Takie pomysły Ministerstwa Finansów bardzo lubimy. Duże ułatwienie dla osób wypełniających PIT

Robert Kędzierski
Ministerstwo Finansów znacznie ułatwia składanie deklaracji PIT. Z internetu pobrać można częściowo wypełnione formularze. Koniec z przepisywanie tego, co skarbówka i tak o nas już wie.

Ministerstwo Finansów udostępniło nowe narzędzie, które ułatwia złożenie deklaracji PIT. Od poniedziałku, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dostępna jest specjalna strona, która umożliwia pobranie częściowo wypełnionych formularzy. 

Trudna nazwa, proste działanie

Nowe narzędzie znajdziemy pod dość długą nazwą: Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR). Ministerstwo skrót tłumaczy z angielskiego - to pre-filled tax return. By skorzystać z formularza należy przewinąć nieco ekran i wskazać formularz, który chcemy wypełnić - PIT-37 lub PIT-38. 

W pierwszym, popularniejszym, z przypadków musimy wybrać sposób rozliczenia: • indywidualnie, z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. W jaki sposób do formularza automatycznie trafią nasze dane? System sam je tam umieści. Musimy jednak dokonać autoryzacji. Można tego dokonać na trzy sposoby. Należy wpisać "kwotę przychodu uzyskaną w roku 2017". Można też skorzystać z Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

PFR - wstępnie wypełnione zeznanie podatkowePFR - wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe Źródło: https://www.finanse.mf.gov.pl

Po wpisaniu tych danych pozycje takie jak koszty uzyskania przychodu, zaliczki na poczet podatku dochodowego, wpłacone przez pracodawcę składki zdrowotne automatycznie pojawią się w wymaganych miejscach. Zadaniem podatnika jest w tym wypadku jedynie sprawdzenie poprawności danych - można to zrobić porównując to, co widzimy na ekranie, z formularzem rozliczenia, który wręczył nam pracodawca.

Czytaj też: Co z obniżką podatków. Będzie nowa skala? 

Zeznanie można uzupełnić o inne przychody i koszty uzyskania przychodu. W kolejnym kroku możemy zdecydować, komu chcemy przekazać 1 procent naszego podatku oraz wystąpić o przysługujące nam ulgi i odliczenia (np. ulgę na dzieci).

Ostatni krok to wysyłka zeznania drogą elektroniczną. Otrzymane potwierdzenie jest dowodem na to, że spełniliśmy obowiązek. Nowy system Ministerstwa umożliwia też odnajdywanie złożonych wcześniej deklaracji, sprawdzanie ich statusu oraz wydruk.

Co istotne, do skorzystania z usługi rozliczenia PIT przez internet nie jest wymagany profil zaufany w Epuap. A to sprawia, że dostęp do usługi jest bardziej powszechny. 

Należy pamiętać o tym, że pięciokrotne podanie błędnych danych w systemie PFR uniemożliwia skorzystanie z systemu. 

***

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: