Ciekawy pomysł sieci marketów. Stworzyli pierwszą na świecie przestrzeń wolną od plastiku

Holenderska sieć supermarketów wprowadza alejki z żywnością, wśród których próżno szukać choć grama plastiku. Tradycyjne i ekologiczne opakowania mają być zachętą dla innych sklepów i dla ustawodawców

Market Ekoplaza w Amsterdamie prowadzi kampanię na rzecz walki z plastikowymi śmieciami. Niektóre alejki zostały wyraźnie oznaczone jako „plastic-free”, co oznacza, że żywność opakowana jest w materiały biodegradowalne lub możliwe do wielokrotnego wykorzystania: używane materiały to np. szkło, metal czy karton.

To kompletnie nielogiczne, żeby pakować tak nietrwały produkt jak jedzenie w coś tak niezniszczalnego jak plastik.  Plastikowe opakowania na żywność i napoje są użyteczne przez kilka dni, a ich niszczące działanie trwa przez wieki.

- komentuje dla dziennika "The Guardian" Sian Sutherland, współzałożycielka „A Plastic Planet”, grupy odpowiedzialnej za kampanię.

Na  alejce można znaleźć ponad 700 produktów z całej gamy żywnościowej, w tym mięso, ryż, sosy, czekolady, płatki śniadaniowe, przekąski, jogurty, produkty mleczne, świeże warzywa i owoce. Twórcy kampanii przekonują, że produkty wcale nie są droższe od swoich odpowiedników zapakowanych w plastik.

Dyrektor Ekoplazy Erik Does przyznaje, że inicjatywa jest kamieniem milowym na drodze w kierunku jaśniejszej przyszłości handlu żywnością. Jeśli testowa inicjatywa w Amsterdamie powiedzie się, sieć planuje wprowadzenie analogicznych alejek we wszystkich 74 sklepach do końca roku.

Widok wysypisk śmieci i walających się foliowych torebek nikogo nie dziwi. Gorzej, że plastikowe śmieci szkodzą nie tylko naszemu poczuciu estetyki. Sztuczne tworzywa, kiedy już rozpadną się ze starości, nie są rozkładane, a trafiają do ekosystemu. W efekcie mikrocząsteczki plastiku są zjadane przez zwierzęta, a nawet przez nas samych. Występują one m.in. w piwie, wodzie pitnej oraz w 10 rodzajach soli morskiej z całego świata

- wynika z badań prof. Sherri Mason z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku.

Cotygodniowe podsumowanie roku 09/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha