To rozwiązanie ma zmienić na zawsze rynek pożyczek w Polsce. Alior Bank wyłożył na nie 30 mln zł

Wystartowało Bancovo - pierwszy w Polsce "market" z pożyczkami bankowymi i pozabankowymi. Na razie znajdują się w nim oferty dwóch banków i dwóch firm pożyczkowych, ale już niebawem ta liczba ma się mocno zwiększyć. Za platformą stoi Alior Bank, który zainwestował w ten projekt 30 mln zł.

Pożyczki nawet w kilkanaście minut można zaciągnąć w wielu firmach pożyczkowych online, banki również drobnych pożyczek potrafią już udzielać szybko - czy to w internecie, czy poprzez aplikacje mobilne. A co, gdyby ktoś chciał porównać różne oferty? Owszem, może skorzystać z porównywarek finansowych, ale to i tak skończy się albo odesłaniem na stronę instytucji finansowej, której oferta nas zainteresowała, albo koniecznością pozostawienia danych do kontaktu dla pracownika instytucji finansowej czy porównywarki.

Bancovo w zamyśle ma być czymś pomiędzy tymi scenariuszami. Czyli z jednej strony agreguje oferty różnych banków i firm pożyczkowych, a z drugiej - umożliwia otrzymanie błyskawicznego zastrzyku gotówki, nawet po 15 minut (czas udaje się maksymalnie skracać m.in. dzięki automatycznemu wypełnieniu niektórych pól w oparciu o dostępne online zewnętrzne bazy danych).

W Bancovo na razie cztery instytucje

Na razie na Bancovo.pl dostępne są oferty czterech instytucji - Alior Banku, Inbanku oraz internetowych firm pożyczkowych TakTo Finanse i SuperGrosz. Ale już na wiosnę w planach jest integracja przynajmniej trzech kolejnych partnerów z platformą, a do końca roku, według prognoz twórców Bancovo, liczba partnerów platformy wzrośnie do 12-14 podmiotów (5-6 banków oraz 7-8 firm pożyczkowych).

Inwestorem Bancovo jest Alior Bank - wyłożył on na ten projekt 30 mln zł. Za samym Bancovo - jego stworzeniem i rozwojem - stoi niezależna od banku firma NewCommerce Services. W przyszłości Bancovo chciałoby oferować także m.in. kredyty dla mikroprzedsiębiorstw i hipoteczne, ubezpieczenia oraz produkty inwestycyjne.

Twórcy Bancovo trzeźwo prognozują, że ich projekt może wyjść naprzeciw oczekiwaniom rosnącej grupy osób, które chcą załatwiać swoje sprawy online i szybko (także zaciągać pożyczki). Ja do tego dodałbym jeszcze - które coraz częściej korzystają z rozmaitych fintechowych rozwiązań „okołobankowych”, finansowych.

Ja ze swojej strony przypominam, że wygoda i łatwość zdobycia pożyczki nie oznacza łatwości jej spłacania. Z kredytów, szczególnie tych konsumpcyjnych, należy korzystać roztropnie. A jeśli już brać - to porównywać oferty, bo, przynajmniej na razie, uda się znaleźć na rynku tańsze oferty niż te na Bancovo.

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 09/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: