Zakaz handlu już zmienił nasze przyzwyczajenia. Oto, co stało się z niedzielnymi zakupami

Wygląda na to, że polscy konsumenci szybko zareagowali na wejście w życie zakazu handlu w niedziele. Po zaledwie dwóch weekendach obowiązywania nowego prawa już widać zmiany.

"Niedzielne zakupy" robimy teraz głównie w piątek i w sobotę – na to wskazywałby raport firmy analitycznej IQS "Sunday is coming…". Badanie przeprowadzono w dniach 15 stycznia – 21 marca, czyli objęło obie marcowe niedziele z zakazem handlu.

Przez zakaz handlu zmieniamy przyzwyczajenia

Ankietowani odpowiadali na pytanie: "Kiedy robiła Pani/Pan ostatnie zakupy produktów FMCG dla gospodarstwa domowego lub dla siebie?" FMCG (fast-moving consumer goods) to tak zwane produkty szybkozbywalne, czyli takie, które kupujemy często i stosunkowo tanio, głównie produkty spożywcze i chemia gospodarcza.

I tak w marcu, w porównaniu z lutym, liczba osób, które robią zakupy w piątek wzrosła z 18 do 22 proc., a w sobotę z 18 do 21 proc. Stało się więc to, na co bardzo liczyły sieci handlowe, zachęcając klientów promocjami do przeniesienia niedzielnych zakupów na te właśnie dni.

Zakaz handlu zmienia przyzwyczajenia zakupoweZakaz handlu zmienia przyzwyczajenia zakupowe IQS/Gazeta.pl

Co ciekawe, z drugiej strony, wyraźnie spadła liczba robiących zakupy na początku tygodnia – w poniedziałek aż o 5 punktów procentowych. Tak jakby konsumenci,  wiedząc, że nie mogą uzupełniać zapasów codziennie, zrobili większe przed niedzielą.

Kwietniowy test zakupowy

To oczywiście dopiero wstępne i pierwsze oceny, wnioski o jakichś trwałych zmianach będzie można wyciągać dopiero za jakiś czas. Ale kierunek jest już zarysowany, zresztą zgodnie z przewidywaniami wielu ekspertów. Do zakazu handlu, jakkolwiek dla niektórych zapewne uciążliwego, Polacy po prostu się przyzwyczają.

Teraz przed polskimi konsumentami trudniejszy test. W kwietniu niehandlowe będą aż cztery niedziele z rzędu. Dodatkowo, tuż przed świętami, w Wielką Sobotę, sklepy mogą być otwarte tylko do godziny 14:00, co więcej, po tym czasie pracownicy nie mogą wykonywać już żadnych czynności związanych z handlem, jak na przykład zamykanie kas. To oznacza, że większość sklepów będzie zamykana jeszcze wcześniej, już o 12:30-13:00.

Szczegółową listę wraz z godzinami mamy tutaj: Wielki Piątek i Wielka Sobota - do której są czynne sklepy? Zostaną zamknięte wcześniej niż rok temu

+++

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: