Biedronka otworzy w niedzielę kilka swoich sklepów. Zakaz handlu w tym przypadku nie obowiązuje

Mamy potwierdzenie: Biedronka zdecydowała się otworzyć w najbliższą niedzielę swoje sklepy na dworcach. Ustawa o zakazie handlu dopuszcza taki wyjątek, choć interpretacja przepisów nie jest wyraźnie jednoznaczna.

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, będzie prowadzić handel w kilku swoich sklepach w pierwszą niedzielę obowiązywania zakazu handlu. Chodzi dokładnie o pięć placówek.

Biedronka otwarta w niedziele z zakazem handlu

"W najbliższą niedzielę, 11.03, sklepy sieci Biedronka zlokalizowane na dworcach będą otwarte. W liczącej 2823 sklepów sieci Biedronka takich placówek mamy zaledwie kilka. Dotyczy to sklepów: w Warszawie (Warszawa Centralna i Wschodnia), Krakowie, Poznaniu i Grudziądzu. Zgodnie z przepisami prawa oraz wytycznymi Państwowej Inspekcji Pracy, placówki zlokalizowane na dworcach i w miejscach obsługi podróżnych mogą być otwarte również w niedziele wolne od handlu." - pisze w przesłanym nam komunikacie Arkadiusz Mierzwa, Kierownik ds. Komunikacji Korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska.

Biedronka na Dworcu Centralnym w WarszawieBiedronka na Dworcu Centralnym w Warszawie fot. next.gazeta.pl

Co na to Państwowa Inspekcja Pracy?

Państwowa Inspekcja Pracy w środę uznała, że jeden ze sklepów Biedronki, a dokładnie ten mieszczący się na terenie Dworca Centralnego, będzie mógł działać w niedziele objęte zakazem handlu. PIP podkreślała przy tym, że każdy taki przypadek będzie rozpatrywać indywidualnie.

-  W tym wyraźnie określonym i zbadanym przypadku nie ma wątpliwości, że placówka ta jest zlokalizowana bezpośrednio w hali dworca i jej działalność może być uznana za służącą obsłudze podróżnych. Na tej podstawie nie można jednak przyjąć, że wszystkie sklepy należące do tej sieci położone na innych dworcach lub w ich pobliżu mogą prowadzić handel w niedzielę - wyjaśniał rzecznik PIP.

Nie wiadomo, czy firma Jeronimo Martins dostała zapewnienie ze strony Państwowej Inspekcji Pracy także co do możliwości handlu w pozostałych czterech sklepach sieci działających na dworcach. Poprosiliśmy PIP o komentarz w tej sprawie, ale dostaliśmy tylko ogólne wyjaśnienie, które Inspekcja już wcześniej prezentowała.

"Ostateczna decyzja, czy placówka prowadząca działalność handlową na dworcu w dniu obowiązywania zakazu handlu działa zgodnie z prawem, będzie wydana po kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu. "Kwestie będą oceniane w sposób indywidualny i takich ocen będą za każdym razem, w konkretnej sytuacji, dokonywać inspektorzy pracy. Prowadząc kontrolę w zakresie przestrzegania zakazu handlu w niedzielę, inspektor pracy będzie musiał ustalić, czy placówka prowadząca działalność faktycznie znajduje się na dworcu oraz czy jej działalność jest związana z bezpośrednią obsługą podróżnych. Dopiero takie ustalenia będą w każdym przypadku decydujące dla uznania, czy dana placówka jest objęta zakazami, o których mowa w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni" - wyjaśnia PIP.

Kłopotliwe wyjątki w ustawie o zakazie handlu

Ustawa o zakazie handlu w niedziele dopuszcza 32 wyjątki. W związku z tym pojawia się wiele wątpliwości co do interpretacji przepisów. Wprawdzie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało pod koniec lutego listę odpowiedzi na część pytań, ale w niektórych przypadkach nadal nie do końca wiadomo, gdzie handel będzie dozwolony.

Problemy z wydaniem jednoznacznej i powszechnie obowiązującej interpretacji ma nawet sama PIP, której inspektorzy będą sprawdzać doniesienia o przypadkach obchodzenia ustawy. Przedstawiciele Inspekcji podkreślają, że każdą sprawę będą rozpatrywać indywidualnie.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele i kontrole w sklepach. Ministerstwo: możliwe "o każdej porze dnia i nocy"

Biedronka wcześniej podawała już, że jej sklepy będą otwarte dłużej w piątki i soboty, przynajmniej do 22:00, a część nawet do 23:00. Sieć zapewnia też, że w godzinach zakupowego szczytu otwarte będą wszystkie kasy.

Inne sieci też szykują się na niedziele bez handlu: Lidl jak Biedronka, gotowy na zakaz handlu w niedziele. Zmiana godzin handlu i ta promocja

+++

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (103)
Biedronka otworzy w niedzielę kilka swoich sklepów. Zakaz handlu w tym przypadku nie obowiązuje
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 43 razy 27

  a przy okazji dlaczego katolicy sa tacy opresyjni i chcą zmuszać innych do świętowania ich dnia????????

 • rabingoldblatt

  Oceniono 29 razy 17

  Wejdę w pisowską narrację:

  Polski przedsiębiorca ma trzy sklepy spożywcze na osiedlach. Musi konkurować z sieciami z Portugalii, Francji czy Niemiec. Daje radę. Polski rząd, parlament i prezydent uchwalają prawo zakazujące pracy w niedzielę. Ale sklepy na dworcu są otwarte. Te na osiedlu muszą być zamknięte. Na płacenie czynszów na dworcach stać zachodnie sieci. Polski przedsiębiorca miałby z tym problem. Teraz będzie miał jeszcze większy problem, bo będzie miał mniej dni do handlu. Więc zwolni ludzi. Sieciówka na dworcu będzie miała wywalone na zatrudnianie ludzi, bo skoro i tak jest w uprzywilejowanej pozycji to klienci pozłorzeczą na kolejki ale i tak będą walić drzwiami i oknami.

  I tu wchodzi pisowska narracja:

  CZYJE INTERESY REPREZENTUJE DUDA I PIS?

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 7

  co do reklamy biedry, jakoby w piatek i sobotę miało być dodatkowo 5.000 kasjerów i WSZYSTKIE kasy miały byc otwarte

  JEDNA WIELKA ŚCIEMA

  specjalnie dziś poszedłem i sprawdziłem czy kolejki sa i ile kas maja otwartych - dokładnie tyle samo czyli na 7 zainstalowanych otwarte 4 i długie kolejki

  ale chyba to juz norma że w TYM PISoskim kraju łże się na kazdym kroku

 • M.M. K.

  Oceniono 7 razy 7

  Inspektor pracy będzie jak konduktor w pociągu. Sprawdzi bilety przed wejściem do biedry. Jesteś podróżnym to kupisz kurczaka...

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 6 razy 6

  Pluję na solidaruchów, czarne wieprze w sutannach i inne totalitarne mendy. Nikt mi nie będzie dyktował co mam robić ze swoim czasem. Nikt mi nie będzie dyktował - nawet plugawcy z PiSuaru usiłujący reaktywować bolszewizm!!!

 • T. S.

  Oceniono 6 razy 6

  No i dobrze. To uczy wszystkich, że durne PiS-owskie "prawo" jest po to ABY JE OMIJAĆ! Tak trzymać!

 • monoekann

  Oceniono 5 razy 5

  'Państwowa Inspekcja Pracy w środę uznała, że jeden ze sklepów Biedronki, a dokładnie ten mieszczący się na terenie Dworca Centralnego, będzie mógł działać w niedziele objęte zakazem handlu. PIP podkreślała przy tym, że każdy taki przypadek będzie rozpatrywać indywidualnie.' - ciekawe ile za taką 'indywidualną' opinię sobie liczą..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX