza JPK_VAT w formacie CSV do sporządzenia JPK_VAT,

* bezpłatnej aplikacji KLIENT JPK 2.0 (v.1.0.3.0) do przesyłania JPK_VAT.

Autoryzacja JPK_VAT na kilka sposobów

Do wysłania pliku JPK_VAT konieczna jest jego autoryzacja (uwierzytelnienie). Służy do tego jeden z dwóch podpisów elektronicznych: kwalifikowany podpis elektroniczny oraz Profil Zaufany, który można w bardzo prosty sposób założyć w każdym urzędzie, przez Internet lub w niektórych bankach.

- Profil Zaufany to bezpłatny  klucz do e-administracji - narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Warto założyć go jak najszybciej. Przede wszystkim powinni to zrobić przedsiębiorcy. Profil Zaufany da im gwarancję łatwego, szybkiego oraz bezpiecznego podpisania i przesłania JPK_VAT - przekonywał w poniedziałek wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski. Apelował: - Przedsiębiorcy, nie czekajcie na ostatnią chwilę z założeniem Profilu Zaufanego. Zróbcie to już dziś. To nic nie kosztuje i jest bardzo proste. Profil Zaufany można założyć przez internet, na dwa sposoby – za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.pz.gov.pl.

W tym roku pliki JPK_VAT można będzie też autoryzować podając dokładną kwotę przychodu bądź dochodu z zeznania rocznego za 2016 r. To rozwiązanie stosowane jest też przy autoryzacji zeznań rocznych PIT.

Duże pieniądze z uszczelnienia. Koniec deklaracji VAT?

Fiskus liczy na kolejne duże pieniądze z uszczelnienia podatku VAT. Już chwali się, że dzięki niemu w zeszłym roku zyskał 30 dodatkowo 30 mld zł w porównaniu z 2016 r. W tym roku chce mieć z tego kolejne miliardy złotych.

Dziennikarze pytali ministra Banasia, czy nie jest tak, że dane, które przedsiębiorcy muszą przesyłać fiskusowi, powielają to, co wpisują oni także w deklaracje VAT. Ba, danych z JPK jest znacznie więcej. - Czy to dublowanie informacji jest potrzebne - pytali dziennikarze.

- Docelowo będzie możliwość odstąpienia od deklaracji VAT - zapowiedział minister.

Co oznacza „docelowo”, na razie nie wiadomo.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: