Takich kłopotów Facebook nie miał jeszcze nigdy. Elon Musk kasuje swoje konta, wspierając ruch #deleteFacebook

Rafał Hirsch
Elon Musk, założyciel Tesli i SpaceX, jeden z najważniejszych biznesmenów z Doliny Krzemowej, polecił skasować profile swoich spółek na Facebooku. To wyraz poparcia ruchu #deleteFacebook nawołującego do rezygnacji z korzystania z serwisu. Akcje Facebook spadły do poziomu najniższego od lipca ubiegłego roku.

Okoliczności decyzji Elona Muska są zaskakujące. Nie tylko dlatego, że postanowił zniknąć z największego serwisu społecznościowego na świecie. Także dlatego, że wygląda na to, że do tej pory w ogóle nie wiedział, że jego spółki mają profile na Facebooku. To przynajmniej wynika z jego piątkowych rozmów na Twitterze.

W tej chwili na Facebooku nie ma już oficjalnych profili ani Tesli, ani SpaceX, ani samego Muska. Kontrowersyjny biznesmen uznał jednak, że na razie zostawi profile na Instagramie (który należy do Facebooka), ponieważ jego zdaniem cieszy się on pewną niezależnością od Facebooka.

Decyzja Muska wpisuje się w ruch #deleteFacebook, który powstał po wybuchu afery z wykorzystywaniem danych o użytkownikach Facebooka przez firmę Cambridge Analityca, która pomagała w kampanii wyborczej Donalda Trumpa.

Zdaniem większości analityków pomimo oczywistych strat wizerunkowych przyszłość serwisu była niezagrożona, ponieważ aby coś mu się stało, od serwisu musieli by się odwrócić jego użytkownicy.

ZOBACZ TEŻ: Facebook, Google, Microsoft, serwisy internetowe zbierają o tobie masę danych. Co wiedzą i czy ta wiedza jest groźna?

Po decyzji Elona Muska może się jednak okazać, że ruch #deleteFacebook zyska na popularności i w efekcie faktycznie Facebook poniesie straty biznesowe. Tuż po decyzji Muska akcje Facebooka ponownie zaczęły tracić na wartości. A w ciągu całego minionego tygodnia spadły na giełdzie o ponad 13 procent.

Notowania akcji FacebookaNotowania akcji Facebooka wykres: investing.com

Tylko w piątek po decyzji Elona Muska akcje Facebooka spadły o 3,3 procent. Są teraz najtańsze od lipca 2017. Wartość rynkowa Facebooka od momentu wybuchu afery z Cambridge Analityca zmniejszyła się o ponad 70 miliardów dolarów.

Więcej o: