Zakaz handlu w niedziele i kontrole w sklepach. Ministerstwo: możliwe o każdej porze dnia i nocy

Zakaz handlu realnie po raz pierwszy odczujemy w najbliższą niedzielę, 11 marca. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole. Rzeczniczka PiS-u Beata Mazurek zwróciła się z apelem do wyborców w tej sprawie.

Ustawa zabrania handlu w niedziele w sklepach, choć jednocześnie dopuszcza wiele wyjątków. Nieprzestrzeganie zakazu to dla przedsiębiorcy ryzyko  grzywny - od 1 tys. do 100 tys. zł.

Inspektorzy sprawdzą donosy

To, czy sklepy łamią prawo, będzie sprawdzać Państwowa Inspekcja Pracy. W niedziele objęte zakazem w każdym powiecie inspektor będzie pełnić dyżur. Jego zadaniem będzie sprawdzanie zgłoszeń w tej sprawie. Przypadek łamania zakazu będzie mógł zgłosić każdy - dzwoniąc na specjalne numery telefonów, które mają zostać zamieszczone na stronach internetowych okręgowych inspektoratów pracy.

- Jeżeli zgłoszeń będzie dużo, wówczas w kolejnych dniach będą one weryfikowane. Inspekcja ma bowiem możliwości, by na podstawie dokumentacji pracowników, zeznań świadków, rejestrów kasowych sprawdzić, w jakich dniach sklep prowadził działalność i czy nie naruszano w nim przepisów ustawy o ograniczeniu handlu - mówi Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy. Podkreślał jednocześnie, że intencją PIP nie jest "bezrefleksyjne nakładanie kar za łamanie zakazu".

Zakaz handlu i kłopoty z interpretacją przepisów

To ważne, bo w ustawie jest wiele wyjątków, których jednoznaczna interpretacja może sprawiać trudności, także samej Państwowej Inspekcji Pracy. Dużo emocji budzi na przykład kwestia sklepów przy dworcach. Teoretycznie, zgodnie z ustawą, handel na dworcach jest dozwolony we wszystkie niedziele, ale musi być on bezpośrednio związany z obsługą podróżnych. Do tego pojawiają się pytania dotyczące przydworcowych galerii handlowych. PIP wskazuje, że kluczowe w tych przypadkach jest określenie po pierwsze granicy dworca, a po drugie rozstrzygnięcie, czy handel w danym sklepie rzeczywiście jest bezpośrednio związany z obsługą podróżnych. Inspekcja nie jest jednak w stanie przedstawić jednej interpretacji, która obowiązywałaby we wszystkich przypadkach, każdą sprawę musi badać osobno.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Biedronka na dworcu otwarta w niedziele z zakazem handlu? PIP twierdzi, że jest taka możliwość

Część wątpliwości PIP i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozwiało, publikując odpowiedzi na pytania przedsiębiorców. Jednym z nich była kwestia tego, co dokładnie zakazuje ustawa. Mianowicie zakaz obejmuje "handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem" oraz "powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem".

Zakaz handlu - czego dotyczyZakaz handlu - czego dotyczy źródło: Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni

W opublikowanej interpretacji czytamy, że "Do czynności bezpośrednio związanych z handlem, nie można zaliczyć np: - ochrony obiektu, - sprzątania obiektu przez ekipę sprzątającą, - prac konserwatorskich i serwisowych związanych z obsługą sprzętu. Za obejście ustawy należałoby uznać powierzanie powyższych czynności w ramach dodatkowych obowiązków pracownikom lub zatrudnionym wykonującym w placówce handlowej od poniedziałku do soboty handel lub inne czynności związane z handlem.".

Wśród 32 wyjątków znalazł się też handel w sklepach prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, "wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek" PIP precyzuje, że może on poprosić o pomoc członków rodziny. Ale te osoby nie mogą być pracownikami lub zatrudnionymi u tego przedsiębiorcy i pracować odpłatnie w inne dni tygodnia. Tylko to rodzi dalsze pytania - kogo można uznać za członka rodziny - tylko najbliższych, jak żona czy dzieci?

Czytaj też: To miał być świetny pomysł na ominięcie zakazu handlu w niedziele. Jest zdecydowana reakcja Ministerstwa Pracy

Sytuacji, które są nieprecyzyjnie określone w ustawie jest więcej, co tworzy ryzyko niezamierzonego łamania przepisów. Na razie część przedsiębiorców, otwierając sklepy w niedziele objęte zakazem, będzie stąpać po dość niepewnym gruncie.

Przy tej okazji warto wspomnieć wpis rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości, Beaty Mazurek, która na Twitterze zaapelowała do wyborców. 

MRPiPS: kontrole w dzień i w nocy

Tuż przed wejściem w życie ustawy, 28 lutego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że inspektorzy PIP "są uprawnieni do przeprowadzania kontroli bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy". Rząd zapowiada, że jeśli pojawi się taka potrzeba, ustawa będzie nowelizowana. Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zapowiedział, że związkowcy wykorzystają wszelkie dostępne sposoby i naciski, by przepisy zmienić, tak, by nie można ich było obchodzić.

Niedziele z zakazem handluNiedziele z zakazem handlu gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (181)
Zakaz handlu w niedziele i kontrole w sklepach. Ministerstwo: możliwe 'o każdej porze dnia i nocy'
Zaloguj się
 • Helena Kowalska

  Oceniono 73 razy 71

  Taaa to pisowi wychodzi najlepiej,zastraszanie,kontrola obywateli,pocałujcie nas w d.... leniwe nieroby,a niby czemu wasza racja jest tą jedyną? a może nie macie racji w tym zarządzeniu,a może dużo ludzi nie chce tak jak to wy chcecie? za kogo sie uważacie ku....mać.

 • lllukas

  Oceniono 53 razy 51

  No i o to chodziło. Zamiast armii studentów, którzy pracowali w handlu w niedzielę i robili coś pożytecznego, zatrudni się na niedzielę armię urzędników - którzy będą robili to co robią urzędnicy. I którzy nie mają rodzin - bo przecież chodzi o to, żeby niedzielę spędzać z rodziną.

 • turkiestan

  Oceniono 15 razy 15

  Od sierpnia 1980 r należę do Solidarności i płacę składki.Jednak to co te bydlaki ostatnio wymyślili to już przekracza wszystkie granice bezczelności i chamstwa!!!! Od prawie 40 lat pracuję w 4-ro bryg.Od lat nawet za komuny mogliśmy 1 dzień urlopu za przepracowany miesiąc odebrać sobie w dowolnym terminie .To był nasz urlop"S" i my mieliśmy sami o nim decydować kiedy go odbierzemy.Pytam więc kto tym bandziorom(płacę na nich składki ale to nie są moi przedstawiciele!!!) dał prawo do zmuszania mnie żebym odbierał ten mój wolny dzień w co 4-tą niedzielę.Piotrze Duda!!! Zapamiętaj ćwoku niedouczony że to jest mój urlop na który sobie zapracowałem a nie twój!!!Odwal się bydlaku od naszych urlopów!!!! Nie masz chamie prawa rozporządzać naszym urlopem!!!!! Dostał ślusarz trochę władzy i wydaje mu się że jest boskim faraonem.Zamiast bronić praw robotnika który ciężko haruje ten bydlak chce układać nam nasze życie i planować nam nasz urlop..Chyba już pora pogonić pichaca .do roboty na swoim stanowisku a nie do układania nam życia.To jest nasze życie i nasz urlop a nie tego ćwoka!!!!Jak można zmuszać kogoś żeby wykorzystywał swój urlop w co 4 niedzielę????!!!!! A do tego nas zmuszono od początku tego 2018 roku.Jakim prawem i kto nas do tego zmusza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kto dal im takie prawo??????!!!!!!!!!!!!!

 • kiks11

  Oceniono 13 razy 11

  No solidaruchy do roboty, pod..lać, jak za komuny, może dostaniecie talon na malucha ciecie niedomyte.

 • kzet69

  Oceniono 14 razy 10

  Ja pie... PRL-bis w pełnej krasie, tegoś pragnął tępy suwerenie 500+ ???

 • hrabia_wronski

  Oceniono 8 razy 8

  Przyjmuje zapisy do ORMO...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX