"Komornicze Allegro" coraz bliżej. Na portalu wylicytujesz zajęty samochód, telewizor i biżuterię

Krajowa Rada Komornicza na swojej stronie poinformowała, że portal do komorniczych e-licytacji zostanie uruchomiony w ciągu sześciu miesięcy. Będzie on działać na podobnej zasadzie co popularne portale aukcyjne.

O uruchomieniu "komorniczego Allegro" mówi się w Polsce już od co najmniej kilku lat. Jednak jak do tej pory skończyło się jedynie na deklaracjach. Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", portal pierwotnie miał zostać uruchomiony 8 września 2016 r. Potem przesunięto tę datę na 1 marca 2017 roku, ale wówczas okazało się, że Krajowa Rada Komornicza nie ma pieniędzy, aby uruchomić i utrzymać serwis. Teraz ma być inaczej.

Krajowa Rada Komornicza uprzejmie informuje, że trwają intensywne prace nas systemem teleinformatycznym obsługującym licytacje elektroniczne. System e-licytacji zostanie uruchomiony w ciągu sześciu miesięcy

- czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie Krajowej Rady Komorniczej.

Jak Allegro czy eBay

Na stronie zamieszczono również makietę serwisu "E-LICYTACJE", która zdradza nam całkiem sporo na temat tego, w jaki sposób będzie on funkcjonował.

E-LICYTACJEE-LICYTACJE fot. Krajowa Rada Komornicza

Struktura portalu łudząco przypomina popularne internetowe serwisy aukcyjne. Możemy więc skorzystać z wyszukiwarki opartej na lokalizacji i wybrać jedną z kategorii. A tych jest całkiem sporo - od antyków, przez biżuterię i zegarki, a skończywszy na samochodach, jachtach, maszynach przemysłowych oraz maszynach rolniczych.

E-LICYTACJEE-LICYTACJE fot. Krajowa Rada Komornicza

Przed przystąpieniem do licytacji należy założyć konto. Oprócz standardowych danych teleadresowych będziemy musieli podać także numer PESEL, a poprawność zamieszczonych we wniosku danych zostanie zweryfikowana w rejestrze PESEL. Dopiero wtedy będziemy mogli rozpocząć korzystanie z portalu E-LICYTACJE.

E-LICYTACJEE-LICYTACJE fot. Krajowa Rada Komornicza

Po co komornikom portal z e-aukcjami?

Jak podkreśla "DGP", uruchomienie serwisu E-LICYTACJE, to szansa na zahamowanie drastycznego spadku licytacji ruchomości, które stanowią obecnie zaledwie 0,7 procent wszystkich przychodów uzyskiwanych z egzekucji. Obecnie komornicy mają duży problem ze spieniężeniem takich przedmiotów, jak choćby sprzęt RTV czy też AGD.

Niewykluczone, że w przyszłości na portalu oferowane będą również nieruchomości. Nowe przepis maja bowiem umożliwić e-licytację w przypadku egzekucji z nieruchomości przeprowadzanej w trybie uproszczonym.

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: