Polski Fundusz Rozwoju inwestuje w biotechnologie. Na początek 40 milionów dla Selvity

Grupa państwowego Polskiego Funduszu Rozwoju, za pośrednictwem spółki celowej PFR Life Science, zainwestowała 40 mln zł w akcje notowanej na Giełdzie w Warszawie firmy biotechnologicznej Selvita.

PFR był jednym z największych inwestorów, obejmując akcje o wartości niemal 40 mln zł. Selvita, która jest firmą biotechnologiczną zajmująca się np. tworzeniem nowych leków stosowanych np. w onkologii, pozyskała łącznie 134 mln zł na realizację przedstawionej inwestorom strategii rozwoju na lata 2017-2021.

- Ilość przedsięwzięć biotechnologicznych na świecie ciągle rośnie. Widać więc wyraźnie, że biotechnologia odgrywa coraz większą rolę w gospodarce. Jest to dziedzina inwestycyjnie trudna, bo związana z większym ryzykiem. Dlatego tym cenniejsze są takie inicjatywy jak ta dzisiejsza – powiedziała Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wraz z Grupą PFR wspiera rozwój sektora biotechnologicznego poprzez Program Rozwoju Biotechnologii. Obejmować ma on nowe regulacje przepisów ułatwiające badania kliniczne, zachęty podatkowe czy też tak prozaiczną rzecz, jak praktyki dla studentów w firmach. Polski Fundusz Rozwoju postanowił również zaangażować się kapitałowo w wybrane spółki z tego sektora, poprzez swoją spółkę-córkę PFR Life Science. Inwestycja w Selvitę jest pierwszą taką inwestycją.

Inwestycja PFR w czasie turbulencji na giełdach

- Polski rynek kapitałowy dopiero uczy się branży biotechnologicznej. Dlatego z wielką radością przyjęliśmy informację o udziale w ofercie publicznej akcji Selvity PFR Life Science, który jako dedykowany i długoterminowy inwestor jest dla nas cennym partnerem. Udział PFR Life Science w ofercie publicznej akcji był jednym z kluczowych czynników, które pozwoliły na skuteczne jej uplasowanie. Silna deklaracja ze strony funduszu w trakcie budowania księgi popytu stanowiła filar, który zapewnił stabilność procesu pomimo turbulencji, których podczas trwających zapisów na akcje doświadczały światowe indeksy - powiedział Paweł Przewięźlikowski, współzałożyciel, największy akcjonariusz i prezes Selvity.

Selvita przeprowadziła emisję akcji by pozyskać fundusze niezbędne do realizacji strategii, która zakłada zwiększenie inwestycji, między innymi w rozwijanych projektach w obszarze onkologii. Łącznie planowane nakłady w latach 2017-2021 mają wynieść 390 mln zł, w tym 290 mln ma być przeznaczona na badania i rozwój. Łatwo policzyć, że z rynku finansowego udało się pozyskać około połowy z 290 mln złotych, resztę firma planuje sfinansować z środków własnych i pozyskanych grantów. Niektóre wydatki inwestycyjne Selvita będzie finansować także z dotacji.

300 mln zł w wybrane spółki

Polski Fundusz Rozwoju, za pośrednictwem swojej spółki córki PRF Life Science planuje łącznie zainwestować do 300 mln złotych w wybrane spółki biotechnologiczne. W wybieraniu spółek do inwestycji pomóc mają branżowi eksperci, którzy pomogą ocenić potencjał rozwojowy wybranych firm.

- Polski Fundusz Rozwoju wysłuchał głosu branży, która wielokrotnie podkreślała, że w Polsce brakuje dedykowanych źródeł finansowania, które pozwoliłoby wiodącym firmom biotechnologicznym na wdrożenie ambitnych planów rozwoju mogących w przyszłości zaowocować stworzeniem polskich innowacyjnych leków i technologii - powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

- Oprócz inwestycji bezpośrednich w większe spółki z branży, będziemy wspierać rozwój sektora również poprzez działalność PFR Ventures, co przyczyni się do zwiększenia dostępności kapitału dla innowacyjnych firm na wcześniejszych etapach rozwoju - dodał Paweł Borys.

Cotygodniowe podsumowanie roku 09/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: