Oszuści znów podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Uwaga na e-maile w sprawie zwrotu podatku

Resort finansów ostrzega przed e-mailami w sprawie "zwrotu pieniędzy za ostatni rachunek podatkowy", które trafiają do internautów z całej Polski. Wiadomości te są próbą wyłudzenia danych i nie należy ich otwierać.

Trwa gorący sezon rozliczeń podatkowych. Nie dziwi więc fakt, ze również internetowi oszuści starają się wykorzystać tę okazję, aby wzbogacić się naszym kosztem.

O najnowszej próbie wyłudzenia poinformowało Ministerstwo Finansów. Okazuje się, że na skrzynki e-mailowe wielu internautów trafiają wiadomości dotyczące „zwrotu pieniędzy za ostatni rachunek podatkowy". Warunkiem otrzymania pieniędzy ma być  uzupełnienie formularza elektronicznego na stronie Ministerstwa Finansów.

Fałszywa wiadomośćFałszywa wiadomość fot. MF

Sęk w tym, że nadawcą wiadomości wcale nie jest MF, a link znajdujący się w e-mailu wcale nie prowadzi do strony  resortu, ale do spreparowanej przez oszustów fałszywej strony. Przestępcy wykorzystują ją, aby wyłudzić od ofiary jej dane osobowe, hasło logowania do poczty elektronicznej oraz dane karty kredytowej.

Do  wiadomości dołączony został też  załącznik o nazwie DYREKCJA GENERALNA FINANSA PUBLICZNA.pdf, który udaje oficjalną korespondencję urzędową.

Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy odpowiadać na wiadomość, a tym bardziej klikać w link prowadzący do fałszywego serwisu lub w dołączony do maila załącznik.

To nie pierwszy raz, gdy ktoś podszywa się pod działania Ministerstwa Finansów. Pod koniec 2016 r. ostrzegaliśmy przed  e-mailami, których nadawcą miał być rzekomo fiskus. Wtedy przestępcy infekowali komputery ofiar złośliwym oprogramowaniem.

Załącznik do e-mailaZałącznik do e-maila fot. MF

Sztuczka stara jak internet

Opisana powyżej sytuacja, to oczywiście klasyczny przykład phishingu. To jedno z najstarszych i najbardziej skutecznych narzędzi stosowanych przez cyberprzestępców. Polega ono na przesłaniu wiadomości podszywającej się pod autentycznego nadawcę.

Odbiorca takiego e-maila jest przekonywany, że np. nastąpiła awaria banku i trzeba zalogować się do nowego systemu potwierdzając login i hasło. W tego typu ataku niemal zawsze chodzi o przejęcie kontroli nad komputerem lub kontem.

Uwaga na fałszywe e-maile

Zdrowy rozsądek to najlepsza broń w walce z oszustami. Zawsze, gdy otrzymasz na swoją skrzynkę podejrzanego e-maila, odpowiedz sobie na pięć prostych pytań:

  • Czy znasz nadawcę wiadomości?
  • Czy otrzymywałeś już inne wiadomości od tego nadawcy?
  • Czy spodziewałeś się otrzymać tę wiadomość?
  • Czy tytuł wiadomości i nazwa załącznika mają sens?
  • Czy wiadomość nie zawiera złośliwego oprogramowania?

Jeśli odpowiedź na któreś z powyższych pytań brzmi „NIE”, to nie otwieraj e-maila ani jego załączników i nie odpowiadaj nadawcy.

Pamiętaj również o tym, że banki, firmy oferujące usługi związane z płatnościami on-line, jak również serwisy społecznościowe nigdy nie wysyłają do klientów wiadomości, w których proszą ich o podania haseł logowania czy innych wrażliwych danych. Jeśli otrzymałeś takiego e-maila, to jego nadawcą jest prawdopodobnie oszust.

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: