Rekord w Niemczech. Bezrobocie spadło do najniższego poziomu od czasów zjednoczenia Niemiec

Marcin Kaczmarczyk
Stopa bezrobocia u naszego zachodniego sąsiada spadła w marcu do 5,3 proc. Bez pracy jest tylko 2,3 mln Niemców - to najniższy poziom bezrobocia od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku.

Liczba bezrobotnych w Niemczech spadła w marcu o 19 tys. w porównaniu do danych z lutego – podała w czwartek Federalna Agencja Pracy. Spodziewano się, że zmniejszy się jedynie o 17,5 tys. wniosków.

Tym samym bez pracy jest za Odrą 2,3 mln Niemców, a zatrudnienie sięgnęło poziomu 44,94 mln osób – to najlepsze wyniki w historii nowych zjednoczonych Niemiec.

Od marca ubiegłego roku niemieckim pracodawcom udało się stworzyć nowe miejsca dla 204 tys. pracowników.

Czytaj więcej: Najwięcej zarabiamy na handlu z Niemcami. Inaczej jest w wypadku Chin i Rosji. 

- Pozytywny trend na rynku pracy trwa nadal – skomentował najnowsze liczby mówiące o bezrobociu za Odrą Detlef Scheele, szef Federalnej Agencji Pracy.

Potwierdza to również liczba ofert pracy w niemieckim pośrednikach – w marcu było ich 778 tys., o 86 tys. więcej niż rok temu.

Tak doskonałe dane dobrze wróżą również polskiej gospodarce. Wysokie zatrudnienie w Niemczech oznacza wysoką produkcję w tamtejszych zakładach – a one często kooperują z polskimi firmami. Przypomnijmy, że Niemcy są naszym największym partnerem handlowym i biznesowym i od jego kondycji gospodarczej zależy również utrzymanie silnego wzrostu gospodarczego w Polsce.

Cotygodniowe podsumowanie roku 12/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o: