Pamiętacie zatrzymanych biznesmenów w Arabii Saudyjskiej? Mogli być torturowani

Wielu z zatrzymanych w listopadzie książąt, urzędników i biznesmenów stało się obiektem przemocy fizycznej. Pojawiają się nawet podejrzenia o stosowanie wobec nich tortur.

Przypomnijmy, w listopadzie doszło do masowych aresztowań w Arabii Saudyjskiej. W ramach kampanii antykorupcyjnej zamknięto 381 osób, wśród nich znalazło się wiele książąt, przedstawicieli władz wyższego szczebla czy znanych biznesmenów. Wielu z nich przetrzymywano i przesłuchiwano w luksusowym hotelu Ritz-Carlton w Rijadzie

Tortury zatrzymanych Saudów?

Dziś wiemy o ciemnej stronie tych aresztowań. Przedsiębiorcy niegdyś uważani za gigantów saudyjskiej gospodarki, dzisiaj noszą na nogach bransoletki z nadajnikami. Książęta przewodzący siłom wojskowym, teraz są pilnowani przez strażników, którymi dowodzili. Rodziny latające prywatnymi odrzutowcami, dziś nie mogą uzyskać dostępu do swoich kont bankowych.

Jednak to nie wszystko. Jak podaje The New York Times, wielu z zatrzymanych stało się obiektem przemocy fizycznej. Było to powodem hospitalizowania co najmniej 17 osób w początkowych dniach aresztu. Jeden z zatrzymanych zmarł w areszcie, a osoba, która widziała ciało utrzymuje, że miało ono oznaki znęcania się, kark denata wyglądał na skręcony, a ciało było bardzo spuchnięte.

Aby opuścić Ritz, wielu aresztowanych nie tylko oddało ogromne sumy pieniędzy, ale także podpisało zgodę na rządową kontrolę cennych nieruchomości i udziałów w ich firmach. To wszystko miało dziać się poza oficjalnymi procedurami.

Rząd, powołując się na ochronę prawa prywatności zatrzymanych, w wielu przypadkach odmówił sprecyzowania zarzutów, nawet po ich zwolnieniu. Nie wiadomo więc dokładnie, kto został uznany winnym, a kto niewinnym.

Wszystko zgodnie z prawem

W e-mailu do The New York Times urzędnik ambasady Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie zaprzeczył oskarżeniom o fizyczne znęcanie się i torturowanie więźniów. Nazwał je „absolutnie nieprawdziwymi”.

- Śledztwa prokuratora generalnego były prowadzone w pełnej zgodzie z saudyjskimi przepisami. Wszyscy objęci dochodzeniem mieli pełen dostęp do pomocy prawnej, a także opieki medycznej – napisał w mailu do redakcji.

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (31)
Pamiętacie zatrzymanych biznesmenów w Arabii Saudyjskiej? Mogli być torturowani
Zaloguj się
 • normalny1977

  Oceniono 16 razy 12

  Arabia Saudyjska to nie raj. Miodu nie ma. To mityczne państwo Korwina, Konrada Benkowicza i innych oszołomów. W tym kraju kobieta ma dwa prawa robić i milczeć. Najpierw jest własnością ojca potem męża. Podobnie dzieci to rodzic decyduje czy i kiedy ma iść do szkoły, i do ślubu jest własnością rodziny. Wszystko jest tam prywatne. poczynając od szkoły na służbie zdrowia kończąc. Do tego jest to Monarchia dziedziczna, gdzie król dba o poddanych bo są jego własnością podobnie jak państwo. Panuje tam super prawo karę śmierci wykonuje się publicznie przez powieszenie. Do tego nie na podatków dochodowego oraz VAT. Dzięki dochodom z ropy takie zbyteczne fanaberie nie są potrzebne. Panują tam też super zasady co do mniejszości seksualnych ( zwykle do kary śmierci włącznie), kobieta za zdradę może zostać ukarana nawet karą śmierci w zależności od stanu majątkowego i koligacji rodzinnych.Ogólnie prawicowo narodowy raj, ala Korwin.
  Co do biznesmenów i członków rodziny to nie chodzi o nic wielkiego. Po prostu syn króla się wkur........ Ci dżentelmeni uważali, że wujek obecnego króla powinien być na tronie. Niestety nie tylko tak uważali, ale także śmieli wydać drobne kwoty z ich majątków by tak się stało. Cóż syn owego wujka, a zarazem kuzyn nowego króla marnie skończył rozbijając się helikopterem, który spadł z niewyjaśnionych przyczyn. Z nad Jemenu wyleciał traktor i go zestrzelił. Problem polega na tym, że nad Jemenem latają tylko Saudowie i Amerykanie. Ogólnie nowy król jest nadzieją Arabii Saudyjskiej jest młody wykształcony i pracuje !!!!!!!!!!!!!!!!, ma też jedną wykształconą na zachodzie żonę. Już wprowadził kilka udowodnień dla swych poddanych. Po pierwsze kobieta może prowadzić samochód, po drugie może mieć własny majątek, a co najważniejsze może pracować po ślubie. To istna rewolucja. Pewnie wujek nie miał tak liberalnych poglądów i za to został uwięziony, a by nie podskakiwał syn mu zginą w katastrofie lotniczej. A panowie po prostu chcieli by było jak było. Ogólnie przewrót pałacowy odbył się bezkrwawo, straty w co znaczniejszych rodach nie przekraczają jednej dwóch osób. Nie doszło też do dość popularnego wybijania całych rodzin do nogi. Więc drobne sińce i opodatkowanie co znaczniejszych rodów nie jest wielką karą.

 • elenem

  Oceniono 18 razy 10

  To sie nazywa - zamach na czyjeś życie i majątek.
  To sie nazywa- bandycka kradzież czyichś pieniędzy w "ramach prawa."
  Tak sie dzieje, kiedy nie ma Trójpodziału Władzy w państwie, nie ma niezależnych sądów i policji.
  Wtedy rządzi Bandyta.

  Dobrze sie przyjrzyjcie .... Polskę czeka to samo. Ziobro i Kaczyński zadbają o wasze majątki i konta bankowe.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 7

  Cham, nawet bogaty - zawsze będzie chamem. I w krajach arabskich - i u nas ...

 • smurfmadrala

  Oceniono 3 razy 3

  Ileż jadu niesłychanej nienawiści w ocenie saudyjskiego prawa, toć przecie koloryt miejscowego multi-kulti,
  wkrótce o tym przekonamy się w UE, kiedy dzielnice "no go" będą stanowić ponad 50 % miast Zachodu.
  Komuniści, marksiści, feministki, tęczowi najszybciej doświadczą multi-kulti sprawiedliwości.

 • slawczan

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda nyślałem, że coś o Kulczykach

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 1 raz 1

  "Przedsiębiorcy niegdyś uważani za gigantów saudyjskiej gospodarki, dzisiaj noszą na nogach bransoletki z nadajnikami. Książęta przewodzący siłom wojskowym, teraz są pilnowani przez strażników, którymi dowodzili. Rodziny latające prywatnymi odrzutowcami, dziś nie mogą uzyskać dostępu do swoich kont bankowych."

  Normalnie coś strasznego w tym kraju.

 • krzysztof muszka

  Oceniono 1 raz 1

  Syria rządzona pszez Asadow była Panstwem wielokulturowym i jak na państwo Arabskie najbardziej demokratycznym.Poszanowane były prawa wszystkich mniejszości religijnych .Mieli swoje dzielnice i udział w rządzie.Rebelie wywołali jak wszedzie Sunnici.Gdyby Asad przegrał jestem przekonany że wszystkie mniejszości były by wymordowane.Arabia Saudyjska to przy Syri ciemna dyktatura.

 • kukunapniu

  Oceniono 1 raz 1

  "Wszyscy objęci dochodzeniem mieli pełen dostęp do pomocy prawnej, a także opieki medycznej"

  to tak jak ten więzień w Kalifornii który przez 2 dni był przywiązany do krzesła bez ruchu aż skrzep dostał mu się do płuc i umarł na podłodze ... stróże prawa cały czas czuwali nad nim a i ratownicy medyczni też robili co mogli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX