Chińscy inwestorzy wykupują Europę. W ciągu 10 ostatnich lat firmy zainwestowały 318 mld dolarów

Od 2008 roku chińskie firmy były zaangażowane w transakcje o wartości co najmniej 318 miliardów dolarów na całym kontynencie europejskim. Przejęto w efekcie około 360 firm, od włoskiego producenta opon Pirelli po irlandzką firmę leasingową Avolon Holdings - wynika z raportu Bloomberga.

W portfelu chińskich podmiotów znalazły się także częściowo lub w całości cztery lotniska, sześć portów morskich, farmy wiatrowe w dziewięciu krajach, a także 13 klubów piłkarskich.

Największe kwoty ulokowali Chińczycy w europejskich firmach w 2016 roku, było to niemal 100 mld dol. Na początku stycznia 2016 roku China National Chemical ogłosiła, że kupi szwajcarskiego producenta pestycydów Syngenta za 46,3 miliarda dolarów.

Z dostępnych informacji finansowych wynika także, że spada rozmiar chińskich transakcji na Starym Kontynencie. W latach 2008 i 2009 średnia wartość transakcji wyniosła prawie 740 milionów dolarów, w latach 2016 i 2017 - 290 milionów dolarów.

Najwięksi przyciągnęli najwięcej

Ponad połowa znanych inwestycji chińskich spółek koncentruje się w pięciu największych gospodarkach Europy. Tylko w Wielkiej Brytanii wartość udziałów inwestorów Państwa Środka w ponad 200 przedsiębiorstwach przekroczyła 70 mld dolarów, kupili m.in. mniejszościowy udział w londyńskim lotnisku Heathrow.

Przeszło 66 mld dolarów trafiło z Chin do Szwajcarii (54 transakcji), 31 mld dol. do Włoch (85 umów), 13,5 mld dolarów do Francji (89 transakcji). 10 mld dolarów wyniosły chińskie inwestycje w Niemczech (200 spółek).

W Italii głośną transakcją było przejęcie włoskiego producenta opon Pirelli oraz dwóch znanych klubów piłkarskich z Mediolanu – AC Milan i Interu.

We Francji Chińczycy kupili również dwa kluby piłkarskie – Olympique Lion i OCG Nicea, a także mniejszościowy pakiet w porcie terminal Link w Marsylii i lotnisku w Tuluzie.

Według danych Bloomberga, w Polsce zainwestowało 12 chińskich spółek, umowy opiewają łącznie na 730 mln dolarów. Największą z nich było przejęcie farm wiatrowych od EDF za 398 mln dolarów.

+++

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o: