Bezpieczeństwo USA zagrożone. Trump blokuje największe w historii przejęcie w świecie technologii

Marcin Kaczmarczyk
Prezydent USA zablokował planowane przejęcie producenta półprzewodników Qualcomm z San Diego przez spółkę Broadcom, jej rywala z Singapuru. Chce w ten sposób utrudnić Chinom rozwój technologii 5G, bardzo szybkiej sieci telekomunikacyjnej.

"Są wiarygodne dowody na to, że transakcja zakupu Qualcommu przez koncern Broadcom grozi osłabieniem bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych” - napisano w dokumencie blokującym przejęcie i podpisanym przez Donalda Trumpa.

Przez to nie dojdzie do transakcji o wartości 140 mld dol. Nie powstanie tym samym trzeci największy na świecie, po Intelu i Samsungu, producent układów scalonych.

Trump zablokował zakup amerykańskiej spółki po tym, jak Komitet Zagranicznych Inwestycji w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) - instytucja, która sprawdza umowy przejęcia amerykańskich firm pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo kraju - przyglądał się wnikliwie spółce Broadcom w związku z jej próbą zakupu Qualcommu z lutego. Nie doszło do niej, bowiem akcjonariuszom amerykańskiej firmy proponowana cena 117 mld dol. wydawała się za niska.

Czytaj więcej: Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży potężny krach na giełdzie. Cła Trumpa mogą przyspieszyć jego nadejście. 

"Poważne konsekwencje"

CFIUS również nie był wtedy zachwycony proponowanym przejęciem, ale z innych powodów. Amerykanom nie podobały się bliskie związki Broadcomu z Chińczykami, co wiązało się z ryzykiem dostania się w ich ręce rozwiązań dotyczących sieci 5G. Te intensywnie i z powodzeniem są od dawna rozwijane w laboratoriach w San Diego. Qualcomm jest uważany za lidera na tym polu, liczą się tutaj też Broadcom i chiński Huawei.

Zdobycie przez Chiny dominacji na rynku 5G miałoby, jak stwierdził to CFIUS - „poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego dla Stanów Zjednoczonych".

Teraz Trump postawił więc kropkę nad i. I nie była to pierwsza jego decyzja, w której zablokował przejęcie amerykańskiej spółki technologicznej. We wrześniu Donald Trump nie dopuścił do przejęcia amerykańskiej spółki Lattice Semiconductor przez Canyon Bridge Capital Partners, fundusz inwestycyjny powiązany z chińskim państwem. Wtedy również powodem była troska o bezpieczeństwo narodowe USA. Tamta transakcja jednak w porównaniu z aktualną wydaje się niewielka - planowano zakup za 1,3 mld dol.

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (71)
Donald Trump blokuje ogromne przejęcie na rynku półprzewodników. Broadcom nie kupi spółki Qualcomm
Zaloguj się
 • szpulazwanyszpula

  Oceniono 27 razy 11

  W Polsce: Prezydent Adrian zablokował przejęcie warzywniaka w Lublinie przez ukraińskiego potentata - właściciela trzech warzywniaków we Lwowie. Rzeźnik biura prezydenta argumentował: „Dotarły do nas analizy wywiadu - Ukraiński biznesmen zamierzał zdjąć krzyż i święcony obrazek strzelców wyklętych. Nie ulega wątpliwości, że godzi to w polską tradycję i bezpieczeństwo białych katolickich rodzin.”
  Prezydent w najbliższych dniach planuje wizytować region lubelski. Odwiedzi też wspomniany warzywniak gdzie zawiesi siedem dodatkowych krzyży a specjalnie, w trybie nagłym sprowadzony z Jasnej Góry biskup, pokropi warzywniak potrójnie swięconą wodą.

 • zibbys

  Oceniono 11 razy 5

  To zablokowanie to akurat sluszna sprawa. Chinczyki od dawna kontroluja i podsluchuja abonentow sieci komorkowych w USA przez telefony produkowane w Chinach. I mimo tego, ze wlascicielami sieci sa amerykanie, to "kitajce" podsluchuja i kontroluja.
  Akurat nie jestem milosnikiem Trumpa, ale tu ma racje.

 • antykomorek

  Oceniono 15 razy 3

  Nie chce skończyć jak idioci z unii, którzy po sprzedawali swoje marki i dostęp do technologii i teraz np nowe Volvo s90 jest w 100% produkowany tylko w Chinach

 • dawnyprezes

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem na końcowym etapie 6G !. Ciekawe ile obie strony mi zaproponują !?.

 • michalstr3

  Oceniono 1 raz 1

  Pierwszy raz mi zaimponował ten człowiek:) W końcu ktoś na ten problem zwrócił uwagę.

 • wojtek2784

  Oceniono 3 razy 1

  W Polsce prezydent zablokował ustawę naczelnika, a naczelnik nie zblokował ustawy nr 1226 , taki z niego liberał ustawowy . Woli płacić haracz pewnemu znanemu "Przedsiębiorstwu H" niż próbowac blokować ustawy , które zagrażają bezpieczeństwu IV RP.

 • net_friend

  Oceniono 1 raz 1

  "Trump zablokował zakup amerykańskiej spółki po tym, jak Komitet Zagranicznych Inwestycji w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) - instytucja, która sprawdza umowy przejęcia amerykańskich firm pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo kraju - przyglądał się wnikliwie spółce Broadcom w związku z jej próbą zakupu Qualcommu z lutego."

  Łoch, jaki twór. Da się prościej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX