Bank Zachodni WBK zmienia nazwę. Ale nie tylko. Realizują dawną ideę Mateusza Morawieckiego

W maju na walnym zgromadzeniu akcjonariuszu BZ WBK ma zostać przyjęta uchwała o zmianie nazwy i siedziby banku. To powrót do pomysłu, o którym w 2014 roku mówił Mateusz Morawiecki, dzisiaj premier, a wtedy prezes banku.

Kluczowy paragraf planowanej uchwały ma tylko dwa punkty. W pierwszym napisano: "Zmienia się nazwę Banku z 'Bank Zachodni WBK Spółka Akcyjna' na 'Santander Bank Polska Spółka Akcyjna', z kolei w drugim: "Zmienia się siedzibę Banku z Wrocławia na Warszawę". To wszystko.

A dlaczego tak zmiana? "Dzięki nawiązaniu do nazwy jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek bankowych w Europie i na świecie, klienci naszego banku jeszcze silniej odczują przynależność do dużej międzynarodowej grupy finansowej" – tłumaczy bank w komunikacie.

Po akceptacji uchwały przez zgromadzenie akcjonariuszy bank rozpocznie procedurę zmiany nazwy i siedziby. Nową nazwą chce się posługiwać od września.

Czytaj więcej: Banki więcej zarobią w tym roku. Bo zetną koszty, czyli głównie zwolnią pracowników. 

BZ WBK nazwę na Santander Bank Polska chciał zmienić już kilka lat temu. W sierpniu 2014 roku mówił o tym Mateusz Morawiecki, ówczesny prezes banku. - Rozpoznawalność marki Santander w Polsce sukcesywnie rośnie. To zrozumiała strategia z punktu widzenia właściciela, bowiem na pozostałych rynkach działa on pod nazwą Santander – tłumaczył powody decyzji aktualny premier.

Wtedy do zmiany jednak nie doszło z powodu braku konsultacji tej decyzji z Komisją Nadzoru Finansowego. Teraz już wniosek w tej sprawie został zaakceptowany przez KNF.

BZ WBK jest trzecim największym bankiem w Polsce - po PKO BP i Banku Pekao. Jego aktualna wartość giełdowa sięga 37 mld zł. Nieco ponad 68 proc. akcji banku należy do hiszpańskiego giganta Banco Santander.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (62)
Bank Zachodni WBK zmienia nazwę na Santander Bank Polska. I wyprowadza się z Wrocławia do Warszawy
Zaloguj się
 • ksiadz.teofil

  Oceniono 18 razy 14

  To i tak lepiej niż Bank im. Lecha Kaczyńskiego. Chyba że to bank nasienia?

 • zerin

  Oceniono 19 razy 13

  No to zaczynam szukać lepszej oferty bankowej. Ta nazwa mi pasowała i mam gdzieś "odczuwalność przynależności do dużej międzynarodowej grupy finansowej".

 • goldenboy34

  Oceniono 3 razy 3

  I kaska z podatków znowu do Warszawy...tym razem z Wrocławia

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 3

  Santander? A czemu nie JPMorgan Chase albo Goldman Sachs? Taką decyzję podjął prezes państwa? Ale to bank który na zachodzie Europy żąda 9 procent za kredyt gdy Europejski Bank rozdaje nadal kredyty za 0 procentów. Jaką prowizję otrzymał ten premier za taką zmianę?

 • szejski

  Oceniono 2 razy 2

  Już parę lat temu mi pokazywali w WBK, że domalowują do logo czerwony napis "Santander", a potem zupełnie zmienią nazwę. Nie kumam, skąd to zdziwienie. I nie mówił tego żaden tam Morawiecki, tylko zwykły doradca w całkiem niewielkim oddziale banku WBK.

 • czarny.kolezka

  Oceniono 2 razy 2

  Jaka wartosc faktur za uzyczenie logo Santander i technologii ? I kto mialby z tego korzysci oprocz Hiszpanow bo klientom to zwisa czy to sie zwie Pies S.A. czy Kot Sp. z o.o. byle im odpowiada.
  Czy to przypadek, ze prezes przeniosl sie z Wroclawia do Warszawy ?
  Najwieksze kwoty placi dotychczas dawna Tepsa za korzystanie z logo Orange. My wszyscy za to placimy haracz.

 • s4uron

  Oceniono 2 razy 2

  hehehe Banco Santander - tandeta i ulubiony bank brazylijskich faweli. Co na to klienci Deutsche Banku? Wstyd kartę kredytową będzie pokazać :-DDD

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 4 razy 2

  Akurat dziś sprzedałem po 379 i ustawiłem odkup na 354, ale jak ma być Santander to chyba sobie odpuszczę - będzie drenowanie kiesy jak Orange - "opłata licencyjna za nazwę" pożerająca lwią część zysku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX