W 2011 roku powstała spółka Polska Meat. Założyli ją Hiszpanie ze grupy Iberdidest i ich polscy partnerzy. Było to pokłosie wcześniejszej decyzji firmy z Hiszpanii o eksporcie polskiego mięsa – głównie drobiu – do Afryki. Na tamtejszych rynkach Iberdidest był obecny od 2000 roku.
Polska Meat weszła na NewConnect, kupiła chłodnię w Gdyni i intensywnie zaczęła rozwijać eksport polskiego mięsa. Kupuje je od dużych polskich dostawców, odpowiednio oznacza, pakuje, mrozi i następnie wysyła do Afryki.
Jej eksport osiągnął już naprawdę imponujące rozmiary. Dość powiedzieć, że spółka Polska Meat stała się największym europejskim eksporterem kur do Afryki – wysyła ich tam 6 tys. ton miesięcznie. To mniej więcej połowa całego jej eksportu mięsa.
Drób trafia z Gdyni do 14 krajów Afryki – między innymi do Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu, Nigerii i Republiki Kongo. Eksport cały czas rośnie – o 4-5 pkt. proc. rocznie.
Przez to polska spółka waży coraz więcej w całej grupie Iberdigest. Przypada na nią już 35 proc. wszystkich przychodów grupy, które sięgają 150 mln euro rocznie.
Czytaj więcej: Polski eksport wyraźnie osłabł w grudniu. Ale za cały 2017 mamy nadwyżkę. Pierwszą od ponad 20 lat.
Czas na supermarkety w Afryce i centralę w Gdyni
Teraz zarząd firmy Polska Meat ma kolejny pomysł. Chce przenieść spółkę na główny parkiet GPW, przy okazji sprzedając inwestorom nowe akcje.
Pieniądze z giełdy pomogą stworzyć własną sieć sprzedaży detalicznej w krajach zachodniej i południowej Afryki. Polska Meat chce budować tam dwa supermarkety rocznie, koncentrując się równocześnie na dwóch lub trzech krajach. Następnie, po pięciu latach, ekspansja będzie rozszerzana o kolejne państwa.
Nowe supermarkety mają uwzględniać afrykańskie nawyki. Sprzedawane w nich będą mrożone owoce, lody, warzywa i oczywiście mięsa wysyłane z Gdyni.
Zarząd spółki wierzy, że pomysł wypali. Kraje, w których planuje ekspansję są na wczesnym etapie rozwoju i produkują bardzo mało mięsa - samodzielnie zaspokajają lokalny popyt jedynie w 20 proc.
Debiut spółki Polska Meat na GPW ma odbyć się jeszcze w tym roku. Teraz Polska Meat i cała grupa Iberdidest przechodzi restrukturyzację, której częścią będzie również przejęcie przez spółkę z Gdyni udziałów Iberdidest. Dzięki temu stanie się najważniejszą spółką w grupie. Centrum operacyjne i finansowe koncernu będzie zlokalizowane w Gdyni i tutaj też płacone będą podatki.