Wiemy, ile kosztuje 500+. Setki milionów na obsługę, dziesiątki miliardów z budżetu

Robert Kędzierski
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało dokładne wyliczenia kosztów programu 500+. Ile kosztuje jego obsługa, ile pieniędzy potrzeba na wypłaty?

Konkretne liczby resort Elżbiety Rafalskiej podał w odpowiedzi na interpelację posłanki Platformy Obywatelskiej Małgorzaty Pępek. Kwotę, którą państwo wydaje na jeden ze swoich flagowych projektów, podzielić należy na kilka kategorii. 

Koszt obsługi

Pieniądze trafiają do kieszeni uprawnionych za sprawą gmin. Te w związku z obsługą programu ponoszą koszty, które w 2017 r. wyniosły 392,1 mln. Środki są potrzebne głównie na zatrudnienie dodatkowych pracowników, którzy zajmują się formalnościami.

Czytaj też: Inflacja i 500+ czyli czy coś tracimy na "prezencie" od państwa

Do tej kwoty należy doliczyć 15,8 mln zł, jakie budżet państwa przekazał na obsługę programu władzom wojewódzkim i 2,6 mln zł, które trafiły do urzędów powiatowych.

Koszt promocji

2,97 mln zł wydano na promocję programu. Większość tej kwoty pochłonęły spoty reklamowe emitowane w telewizji. 

Koszt budżetu

W tym roku na program Rodzina 500+ rząd zamierza wydać ok. 24,5 mld zł. Kwota ta zostanie jeszcze skorygowana, gdyż na skutek zeszłorocznego uszczelniania systemu zmniejszyła się ilość osób uprawnionych do pobierania świadczenia. Po pierwsze, wyeliminowano te osoby, które środki pobierały bezprawnie (na przykład na stałe mieszkając za granicą). Po drugie, zmieniono też sposób dokumentowania dochodów. Ok. 140 tys. osób uzyskało wyższe dochody, w związku z tym program 500+ przestał ich obejmować. 

Jak podaje Money.pl, w 2017 roku w Polsce urodziło się 403 tys. dzieci, o 25 tys. więcej niż przewidywał rząd. Obsługa programu 500+ jest jednak tańsza o 2 mld zł. Do wypłaty świadczenia zakwalifikowało się bowiem o 350 tys. mniej dzieci niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

Według informacji podawanych przez "Gazetę Prawną", część małych gmin musi pokrywać koszty obsługi programu 500+ również z własnych środków. Kwota dodawana przez władze centralne na obsługę programu wynosi bowiem "tylko" 1,50 proc. środków przeznaczonych na wypłaty dla rodzin. W przypadku mniejszych gmin oznacza to dotację na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych, co nie zawsze wystarcza na pensje dla wszystkich urzędników zaangażowanych w obsługę programu. 

***

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Źródło: tvn24bis.pl

Więcej o:
Komentarze (48)
Wiemy ile kosztuje 500+. Setki milionów na obsługę, dziesiątki miliardów z budżetu
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 33 razy 27

  @tkslazek
  Całe obecne wpływy dodatkowe budżetu to rabunkowa gospodarka, wstrzymanie inwestycji, szaber NBP, niszczenie przedsiębiorców koszmarnymi karami za cokolwiek, jednorazowe wpływy z licencji na LTE. + koniunktura dzięki znienawidzonym przez PIS Niemcom.
  Kasa zamiast na 500 plus powinna być odkładana na czarną godzinę, Gdyby nie komunistyczne rozdawnictwo, można było zrównoważyć budżet. Można było wszystkim obniżyć podatki, można było zbudować nowe elektrownie, drogi, kanalizacje, gazoport, mosty - jak za PO.

  Za rok, dwa, skończy się koniunktura i te miliardy trzeba bedzie ściągać z dodatkowych podatków. Powinni to płacić tylko co, którzy dostają teraz te pieniądze kosztem całego społeczeństwa.

 • lukamipisze

  Oceniono 22 razy 20

  Brakuje tu kosztu obsługi długu.
  500+ udzielany jest z obligacji, obligacje mają swoje oprocentowanie, wiec również powinno być to doliczone.

 • klarneta8

  Oceniono 21 razy 19

  ALE DALISCIE DOBRZE PLATNA PRACE LUDZIOM, KTORZY WASPOPRA W WYBORACH, TAKA JEST PRAWDA, TAK KUPUJE SIE GLOSY.

 • dornjuan

  Oceniono 6 razy 4

  400 mln złotych na obsługę programu wyrzucone w błoto. Gdyby nie konieczność użycia programu dla potrzeb PISowskiej propagandy wyborczej nie wydano by na nowych urzędników ani jednej złotówki. Wystarczyło podnieść zasiłek rodzinny o 500 zł. i zachować kryterium dochodowe żeby miliardy nie trafiały do ludzi bogatszych. Zaoszczędzone pieniądze można by było przerzucić na służbę zdrowia ale czy tam w tym PISie ktoś myśli ?

 • polska_baba

  Oceniono 4 razy 4

  Do ww. kosztów trzeba też dodać koszty pożyczek, które państwo PiS na to rozdawnictwo zaciąga.
  Uważam, że należy pomagać najuboższym, ale ten program wcale temu nie służy. Najlepiej widać to na sposobie "uszczelniania", który bardzo dotkliwie uderzył w najmniej zaradne samotne matki, odbierając im to świadczenie całkowicie (bez względu na ilość dzieci nie dostają ani grosza), jeżeli nie potrafią przedstawić wyroku alimentacyjnego choćby na jedno z nich.
  W takiej sytuacji była matka trojga dzieci, które żywcem spaliły się w grudniu ubiegłego roku. Od października nie dostała na nie ani grosza, w efekcie rodzinie wyłączono w prąd i od świeczek zapaliło się mieszkanie.
  Sposób "uszczelnienia" to barbarzyństwo, bo najpierw dając, a później odbierając, pakuje się biednych w jeszcze gorszą biedę, zwłaszcza że ceny żywności stale rosną.

 • heko77

  Oceniono 6 razy 4

  Taak (suwaratk,tkslazek) można rozdać,nie dostając nic w zamian.Do tego poniżyć pierworodnych jako niepełnosprawnych "obywateli",bo nic im się nie należy

 • niewinna

  Oceniono 5 razy 3

  Gigantyczne koszty obsługi, brak przyrostu demograficznego, dezaktywizacja młodych, zdrowych kobiet na rynku pracy czyli wielkie problemy z powrotem do pracy i z emeryturą, brak inwestycji w potencjał dzieci, pieniądze poszły na wycieczki i odzież nie na kursy, jezyki, książki czy zajęcia edukacyjne, skłócenie rodzin, brak kontroli na co wydawane są pieniądze, deprawacja moralna słabszych ponieważ zawsze łatwiej tkwić na zasiłku niż cokolwiek przedsięwziąć ( chociaż w Polsce niszczona jest mała i mini przedsiębiorczość ). Pozytyw to może jakieś dziecko nie jest głodne...

 • kazimierz

  Oceniono 5 razy 3

  Ale cała władza w rękach PISu. A że kraj się finansowo stacza, to problem dla następnych.

 • R s

  Oceniono 5 razy 3

  PiS to zlodzieje i przestępcy konstytucyjni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX