Dochód podstawowy w Wielkiej Brytanii? "To stymulacja innowacji i zachęcanie do przekwalifikowania", twierdzi jeden z najstarszych think tanków

10 tysięcy funtów dla każdego nie wydaje się wielką kwotą. Ale pomysł wyszedł od naprawdę renomowanej instytucji.

Pomysły z wprowadzeniem dochodu gwarantowanego pojawiają się coraz częściej w różnych państwach. Niektóre z nich nawet eksperymentują z wypłacaniem obywatelom gwarantowanych środków, ale do powszechnego systemu jeszcze daleko, a wielu ekonomistów ostro krytykuje taki pomysł. Inicjatywa RSA (Royal Society of Arts) może więc zaskakiwać. Założona w 1754 instytucja, której członkami na przestrzeni stuleci byli między innymi Adam Smith, Karol Dickens czy Karol Marks (po tym ostatnim można by się takiego pomysłu spodziewać) zaproponowała, by każdy Brytyjczyk poniżej 55 roku życia był uprawniony do wypłacenia mu przez rząd 10 tysięcy funtów w dwóch rocznych ratach po 5 tysięcy. Pozornie to niewiele (minimalna pensja jest znacznie wyższa), ale zdaniem RSA to byłby dobry początek do wprowadzenia dochodu gwarantowanego.

Zdaniem RSA wypłacanie świadczenia mogłoby przyczynić się do stymulowania innowacji, zachęcenia ludzi do przekwalifikowania się czy też pomóc tym, którzy opiekują się dziećmi. Ale na tym nie koniec.

Czytaj więcej: Google właśnie utrudnił nam pobieranie zdjęć z wyszukiwarki, ale miał ku temu ważny powód

Dochód gwarantowany to przyszłość?

Przedstawiciele Royal Society of Arts twierdzą, że wprowadzenie dochodu gwarantowanego ma sens, bo duża część społeczeństwa zagrożona jest problemami w ciągu najbliższej dekady, które mogą się pogłębić jeżeli źle zarządzane będą procesy takie Brexit czy postępująca automatyzacja.

- Bez prawdziwej zmiany w myśleniu, ani korekta polityki państwa opiekuńczego, ani samozatrudnienie nie pomogą, jeżeli załamie się związek między ciężką pracą a uczciwą płacą – cytuje CNBC Anthony’ego Paintera, dyrektor RoyalSociety of ArtsResearch Center.

W praktyce dochód gwarantowany testowany jest na niewielkich grupach obywateli np. w Norwegii i Finlandii. Ideę dochodu gwarantowanego popiera np. Elon Musk.

Pierwsze doświadczenia Finów są zachęcające. Objęci programem bezrobotni okazali się bardziej aktywni na rynku pracy.

W Finlandii testują dochód gwarantowany. Są już pierwsze wnioski, ale wszystkich zaskoczyli związkowcy

Cotygodniowe podsumowanie roku 7/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (61)
Dochód podstawowy w Wielkiej Brytanii? ?To stymulacja innowacji i zachęcanie do przekwalifikowania? twierdzi jeden z najstarszych think tanków
Zaloguj się
 • Oceniono 12 razy 8

  W Polsce od tzw. przemian związek między ciężką pracą a uczciwą płacą nigdy nie istniał. Czego efektem są stosunki demograficzne, masowa emigracja i dzisiejszy rynek pracy.

 • krunghtep01

  Oceniono 5 razy 5

  W czasie zanikania miejsc pracy [ robotyzacja ] dochod gwarantowany jest absolutna koniecznoscia.I tyle w temacie.Mozna tylko dyskutowac o czasie wprowadzenia;czy to bedzie juz za 10 lat czy w dalszej perspektywie.

 • pierre_doleto

  Oceniono 11 razy 3

  Produkcja robotow konsumpcyjnych juz sie rozpoczela.

 • kloceklego

  Oceniono 4 razy 2

  "Pozornie to niewiele (minimalna pensja jest znacznie wyższa), "

  w Wielkiej Brytanii nie ma czegoś takiego jak minimalna pensja, jest minimalna stawka godzinowa, która zależy od wieku, tego czy jest się praktykantem czy pełnoetatowym pracownikiem itp. ktoś, kto pracuje 36-40 tygodniowo godzin powinien dostać tyle samo kasy, co ktoś pracujący 16 godzin? jest też kwota wolna od podatku (około 11 tys,.funtów rocznie), ale to też inna inność.

 • lieft

  Oceniono 1 raz 1

  Kasa jest w każdym kraju, tylko wydaja ją na głupoty typu zbrojenia, różne lewizny, itd. A gdy niejeden dostanie takąkaskę, to kupi sobie np auto i będzie mógł szukać pracy dalej niż do tej pory. Lub zakupi jakąś maszynę pod interes. Ludziom nie trzeba dużo, ale jak ktoś biedny i musi liczyć każdy grosz, to nie ma mowy o większych inwestycjach, które mogą go postawić na nogi na całe życie.

 • fisher1973

  Oceniono 1 raz 1

  wystarczy podniesc akcyze na prad, gaz i paliwo - inflacja jak ta lala.......

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 5 razy 1

  " jeżeli załamie się związek między ciężką pracą a uczciwą płacą "

  To zależy jak rozumiemy ciężką pracę. Dla mnie ciężką pracą jest wynalezienie nowego leku, dla większości chyba jednak jest to wnoszenie lodówek - i tu pojawia się problem ;))

 • qawsedrftg

  Oceniono 7 razy 1

  Jeszcze więcej socjalu, na bazie którego zostanie wyhodowane jeszcze więcej uzależnionych od niego osobników. W znacznej części będą to Mniejszości, których udział jeszcze wzrośnie. Londyn będzie wielkości Słowacji. Aż w końcu nie będzie już można generować pieniędzy z komputera, i wtedy się zacznie na serio :)

 • 4v

  Oceniono 11 razy 1

  Od dawna piszę, że ludzie już dziś są profilowani do konsumpcji, tak też będzie w przyszłości. Korporacje do tego stopnia obniżą koszty produkcji, że będzie można ludziom sponsorować produkty. A walka między korporacjami będzie się odbywała za pomocą udziałów.

  kto dziś jest młody, a boi się o swoją emeryturę (w sensie że na starość nie będzie miał za co żyć) jest po prostu naiwny. dochód gwarantowany pojawi się najpóźniej w latach czterdziestych, choć ja obstawiam trzydzieste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX