Czystki w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Właśnie odwołano cały zarząd spółki

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o odwołaniu zarządu i rady nadzorczej spółki przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Obowiązki Prezesa Zarządu na razie będzie pełnił Jakub Skiba.

Jak wynika z komunikatu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ze stanowiskami w zarządzie pożegnali się zarówno prezes Błażej Wojnicz (kierował PGZ od roku), jak i pozostali członkowie - Robert Gut, Adam Lesiński, Maciej Lew-Mirski i Szczepan Ruman. Walne Zgromadzenie wymieniło też członków Rady Nadzorczej - Konstancję Puławską, Piotra Sulewskiego i Karola Tatarę zastąpili: Bogdan Borkowski, Wojciech Dąbrowski, Paweł Olejnik i Jakub Skiba.

To właśnie ten ostatni - Jakub Skiba - objął jednocześnie obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przynajmniej na razie, bo WZA podjęła już uchwałę w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko prezesa.

Kim jest p.o. prezesa PGZ?

Skiba do niedawna - do października 2017 r. - był Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Czyli w resorcie, którym przed styczniową rekonstrukcją rządu kierował Mariusz Błaszczak, dziś minister obrony narodowej. Ostatnio Skiba pełnił obowiązki prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych - z tej funkcji właśnie zrezygnował. Żeby było ciekawiej, nowi członkowie rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Bogdan Borkowski i Wojciech Dąbrowski, jeszcze do poniedziałku zasiadali w radzie nadzorczej PWPW.

Wcześniej Jakub Skiba był m.in. członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego (w latach 2007-2013), a w latach 2005-2007 Dyrektorem Generalnym w MSWiA oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 1997-1999 Skiba pełnił funkcję Dyrektora Biura Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w latach 1999-2001 Dyrektora Generalnego w Głównym Urzędzie Statystycznym.

Skąd zmiany w PGZ?

Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej są tłumaczone "sprzątaniem" po byłym szefie resortu obrony narodowej, Antonim Macierewiczu. O możliwych zmianach pod koniec stycznia pisała "Rzeczpospolita".

Polska Grupa Zbrojeniowa to państwowy koncern skupiający ponad 60 największych państwowych spółek zbrojeniowych, które łącznie zatrudniają ponad 20 tys. pracowników. 

Polska Grupa Zbrojeniowa realizuje największe zamówienia dla polskiej armii. W ostatnich miesiącach głośno było m.in. o przegranym w kompromitujących warunkach przetargu na autobusy dla wojska. W 2016 r. członkiem rady nadzorczej w PGZ przez chwilę był Bartłomiej Misiewicz (powołanie do RN osoby bez wyższego wykształcenia wymagało zmiany statutu spółki). W kwietniu 2017 r. Misiewicz objął w Polskiej Grupie Zbrojeniowej stanowisko pełnomocnika zarządu ds. komunikacji, ale po dwóch dniach PGZ poinformowała o rozwiązaniu z nim umowy za porozumieniem stron, ze skutkiem natychmiastowym.

***

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: