Zakaz handlu wywołuje spór w Tesco. Solidarność wzywa do zaniechania zmian. "Nie ma zgody"

Robert Kędzierski
Związkowcy z Solidarności stanowczo reagują na plany Tesco dotyczące niektórych sklepów sieci. W reakcji na ograniczeniem handlu w niedziele część pracowników miałaby zaczynać pracę od 00:15 w poniedziałek.

NSZZ "Solidarność" reaguje na ogłoszone na początku tygodnia plany Tesco dotyczące zmian w funkcjonowaniu niektórych placówek. Przypomnijmy, że w reakcji na zakaz handlu w niedziele, który ma obowiązywać od marca, Tesco rozważa, by w poniedziałek zaczynała od godziny 0:15.

Pisaliśmy o tym tutaj: Zakaz handlu w niedziele w Tesco. Sieć wyjaśnia, jak będą pracować jej sklepy

Zmiana godzin pracy nie może, zdaniem Solidarności, nastąpić bez konsultacji ze stroną związkową oraz zmiany Regulaminu Pracy. Dlatego organizacja wzywa Tesco Polska do zaniechania zmian. Oczekuje też rozpoczęcia konsultacji ze stroną związkową zgodnie z obowiązującym prawem.

Informujemy, że nie ma zgody związku NSZZ Solidarność na dokonywane zmiany w organizacji pracy.

- czytamy w liście rozesłanym do pracowników. 

Jak informowaliśmy wcześniej władze Tesco zaprosiły przedstawicieli pracowników na rozmowę dotyczącą zmian. Miałaby się odbyć 6 marca

Biedronka testuje zmiany

Tesco nie byłoby jedyną siecią, która wprowadza zmiany w godzinach funkcjonowania części placówek. W piątek pojawiły się doniesienia o tym, że trzy sklepy sieci w Białymstoku będą czynne całą dobę. Przewidziane są dwie przerwy - pomiędzy 23:30 a 00:15 i 05:45 a 06:15 - wylicza Wirtualna Polska.

Dziś trudno ocenić czy zmiana ma charakter jednostkowy czy jest swego rodzaju testem i zapowiada podobną decyzją względem innych placówek. 

Czytaj też: Zakaz handlu przyczyną tej decyzji Biedronki? Związkowcy alarmują. 

Wcześniej przedstawiciel zarządu Jeronimo Martins Polska zapewniał, że jego firmy "nie interesuje" obchodzenie prawa. Jednocześnie sieć wyjaśniała że będzie starać się "zapewnić jak największą obsadę w sklepach w czasie zwiększonego ruchu klientów, którego spodziewamy się głównie w piątki oraz soboty, a także w poniedziałki następujące po wolnych niedzielach".

Decyzja Tesco w sprawie zmian godzin  pracy jeszcze nie zapadła. Sieć informuje, że rozważa ją "w celu zapewnienia dostępności towaru dla klientów, zorganizowania na czas dostawy na dział świeżej żywności czy przygotowania zamówień dla klientów sprzedaży internetowej".

+++

W supermarketach jest wiele kas, ale do której się ustawić, by nie czekać zbyt długo?

Więcej o:
Komentarze (139)
Zakaz handlu wywołuje spór w Tesco. Solidarność wzywa do zaniechania zmian. "Nie ma zgody"
Zaloguj się
 • jeak

  Oceniono 42 razy 40

  Ale zrobiono totalny burdel z tymi wolnymi niedzielami.
  Wystarczyło tylko zagwarantować każdemu pracownikowi dwie wolne niedziele w miesiącu, a reszta by się ułożyła.

 • heliheli

  Oceniono 28 razy 24

  wystarczy ze firma zrobi swojego pracownika wlascicielem 0.00000000000000001 % akcji firmy i moga byc otwarci w niedziele . ( wlasciciel moze pracowac ) .. I moga powiedziec spokojnie ustawodawcy " pocalujta w du/pe wojta " .

 • flat_hu

  Oceniono 16 razy 14

  Żądam zakazu handlu w środy!!! Przecież jako pracownik też mam prawo spędzić środę z rodziną!!!

 • siekieraaxe

  Oceniono 11 razy 11

  GDYBY panu ALFREDOWI chdziło o pracowników. to zgwarntowłaby kilka wolnych
  niedziel kazdemu pracownikowi w Kodeksie Pracy,
  Ale to typowy aparatczyk na pasku "nowej wielkiej IDEI".

 • 99venus

  Oceniono 17 razy 11

  Związkowcy z Solidarności zapominają,ze nie ma obowiązku pracy w Tesco.Nie podoba się?To szukaj innej roboty.Temu niszowemu zwiazkowi kierowanemu przez właściciela psa Kasperka wydaje się,ze są ciągle potegą.Było,mineło.

 • zbigstar_1944

  Oceniono 10 razy 10

  SOLIDARNOŚĆ Dudy to przybudówka PiS i głos Episkopatu. Nie ma nic wspólnego z obroną praw pracowników

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 9 razy 9

  Zarzad zwiazkow walczy o podwyzki dla siebie i napewno je dostana w ramach lapowki ..... i problem oraz troska o pracownikow znikna.

 • nie_mam_facebooka

  Oceniono 9 razy 9

  Zwalniać solidaruchów.

 • maaac

  Oceniono 9 razy 9

  NSZZ Solidarność NIE jest związkiem zawodowym i NIE reprezentuje interesu pracowniczego. To tzw. "zbrojne ramie" bolszewicko nacjonalistycznego PiSu,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX