Polacy niechętnie wracają z Wielkiej Brytanii. Są nowe dane brytyjskiego urzędu

Marcin Kaczmarczyk
Brytyjski urząd statystyczny (ONS) poinformował, że w ubiegłym roku zmniejszyła się o 5 proc. liczba pracujących na Wyspach obywateli z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Nadzieje, że rekordowe niskie bezrobocie w Polsce, program 500 plus oraz rosnące płace spowodują lawinowy wzrost liczby rodaków powracających z emigracji na razie się nie sprawdzają. Polscy pracownicy niechętnie wyjeżdżają np. z Wielkiej Brytanii, co potwierdzają najnowsze dane tamtejszego urzędu statystycznego.

Wg ONS w ubiegłym roku całkowite zatrudnienie w Wielkiej Brytanii wzrosło o 327 tys. osób do 32,2 mln pracowników. 294 tys. nowych etatów zostało zajętych przez obywateli brytyjskich, 33 tys. przez imigrantów.

Na Wyspach pracowało pod koniec ubiegłego roku 2,3 mln obywateli z innych krajów Unii Europejskiej. W tym, wg ONS, 961 tys. obywateli z grupy E8, w której znajdują się kraje wschodniej i środkowej Europy, w tym Polska, Łotwa i Czechy. Było ich o 53 tys. mniej niż rok wcześniej – angielscy statystycy mówi tu o spadku na poziomie 5 proc. Z tego wynika, że tylko garstka Polaków zdecydowała się w ubiegłym roku na powrót do ojczyzny z brytyjskiej emigracji.

Czytaj więcej: Przez brexit w Wielkiej Brytanii może zniknąć pół miliona etatów. 

Co ciekawe, w ubiegłym roku Wielka Brytania wydawała się atrakcyjna dla wielu pracowników z zachodniej Europy. Tych – z tzw. grupy E14 – pracuje tam 1,01 mln, a więc więcej o 79 tys. (8 proc.) niż rok wcześniej.

Jeszcze gwałtowniej wzrosła w ubiegłym roku liczba pracowników z grupy A2 – jest w niej Rumunia i Bułgaria. Przyjechało ich do Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku do pracy również 79 tys., czyli ich liczba powiększyła się aż o 28 proc. do 364 tys. Tutaj ten szybki wzrost można wytłumaczyć faktem, że Brytyjczycy pozwoli na pracę bez ograniczeń Bułgarom i Rumunom na Wyspach dopiero w 2014 roku.

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (113)
Polacy niechętnie wracają z Wielkiej Brytanii. Są nowe dane brytyjskiego rządu
Zaloguj się
 • bluey2017

  Oceniono 24 razy 20

  Po 12 latach pobytu zdecydowałem się opuścić U.K.. Bynajmniej nie wróciłem do Polski, więc założenie, że ci co opuścili Wielką Brytanię wrócili do kraju jest błędne. Znam conajmniej 5 osób, które najzwyczajniej w świecie przeniosły się do innego kraju i pewnie takich przypadków jest znacznie więcej. Pozdrawiam

 • tak_to_znowu_ja

  Oceniono 44 razy 18

  Wracać to będą tylko jakieś cymbały i nieudaczniki. Fakt, że to główny elektorat pis. Ale ta patologia niestety została w Polsce i wmawia że wstaje z kolan.

 • kali23

  Oceniono 20 razy 12

  a kto powiedział, że PiSowi zależy na powrocie Polaków?
  Tutaj nie dostaną pracy za godziwe wynagrodzenie. Sprowadzą się do polskiego PIEKŁA.
  Rząd PiSu nie robiąc nic ma olbrzymie wpływy dewizowe pozwalające m.in. na utrzymywanie wysokiego kursu PLN.

 • maciacho30

  Oceniono 12 razy 10

  Gdzie? Jak? do tego kartoflowo-buraczanego kraju jednego kurdupla co chce wstać z kolan ale nadal jest na poziomie rynsztoka?
  Tam na zachodzie obywatel traktuje się jak podmiot, a nie jak ten motłoch PISowski pomiata!

 • Artur Kastor

  Oceniono 8 razy 8

  "Nadzieje, że rekordowe niskie bezrobocie w Polsce, program 500 plus oraz rosnące płace spowodują lawinowy wzrost liczby rodaków powracających z emigracji na razie się nie sprawdzają." - tak mógł myśleć tylko ktoś niespełna rozumu.

 • j.666

  Oceniono 10 razy 8

  kto normalny chciałby tam wracać?? Coraz bardziej wstyd się przyznać ze się z Polski przyjechało.

 • Skaut78

  Oceniono 14 razy 8

  A mieli się rzucić do powrotu. Coś nie "pykło". Choć do głosowania są pierwsi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX