Bahrajn odkrył największe od dekad złoża ropy naftowej. Przyćmią obecne rezerwy

Bahrajn poinformował w niedzielę, że odkrył największe od wielu dekad pole naftowe, położone na zachodnim wybrzeżu królestwa.

Bahrajn to najmniejszy producent energii w Zatoce Perskiej. Okryte złoża ropy naftowej są największe od 1932 roku, kiedy kraj ten rozpoczął wydobycie surowca.

Od początku było wiadomo, że nowe złoża „przyćmią” bieżące rezerwy Bahrajnu – tak podawała BNA, informacyjna agencja tego kraju. Szczegóły na temat lokalizacji i szacowanych zasobów podano w środę i okazało się, że nowe złoże to aż 80 mld baryłek ropy.

- Odkrycie może zapewnić bardzo potrzebny zastrzyk podatkowy w Bahrajnie - powiedział Ehsan Khoman, szef badań na Bliski Wschód i Afrykę Północną w Mitsubishi UFJ w Dubaju. - Na obecnym etapie jest jednak zbyt wcześnie, aby oszacować potencjalny wzrost przychodów z węglowodorów - dodał.

Bahrajn to nie jest potentat

Przemysł naftowy Bahrajnu wygląda skromnie w porównaniu z największymi światowymi producentami ropy i gazu. Kraj ten ma w sąsiedztwie prawdziwych potentatów w tym zakresie. Arabia Saudyjska jest największym eksporterem ropy naftowej, Katar - największym eksporterem skroplonego gazu na świecie. Komentatorzy w pierwszych analizach sugerują, że nowe odkrycie nie zmieni marginalnego znaczenia Bahrajnu w przemyśle naftowym.

Dotychczasowe zasoby Bahrajnu to 124,6 miliona baryłek ropy naftowej - mniej niż w Polsce, i 92 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego. Dla porównania, Arabia Saudyjska ma 266,5 miliarda baryłek ropy, Katar ma 24,3 biliona metrów sześciennych gazu.

W 2017 r. w Bahrajnie wydobywano 197 tys. baryłek ropy dziennie. Z odkrytego w 1932 roku Bahrain Oil Field pochodziło 44 tys. baryłek. Źródłem pozostałej części było złoże Abu Sa’afah, które zarządzane jest wspólnie z Arabią Saudyjską.

Przychody Bahrajnu z ropy i gazu spadły o 43 procent od 2013 do 2016 roku, zgodnie z najnowszymi danymi tamtejszego Ministerstwa Finansów. Powodem był spadek cen ropy naftowej aż o 77 procent. Sprzedaż surowców energetycznych stanowiła 87 procent całkowitego dochodu w 2016 r., dlatego Bahrajn stara się zdywersyfikować swoją gospodarkę.

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o: