Tak wyglądają długi czynszowe w Polsce. Rekordzistka jest winna prawie milion złotych

Czynszowych dłużników jest nieco więcej wśród kobiet niż mężczyzn, przoduje województwo mazowieckie. Łącznie zaległości czynszowe to ponad 135 mln zł - wynika z danych BIG InfoMonitor. Ale w rzeczywistości może to być kwota nawet 4,5 mld zł.

Dłużnicy obciążają spółdzielnie mieszkaniowe

Zaległości czynszowe zmniejszyły się w ciągu roku o blisko 8,5 mln zł, do 135,8 mln zł – podaje BIG InfoMonitor. Największe zadłużenie ma 37-letnia kobieta mieszkająca na Podlasiu - to 928 tys. zł. Dłużników jest 10,3 tys., ale problem dotyczy głównie osób prywatnych, firm jest zaledwie 6,4 proc. W skali kraju nie wydaje się to być ogromną kwotą, ale dla spółdzielni mieszkaniowej, szczególnie mniejszej, takie długi to istotne obciążenie. BIG InfoMonitor podaje przykład jednej ze spółdzielni w Łodzi, która w tym roku zgłosiła do bazy 600 dłużników na łącznie 15 mln zł – udało się jej odzyskać mniej niż połowę należności.

- Niepłacący to również kłopot dla innych właścicieli lokali, którzy muszą rezygnować z różnych udogodnień lub godzić się na usługi gorszej jakości. Niekiedy nieuchronne jest podniesienie zaliczek dla wszystkich - mówi  Dominik Olechowski, wiceprezes firmy Lux Dom, administratora kilkuset wspólnot mieszkaniowych z Warszawy.

Czubek góry lodowej

Łączna kwota zaległości największa jest w województwie mazowieckim, ale dłużników najwięcej ma kujawsko-pomorskie. W całym kraju ogółem przeważają wśród nich kobiety, jeśli chodzi o wiek, to najwięcej osób jest w przedziale 55-64 lata. Średnio na osobę wypada 11,1 tys. zł zaległości.

Te 135 mln zł to także nie są wszystkie zaległości, jedynie te zgłoszone do BIG. Według przytaczanych przez BIG InfoMonitor danych GUS z końca 2016 roku, jedna czwarta mieszkań miała nieuregulowane opłaty, łącznie, z odsetkami, było to ponad 4,5 mld zł.

Rząd ma pomysł na czynsze

Rząd chce uruchomić dopłaty do czynszów – ale chodzi tu tylko o nowe mieszkania czynszowe, czyli te budowane w ramach programu Mieszkanie plus i tylko przez pierwsze 9 lat najmu. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do konsultacji publicznych. Można dostać nawet kilkaset złotych, kwota zależy od różnych czynników, w tym powierzchni mieszkania, liczby osób w gospodarstwie domowym czy kosztów budownictwa mieszkaniowego w danym rejonie. Trzeba będzie jednak spełnić określone warunki dochodowe.

Pisaliśmy na ten temat tutaj: Rząd będzie dopłacał do czynszu. Nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jest projekt nowej ustawy

Lepiej nie trafić do rejestru BIG InfoMonitor

BIG InfoMonitor przypomina, że wpis do rejestru może oznaczać kolejne problemy, nie tylko jeśli dłużnik będzie chciał wziąć kredyt, ale także w takich sytuacjach jak zawieranie umowy z operatorem komórkowym.

Czytaj też: Pierwsze 'Mieszkania Plus' za moment zostaną oddane do użytku. Tylko 600 zł za trzy pokoje

+++

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (40)
Długi czynszowe w Polsce to ponad 135 mln zł. Średnio 11,1 tys. zł na osobę
Zaloguj się
 • reakcjanatychmiastowa

  Oceniono 13 razy 11

  No to nie wiem jak to jest mozliwe, że jak nam się noga powinęła (babcia umierała, i matka pojechała się nią opiekować, z ja myślałam że ona płaci czynsz, ja byłam bez pracy wówczas) i miałyśmy dług 3 miesiące, to już miałyśmy sprawę i wniosek o eksmisję???? Przed czym uwaga, uratowała nas sędzina, op..przając ich prawnika na czym świat stoi... Bo powinna być najpierw rozmowa, propozycja spłaty i takie tam, a nie było??? No to jak oni czekają tyle aż?

 • Kris P

  Oceniono 10 razy 10

  Jak 37 letnia osoba może mieć 928k PLN?
  Od urodzenia nie płaciła 2000 PLN miesięcznie za czynsz?
  Tak, to jest 37 lat po 2000 PLN miesięcznie.
  To jest jakiś fejk. Jedyne wytłumaczenie że odziedziczyła długi, ale i tak wtedy odpowiedzialność spada na spółdzielnię i takich należałoby do mamra wsadzić za narażenie pozostałych mieszkańców na horendalne koszty darmozjada.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 4

  jak pomyślę, że rodzice prezesa kupili od miasta willę za 4900 złotych to czemu mam się nad sprawiedliwością na świecie?

 • szlachcic

  Oceniono 2 razy 2

  Dajcie mi 2 lata i 10 minut bezplatnych reklam w najlepszych godzinach w kazdej telewizji i zmniejszam problem zadluzen lokatorow o 80%
  W kazdym miescie wybudowalbym osiedle kilku barakow bez ogrzewania i bez biezacej wody.
  Masz dlug powyzej 5 czynszow zostajesz tam przenieniony. Spoldzienie mieszkaniowe i ADM by utrzymywaly te baraki. 10 minutowe spoty kazdego dnia pokazywalyby jak kto Polak kitry wstal z kolan, mieszka w 100 metrowym mieszkaniu, nie placil od lat a teraz zaczal mieszkac w baraku i innym cwaniaczkiem na 10 metrach bez wody i ogrzewania
  Po takim spocie pozostale gnojki polecialyby zaplacic dlugi albo prosilyby o zamiena=e mieszkanie na kawalerke celem likwidacji zadluzenia.
  To sami z pijanymi kierowcami. Konfiskata suta, duze kary finansowe, a za wypadki i smiertelne ofiary to pokaz oglaszania wyroku wieloletniego wiezienia ze szczegolnym uwzglednieniem reakcji glupka ktory wlasnie dowiaduje sie ze bedzie siedzial np 8 lat
  Polacy maja we krwi n=ze mozna jezdzic po pijaku a nie placenie czynszu to oznaka cwaniactwa a nie okradania innych

 • wagadudu

  Oceniono 1 raz 1

  Patole...

 • nessuno

  Oceniono 1 raz 1

  Znam przypadek sprzed lat. Rodzina popadła w tarapaty. Wypowiedzenie umowy, sprawa do sądu i wyrok eksmisyjny z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego. I ta rodzina na wykonanie wyroku czekała prawie siedem lat, a dług w tym czasie urósł do niebotycznych rozmiarów, pieczołowicie hodowany przez bezdusznych i bezmyślnych urzędasów HGW.
  No, ale widać zajęta była znacznie ważniejszymi problemami np. reprywatyzacją.

 • evi-ana

  Oceniono 1 raz 1

  Niepłacący sąsiad to przede wszystkim zmora innych sąsiadów - muszą się oni zrzucac na opłaty części wspólnych za niepłacących, brak remontów (np. dachu) pogarsza stan innych mieszkań, często tacy delikwenci lubią "podłączyc" się do cudzego prądu czy gazu, co bezpośrednio zagraża innym (przypomnijcie sobie wybuch gazu w kamienicy na Śląsku, w którym zginięło kilka osób w tym małżeństwo dziennikarzy z dzieckiem).
  Znam temat zawodowo - najczęściej, żeby doszło do eksmisji, zwłaszcza z lokalu komunalnego mijają lata, w czasie których wielokrotnie ADMy dążą do zawarcia ugód i żeby zostac wyeksmitowanym to trzeba się "postarac". (tak było w większości znanych mi przypadków)
  Zanim wyeksmitowano moich sąsiadów zawierano z nimi 3 ugody - a oni, podpisywali papier, ze dwa razy wpłacili i potem śmiali się "jacy to oni są zaradni". Nie płacili czynszu ponad 10 lat. "Dzięki" temu reszta mieszkań jest zawilgocona, bo dachu nie było za co wymienic. Mieli wiele lat temu problemy z pracą(jak wiele innych osób na początku lat dwutysięcznych), ale po tym jak im się ułożyło wcale nie spłacili swoich długów. (za to zagustowali w firmowych ubraniach i lepszych trunkach).

 • zasuszony

  Oceniono 1 raz 1

  To jest ściema. Jeśli zadłużenie w spółdzielni przekracza połowę wartości mieszkania lokator jest z niego eksmitowany i tyle w temacie zadłużenia :)

 • konigin

  Oceniono 1 raz 1

  Matoluszku, ty wez i obiecaj zaplacic te dlugi i kazde nastepne z pieniedzy podatnikow. Znowu przybedzie wam wdziecznych wyborcow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX