Sklepy nie pozwalają robić zdjęć cen produktów. UOKiK chce wyjaśnień od dużych sieci

Po skargach klientów i doniesieniach mediów jest reakcja. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prosi o wyjaśnienia i przypomina - mamy prawo robić zdjęcia w sklepach, by porównywać ceny.

UOKiK poprosił 25 przedsiębiorców prowadzących duże sieci handlowe o wyjaśnienia. Chodzi o doniesienia o przypadkach zakazywania robienia zdjęć w sklepach przez klientów. Przy czym, jak na razie, Urząd nie przesądza, że takie praktyki są otwarcie stosowane przez sieci.

Klienci skarżą się na zakazy w sklepach

To jest sprawa ostatnio bardzo często poruszana przez konsumentów i przez media. Niektóre sieci handlowe utrudniają konsumentom porównanie ceny, poprzez na przykład sfotografowanie ceny lub też zeskanowanie kodu kreskowego

- mówi Małgorzata Cieloch z biura prasowego UOKiK.  

Przypomina też, że cena często jest podstawowym czynnikiem, którym kierują się klienci, decydując się na zakup danego produktu lub nie. To nie wszystko. - W kodzie kreskowym bardzo często ukryte są informacje takie, które są istotne dla konsumenta, czyli informacje o składzie czy na przykład dopasowaniu do diety konsumenta danego produktu - dodaje Małgorzata Cieloch.

UOKiK ostrzega: to może być nieuczciwa praktyka rynkowa

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ABR SESTA i AdRetail w grudniu ubiegłego roku, o którym pisała "Gazeta Wyborcza",ponad 70 proc. sieci handlowych nie pozwala klientom robić zdjęcia czy skanować telefonem produkty. Czasem nawet, jeśli oficjalnie sieć pozwala na takie działania, to w praktyce zakazuje ich ochrona w poszczególnych marketach.

Urząd ostrzega, że zakaz fotografowania czy skanowania utrudnia konsumentom porównywanie cen. Może to stanowić nieuczciwą praktykę rynkową naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

- Sklepy nie mogą zakazywać takich praktyk. Jednym z podstawowych praw konsumenta jest możliwość swobodnego wyboru oferty, która mu najbardziej odpowiada pod względem ceny czy właściwości produktu. Musi mieć więc możliwość porównania, co może zrobić na różne sposoby, także poprzez aplikacje czy zdjęcia

- mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

25 sieci handlowych będzie się tłumaczyć

Urząd wysłał więc pisma do Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (należy do niej 14 sieci handlowych, m.in. Auchan, Tesco, Carrefour, Biedronka, Żabka i Castorama) oraz osobno do 11 innych przedsiębiorców (wśród nich prowadzący sklepy Lewiatan, Rossmann, Piotr i Paweł i Top Market).

Prosi na razie o wyjaśnienia. - Jeżeli okazałoby się, że rzeczywiście takie regulaminy czy jakieś wewnętrzne wytyczne czy jakieś obostrzenia istnieją , to oczywiście Urząd będzie prosił sklepy o zmianę tej praktyki - mówi Małgorzata Cieloch.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. wartości obrotu.

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (73)
Sklepy nie pozwalają robić zdjęć cen produktów. UOKiK chce wyjaśnień od dużych sieci
Zaloguj się
 • zueoko

  Oceniono 9 razy 9

  Bzdurne praktyki sklepowych sieciówek. Niby dlaczego nie można zrobić zdjęcia cen? Uczciwy handel powinien polegać na obupólnym zysku - nie na dymaniu klienta.

 • shtalman

  Oceniono 7 razy 7

  A wszystko zaczęło się za komuny od zakazy chodzenia po trawniku, później ludzie i tak sobie wywalczyli swobodny odpoczynek na trawce, dokładnie tak samo jest z zakazem zdjęć budynków które i tak widnieją na google maps, następny absurd w tym głupim azjatyckim kraju pełnym bolszewików

 • peatero

  Oceniono 7 razy 7

  Robiłem kiedyś zdjęcia znajomym na chodniku i schodach przed Galeria Wileńska. Ze środka wytoczył się facet 2mx2m w uniformie przypominającym mundur hotelu dla nowobogackich na prowincji i zaczął krzyczeć, że to jest teren prywatny i że tu zdjęć robić nie wolno. Tak na oko było to w miejscu ok. 20 m od wejścia do tej mekki konsumpcji i nikomu nie było w głowie ani fotografować tego architektonicznego bezguścia ani tym bardziej tam wchodzić.
  Po prostu poziom januszostwa nie jest ściśle skorelowany ani z zasobnością ani narodowością przedsiębiorców.

 • michael112

  Oceniono 5 razy 5

  Powiem więcej - sieci w ten sposób chronią się przez udowodnieniem przez klienta, że na półce mieli niższą cenę niż na kasie!

 • lolik52

  Oceniono 5 razy 5

  nigdzie za granicą nie miałem problemu związanego z fotografowaniem czy to produktu,ceny i czego chciałem,nawet ekspedientki,miło się uśmiechnęła i tyle.
  W Polsce jest zacofanie nawet w biznesowych sferach,to buraki żywcem od pługa oderwane z minimalnym IQ ,ale jest temu wytłumaczenie,naród w całym jeszcze głupszy i daje się dymać,więc czemu nie?
  Nawet w Rosji nikt mi nie zwrócił uwagi czy zabronił czegoś fotografować...
  Jestem ciekawy czy te sieci zagraniczne też mają zakaz fotografowaniu w innych krajach Europy,czy to właśnie wymysł naszych domorosłych biznesmenów?wygląda to na nadgorliwość...a jak twierdziłem zawsze,panika i nadgorliwość są gorsze od faszyzmu.

 • ganro

  Oceniono 4 razy 4

  Zdjęcia cen? Kiedyś chciałem w Smyku zrobić zdjęcie dziecku z zabawką, to przyszła pani ochroniarz i stanowczo na zakazała. Od tej pory nie robię żadnych zakupów w tym sklepie. Żenada.

 • artau

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli są kamery w sklepie, to tym bardziej można robić zdjęcia.

 • kptpk

  Oceniono 2 razy 2

  Ja nie robię zdjęć żeby porównać ceny. Robię zdjęcia po to aby udowodnić swoje racje. Niejednokrotnie zdarzyło mi się, że cena na kasie nie równa się cenie na półce( przeważnie promocje) a wezwany przez "informację" gość obsługujący stoisko ściąga cenę promocyjną i mówi, że to pomyłka, bo promocja się właśnie skończyła. Po pokazaniu dowodu na telefonie zazwyczaj dochodzę swojego.

 • do100jnik

  Oceniono 2 razy 2

  nie prosić o wyjśnienia, tylko wpakować wysokie a moze i bardzo wysokie kary

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX