Znaleźli legalny sposób na zakaz handlu w niedziele. "Ustawa tego nie zabrania"

Robert Kędzierski
W niedziele "niehandlowe" działanie sklepów jest obwarowane wieloma zakazami. Okazuje się jednak, że zakupy można robić zupełnie legalnie. Jednego bowiem ustawa nie przewidziała.

Zakaz handlu w niedziele przyniósł kolejną zmianę w zachowaniu konsumentów  - informuje Szopi.pl - platforma zakupowa umożliwiająca zamówienie zakupów z wybranej sieci handlowej, z dostawą do domu. Jej właściciele w oświadczeniu cytowanym przez Wiadomości Handlowe twierdzą, że osoby robiące zakupy online w piątki i soboty kupują o 30 proc. częściej. 

Zakupy można robić legalnie

Szopi wyjaśnia też, że użytkownicy korzystają z platformy nawet w niedziele objęte zakazem. Nawet, jeśli muszą liczyć się ze znacznie mniejszym asortymentem. W niedzielę kupić można bowiem wyłącznie towary ze sklepów, które są otwarte. Koszyk zakupowy jest więc o połowę mniejszy od standardowego. 

W weekendy Polacy zamawiają produkty pierwszej potrzeby: pieczywo, masło, ser, mleko, śmietanę czy owoce. Popularne są również ciasta i słodycze

- czytamy w oświadczeniu. 

Czytaj też: Zbigniew Grycan o zakazie handlu w niedziele: "Straty nie do odrobienia".

Mieszkańcy Warszawy, Wrocławia i Krakowa, gdzie działa Szopi, zakupy w niedziele objęte zakazem mogą więc robić bez przeszkód. Pracownicy platformy towar nabywają bowiem najczęściej w Biedronkach mieszczących się na dworcach. 

Ustawa nie zakazuje bowiem robienia zakupów spożywczych online ani dostarczania ich w niedziele, w tym te objęte nową ustawą. 

W dni objęte zakazem otwartych jest zaledwie siedem Biedronek w całym kraju - to kropla w oceanie 2,8 tys. placówek. Możliwe jednak, że inne platformy zakupowe zaczną promować dostarczanie zakupów do domów w niedziele. W dużych miastach zakaz ma więc szansę być mniej uciążliwy dla mieszkańców. 

Kwiecień będzie mieć pięć niedziel. Wolna od handlu powinna być pierwsza i ostatnia. Z tym, że w pierwszą wypada Niedziela Wielkanocna. Zatem na zakupy bez ograniczeń będziemy mogli pójść tylko w jedną niedzielę, ostatnią – 29 kwietnia. W cztery pierwsze - 1, 8, 15 i 22 kwietnia - większość sklepów będzie zamknięta.

***

Jacek Walkiewicz: Widzę szanse w problemach, a wcześniej widziałem problemy w szansach [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (238)
Szopi.pl dostarcza zakupy zrobione w niedziele objęte zakazem. "Ustawa tego nie zabrania"
Zaloguj się
 • krzych.korab

  Oceniono 73 razy 57

  Komuniści mieli i mają ciągoty do zakazów, bo lubią ludzi karać i wsadzać do więzień. Jak napisał Karol Bunsch "Im więcej praw i zakazów tym wiecej przestępców".

 • kunwyscigowy

  Oceniono 56 razy 40

  W niedziele powinny być zamknięte kościoły bo to również handel tylko, że się płaci teraz a towar do odebrania po śmierci bez żadnej gwarancji.
  Poza tym pół polski by trochę "odczadziało" i zauważyło że można z dzieckiem iść np. na rower, kajak do kina do lasu zamiast wyć na kolanach z zimnych murach te same spiewki od 40 lat

 • kunwyscigowy

  Oceniono 43 razy 33

  natura polaczka - najpierw dobrowolnie i z radością wybrać sobie bat na własną dudę a potem wsadzać katon za gacie aby mniej bolał....słowem zakład dla obłąkanych na 312 tyś km2

 • threemen

  Oceniono 9 razy 9

  Zakaz uciazliwy, to nie popierajcie partii, ktora zakaz wprowadzila.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 8 razy 8

  Żądam wolnych niedziel od meczów, zawodów sportowych i treningów dla sportowców i trenerów!! Oni też chcą spędzić niedziele z rodzinami!!

 • Bar Roed

  Oceniono 7 razy 7

  Ostrze ustawy skierowane jest na CENTRA HANDLOWO ROZRYWKOWE i GALERIE HANDLOWE ,,albowiem one "demoralizują " ludzi swoim wystrojem , klimatyzowanymi pomieszczeniami , czystymi ubikacjami , dużymi bezpłatnymi parkingami , jednocześnie oferując kompleksową opiekę nad dziećmi , rodzinne zakupy sprzętów , ubrań wyposażenia domów , mebli , bary , restauracje , kawiarnie , kina , siłownie itd..
  W dodatku " DEMORALIZUJĄ " w niedziele co może być groźne ,

 • nieparafianin

  Oceniono 11 razy 7

  A kiedy będzie zakaz zbierania tacy niedzielnej przez klechów ???

 • susdomestica

  Oceniono 8 razy 6

  Chciałbym, żeby Polska kiedyś była krajem, w którym żeby żyć normalnie jak wolny człowiek, nie trzeba było w kółko kombinować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX