Średnia krajowa coraz bliżej 5 tysięcy złotych. Głównie dzięki wzrostowi płac w energetyce

Rafał Hirsch
Średnie wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach było w marcu o 6,7 procent wyższe niż rok temu i sięgnęło 4886,56 złotych. GUS podaje, że najszybciej rosną płace w energetyce.

Dane o wzroście płac w marcu wskazują, że w polskiej gospodarce na razie nic się nie zmienia. Tempo wzrostu wynagrodzeń nie zwalnia, ale też nie przyspiesza w sposób, który groziłby przegrzaniem. Wzrost o 6,7 procent jest zgodny z oczekiwaniami i praktycznie taki sam, jak w poprzednich miesiącach.

Polskie firmy nieustannie zwiększają też zatrudnienie. W marcu w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 9 osób pracowało o 3,7 procent ludzi więcej niż rok wcześniej.

Sytuacja w której coraz więcej ludzi zarabia coraz więcej pieniędzy oznacza, że nasza konsumpcja w najbliższych miesiącach także powinna rosnąć i to dość żwawo. Nie należy więc spodziewać się jakiegokolwiek spowolnienia tempa wzrostu w polskiej gospodarce.

GUS przy okazji publikacji danych dla całego sektora przedsiębiorstw zdradził też, że najwolniej rosną płace w "sekcji B", a najszybciej w "sekcji D" polskiej gospodarki.

Komunikat GUS o wzroście płac i zatrudnieniaKomunikat GUS o wzroście płac i zatrudnienia źródło: GUS

Sekcja B w gusowskiej klasyfikacji oznacza "górnictwo i wydobywanie", a sekcja D to "wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych". W skrócie chodzi o całą energetykę i PGNiG (gaz) - to tam obecnie płacą rosną najszybciej, bo aż o 10,2 procent rocznie. 

W górnictwie wzrost płac to tylko 1,3 procent. 

Więcej o:
Komentarze (57)
Średnia krajowa coraz bliżej 5 tysięcy złotych. Wynagrodzenia rosną najszybciej głównie w energetyce
Zaloguj się
 • krzych.korab

  Oceniono 24 razy 18

  Nie w energetyce, lecz dzięki politykom i ich znajomym oraz rodzinom. Duży udział maja w tym odprawy dla zmieniających się prezesów w Spółkach Skarbu Państwa.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 21 razy 15

  Słyszysz suwerenie?!?!?!
  Średnia pensja to prawi 5000 brutto,
  a średni penis to 16cm.

  Wyciągasz chyba przynajmniej średnią, co nie?

 • midas

  Oceniono 16 razy 12

  Niestety jestem lekarzem a nie energetykiem- po specjalizacji w deficytowej specjalności szpital, w którym robiłem rezydenturę (płaci za to ministerstwo) około 2400 netto, po specjalizacji zaproponował mi 1800 zł netto (miasto wojewódzkie), czyli brutto ok. 2500zł...to się pytam gdzie ta średnia krajowa. Jasne obecnie pracuje na kontrakcie (w tym samym szpitalu) - tylko cała odpowiedzialność jest przerzucona na mnie, mam niskie (bo takie płace by się opłacało!...) chorobowe, zero zabezpieczenia. Oczywiście jak wszyscy koledzy pracuję, by zachować finansowy jako taki poziom po 300 godz w miesiącu...no cóż niech mi jeszcze ktoś zacznie znowu o konowałach i jak to mam oddać za studia nim wyjadę za granicę...a raczej dłużej się tak nie da...p.s. np. Słowacja - lekarz w trakcie specjalizacji 1 śr. krajowa, po specj. 2 śr. krajowe, doktoraty, profesury odpowiednio więcej... ale wiem przecież to służba i praca opłacana przez płacących składki a nie 5-7 tyś zł jako manager w Biedronce lu Lidlu - bo to prywatne... to ja się pytam a energetyka też prywatna??

 • burek_polny

  Oceniono 3 razy 3

  Wincej wyngla, wincej nagrod! PiSsiorki dymaja Suwerena, ze az furczy.

 • kemor234

  Oceniono 4 razy 2

  Kwota średniej jest zdecydowanie zaniżona. Trzeba przecież uwzględnić nagrody ...

 • czechy11

  Oceniono 1 raz 1

  Nic tak nie wkurzy durnych głosujących na PiS jak czytanie takich abstrakcji.

 • d1r3ct

  Oceniono 1 raz 1

  Komentarzy 27, ale 3 widoczne...z odpowiedziami w nich łącznie 10....a nie ma nawet pokaż więcej xD TO gdzie pozostałe 17 ? :>

 • tomasz_problem

  Oceniono 1 raz 1

  osz cholera, a już prawie miałem średnią krająwą.... no nic pozapie*lam parę lat, może znów się przybliżę...

  :|

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX