Szansa na zablokowanie niebezpiecznej dla Polski budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream II

Budowa rosyjskiego gazociągu przebiegającego przez Morze Bałtyckie zagroziłaby europejskiemu bezpieczeństwu energetycznemu - uważa rząd USA i przypomina o sankcjach. Za zmianami w przepisach, które utrudnią realizację Nord Stream II, jest też część europosłów.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert powiedziała podczas brifingu prasowego, że USA sprzeciwiają się budowie Nord Stream II, gazociąg „podważyłby bezpieczeństwo energetyczne i stabilność Europy”. Jej zdaniem, projekt ten mógłby stać się dodatkowym elementem nacisku Rosji na Ukrainę.

Już w zeszłym tygodniu grupa 39 amerykańskich senatorów wysłała list do Departamentu Skarbu USA, wyrażający sprzeciw wobec rosyjskich planów połączenia gazociągu Nord Stream z Niemcami. W liście czytamy, że jeśli zostanie on zbudowany, sprzymierzeńcy USA w Europie będą bardziej narażeni na „złośliwy wpływ” Kremla.

Heather Nauert dodała, że ??każda firma, która angażuje się w projekt Nord Stream II, może zostać objęta sankcjami. USA nałożyły je w ubiegłym roku na Iran, Rosję i Koreę Północną.

Pozytywne sygnały z UE

Pozytywny – z punktu widzenia interesów Polski – sygnał popłynął także z Brukseli. Posłowie Parlamentu Europejskiego z Komisji do spraw Energii i Przemysłu poparli zmiany w dyrektywie gazowej, które mają utrudnić budowę gazociągu. 

Propozycje europosłów jednoznacznie wskazują, że przepisom trzeciego pakietu energetycznego podlegają podmorskie części gazociągów na terytorium Unii Europejskiej. Jeśli zmiany uda się przeforsować, Nord Stream II może stać się nieopłacalny.

Premier Morawiecki przyklasnął

Z amerykańskiego stanowiska zadowolony jest premier Mateusz Morawiecki. - Przyjmuję z zadowoleniem dzisiejsze oświadczenie Departamentu Stanu ws. sankcji, które mogą spotkać firmy zaangażowane w projekt Nord Stream II – napisał w mediach społecznościowych premier.

Jego zdaniem gazociąg „podmywa europejskie bezpieczeństwo energetyczne prowadząc do monopolizacji dostaw gazu oraz zagraża Ukrainie”, dlatego powinien zostać zatrzymany.

Cotygodniowe podsumowanie roku 11/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (109)
Gazociąg Nord Stream II. Szansa na zablokowanie niebezpiecznej dla Polski budowy
Zaloguj się
 • kimdongun

  Oceniono 21 razy 17

  Najbardziej niebezpieczni dla Polski są głupi Polacy, a takich nie brakuje.

 • proz

  Oceniono 22 razy 14

  Rury wyprodukowane, statki i barki zakontraktowane, niemieckie pozwolenie na budowę wydane, miliardy już wyłożone i komuś się nadal wydaje, że to nie powstanie? Naiwni.

 • krzysiozboj

  Oceniono 16 razy 12

  Dlaczego tak mocno nadstawiamy zad za Ukrainę i USA, a psujemy sobie relacje z Niemcami i Rosją (największym partnerem handlowym i potencjalnie największym rynkiem zbytu)? Ukraina czy USA pomogą nam w większych kłopotach? Wolne żarty. My tracimy cokolwiek na budowie NS2? Niespecjalnie, potencjalnie zyskujemy zbyt na Ukrainie jeśli idzie o gaz, Ukraina skądś go musi brać, a z Rosji może przestać płynąć.

 • qawsedrftg

  Oceniono 14 razy 10

  To tak jakby Rosja miała się wypowiadać o gazociągu z Meksyku na Florydę. Absurdalne i wszyscy to wiedzą.

 • buk.humor.dziczyzna111

  Oceniono 22 razy 10

  Zapłaci obywatel – za rosyjski gaz Niemcy płacą 185 $ , a polacy 225 $ ,natomiast za yankeski gaz polacy płacą 265 $, ale Trampek już zapowiedział, że będzie drożej !!!!!!!!!

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 14 razy 10

  "Szansa na zablokowanie niebezpiecznej dla Polski budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream II"
  Jasne jest szansa ........... wydymac szympansa ............. a rurociag wybuduja.

 • wujek_extrema

  Oceniono 11 razy 9

  to znaczy yankesom zalezy zeby sprzedawac swoj gaz 2 razy drozej i dlatego robia zamieszanie. Polska zawistna i stanom dupe lize tak ze dopatruje sie wielkich zagrozen a sama moglaby miec tanszy gas jakby dziadostwa nie szerzyla. Nic z tego nie bedzie panowie, trum jest na smyczy putina a ten wie czego chce. Niemcy sa pragmatyczni i inteligentni tak ze rozum wezmie gore na emocjami. sprawa jest przewazona

 • jur.jam

  Oceniono 15 razy 9

  Im więcej rurociągów tym lepsze bezpieczeństwo energetyczne wszystkich ..a może ja czegoś nie rozumiem .... ? Przeprowadzenie tego gazociągu przesz Polskę to dopiero byłoby dla Europy niebezpieczeństwo gdy władza nadal będzie w rękach Kaczystów.

 • kroliklesny

  Oceniono 12 razy 8

  Kupowac od Rosjan jest niebezpiecznie, bo moga rzekomo zablokowac. Kupowac od USA za 4 razy wieksza cene i tez moc byc zablokowanym, jest bezpieczne! Czy tu ktos chce z kogos zrobic idiote?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX