Saudyjczycy zbudują w Indiach jedną z największych rafinerii na świecie. Inwestycja za 44 mld dolarów

Saudyjski gigant naftowy Aramco zbuduje gigantyczną rafinerię na zachodnim wybrzeżu Indii. Inwestycja pochłonie 44 mld dol.

Saudi Aramco, największy na świecie producent ropy naftowej, zbuduje rafinerię wraz z trzema indyjskimi państwowymi przedsiębiorstwami naftowymi. Stanie ona około 350 km na południe od Bombaju, ma kosztować 44 miliardy dolarów i będzie w stanie przerobić około 1,2 miliona baryłek ropy dziennie - napisała spółka w oświadczeniu.

Aramco dostarczy co najmniej 50 proc. ropy do przetworzenia w rafinerii.

Jak zauważa saudyjska spółka, będzie to jeden z największych na świecie projektów w obszarze rafinacji i petrochemii. Indyjski minister Dharmendra Pradhan poinformował, że po 50 proc. udziałów będą miały w nim Aramco i indyjskie konsorcjum. Niewykluczony jest udział strategicznego partnera Aramco w przedsięwzięciu.

Saudyjczycy chcą zarobić na dynamicznym rozwoju indyjskiej gospodarki, która zwiększa apetyt na paliwa i produkty petrochemiczne.

W oczekiwaniu na IPO

Aramco rozszerza zakres inwestycji na całym świecie przed największą w historii globalnej gospodarki IPO, której możemy spodziewać się jeszcze w tym lub w przyszłym roku.

We wtorek dowiedzieliśmy się o innej dużej inwestycji Aramco. Saudyjczycy podpisali z francuskim potentatem Total umowę o wartości 5 miliardów dolarów na budowę gigantycznego kompleksu petrochemicznego w Jubail Satorp o zdolności przerobowej na poziomie 440 tys. baryłek dziennie. Inwestycja da 8 tys. miejsc pracy.

Aramco zachowa 62,5 proc. udziałów w rafinerii, Total - pozostałe 37,5 proc. Umowę podpisano w trakcie wizyty saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salmana w Paryżu.

Łączna wartość umów, które Aramco w ostatnich dniach zawarło z francuskimi i amerykańskimi przedsiębiorstwami, opiewa na 20 mld dol.

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: