Szansa na zablokowanie niebezpiecznej dla Polski budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream II

Budowa rosyjskiego gazociągu przebiegającego przez Morze Bałtyckie zagroziłaby europejskiemu bezpieczeństwu energetycznemu - uważa rząd USA i przypomina o sankcjach. Za zmianami w przepisach, które utrudnią realizację Nord Stream II, jest też część europosłów.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert powiedziała podczas brifingu prasowego, że USA sprzeciwiają się budowie Nord Stream II, gazociąg „podważyłby bezpieczeństwo energetyczne i stabilność Europy”. Jej zdaniem, projekt ten mógłby stać się dodatkowym elementem nacisku Rosji na Ukrainę.

Już w zeszłym tygodniu grupa 39 amerykańskich senatorów wysłała list do Departamentu Skarbu USA, wyrażający sprzeciw wobec rosyjskich planów połączenia gazociągu Nord Stream z Niemcami. W liście czytamy, że jeśli zostanie on zbudowany, sprzymierzeńcy USA w Europie będą bardziej narażeni na „złośliwy wpływ” Kremla.

Heather Nauert dodała, że ??każda firma, która angażuje się w projekt Nord Stream II, może zostać objęta sankcjami. USA nałożyły je w ubiegłym roku na Iran, Rosję i Koreę Północną.

Pozytywne sygnały z UE

Pozytywny – z punktu widzenia interesów Polski – sygnał popłynął także z Brukseli. Posłowie Parlamentu Europejskiego z Komisji do spraw Energii i Przemysłu poparli zmiany w dyrektywie gazowej, które mają utrudnić budowę gazociągu. 

Propozycje europosłów jednoznacznie wskazują, że przepisom trzeciego pakietu energetycznego podlegają podmorskie części gazociągów na terytorium Unii Europejskiej. Jeśli zmiany uda się przeforsować, Nord Stream II może stać się nieopłacalny.

Premier Morawiecki przyklasnął

Z amerykańskiego stanowiska zadowolony jest premier Mateusz Morawiecki. - Przyjmuję z zadowoleniem dzisiejsze oświadczenie Departamentu Stanu ws. sankcji, które mogą spotkać firmy zaangażowane w projekt Nord Stream II – napisał w mediach społecznościowych premier.

Jego zdaniem gazociąg „podmywa europejskie bezpieczeństwo energetyczne prowadząc do monopolizacji dostaw gazu oraz zagraża Ukrainie”, dlatego powinien zostać zatrzymany.

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: