Komisja Nadzoru Finansowego bierze się za bitcoina. Poszło zawiadomienie do prokuratury

Rafał Hirsch
Miłośnicy bitcoina w Polsce mają coraz więcej problemów. Nie dość, że sam bitcoin z dnia na dzień kosztuje coraz mniej, to teraz jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego wzięła na swój celownik najpopularniejszą w Polsce giełdę na której się nim handluje.

KNF oficjalnie wpisał giełdę BitBay z Katowic na listę ostrzeżeń publicznych. Z wpisu na listę wynika, że Urząd KNF jednocześnie złożył w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z artykułu 150 ustawy o usługach płatniczych. Chodzi o ustęp pierwszy tego artykułu, który mówi:

Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, podlega grzywnie do 5.000.000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Giełda BitBay na liście ostrzeżeń publicznych KNFGiełda BitBay na liście ostrzeżeń publicznych KNF źródło: KNF

Sam fakt wpisu na listę ostrzeżeń jeszcze niczego nie przesądza i nie zmienia w funkcjonowaniu BitBay. Na tej samej liście przez parę lat znajdował się np. Amber Gold, który także mógł dalej działać pomimo tego wpisu.

KNF nie ma możliwości samodzielnego zamknięcia giełdy, może tylko zawiadomić prokuraturę, co właśnie się stało. Nie ma jednak wpływu na to co prokuratura zrobi dalej z tym zawiadomieniem. Jednocześnie KNF może przestrzegać przed korzystaniem z giełdy – temu właśnie służy lista ostrzeżeń publicznych. Niniejszym więc zostaliście wszyscy oficjalnie przez KNF ostrzeżeni.

Jednocześnie zawiadomienie prokuratury można uznać za zaostrzenie polityki państwa wobec kryptowalut. Do tej pory KNF i NBP ograniczały się tylko do publicznego ostrzegania przed inwestowaniem w bitcoina i wskazywania na ryzyka z tym związane.

ZOBACZ TEŻ: W roku 2140 historia bitcoina dobiegnie końca. Satoshi Nakamoto zaplanował to dekadę temu

Co ciekawe, giełda BitBay wcale nie sprawia wrażenia podejrzanego podmiotu trudniącego się nielegalnym procederem. Jest ona na przykład jednym z sygnatariuszy podpisanego w listopadzie 2017 Kanonu dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce, czego można się dowiedzieć ze stron Ministerstwa Cyfryzacji.

Z kolei w październiku 2017 Bitbay był Partnerem Głównym Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości. Ten sam status miał przy tej imprezie państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego, oraz Uniwersytet Zielonogórski. Wśród patronów honorowych tej imprezy były między innymi ministerstwa: rozwoju, zdrowia, energii, nauki, cyfryzacji, oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a sponsorem był państwowy PGNiG. 

Na tym kongresie Bitbay dostał Polską Nagrodę Innowacyjności 2017. Wygląda na to, że na KNF nie zrobiło to jednak wrażenia. Tymczasem sam bitcoin nadal traci na wartości.

Notowania bitcoina do dolaraNotowania bitcoina do dolara wykres: investing.com

W poniedziałek kurs przebił pułap 7500 dolarów i zbliżał się do 7000 USD tracąc w ciągu jednego dni ponad 17 procent. Od szczytu z 17 grudnia 2017 notowania tej kryptowaluty spadły już o 65 procent.

W ostatnich tygodniach za bitcoina na poważnie wzięły się władze Chin grożąc m.in. odcinaniem prądu tym, którzy kryptowalutę „wydobywają”. Przed inwestowaniem w bitcoina kilka dni temu ostrzegał Deutsche Bank, a Facebook zakazał publikacji na swoich stronach reklam związanych z kryptowalutami.

Więcej o: