Policzyli, ile Polacy dostają na rękę po odjęciu wszystkich podatków i opłat. Nie wygląda to dobrze

Po odliczeniu podatków i składek na ubezpieczenie na konto pracowników w Polsce wpływa 71 proc. pensji w przypadku przeciętnie zarabiającego singla i 77 proc. w przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny.

To poniżej średniej dla wszystkich krajów Unii Europejskiej - wynika z najnowszej edycji raportu PwC "Praca w UE - podatki i składki 2018".

Jak podają eksperci z firmy doradczej PwC, mimo podwyżki kwoty wolnej od podatku do 6600 zł w 2017 r., wciąż należy ona do najniższych w Europie.

Dodatkowo nasze pensje brutto pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatki, procentowo również znajdują się poniżej unijnej średniej. Przeciętnie zarabiający singiel otrzymuje 71 proc. swojego pełnego wynagrodzenia (średnia UE 73 proc.).

W zestawieniu z pozostałymi krajami UE zajmujemy 15. lokatę (na równi z Chorwacją, Łotwą i Rumunią). Najmniej ze swoich wynagrodzeń oddają mieszkańcy Cypru (91 proc.), Malty (81 proc.) oraz Estonii, Irlandii i Wielkiej Brytanii (80 proc.).

Jak czytamy w raporcie PwC, w nieco gorszej sytuacji pod tym względem znajdują się polskie rodziny. Co prawda, przy przeciętnych dochodach mogą one liczyć na 77 proc. wynagrodzenia (średnia UE wynosi 79 proc.), ale to zaledwie 18. miejsce w zestawieniu wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej (na równi ze Szwecją). Analiza uwzględnia popularne ulgi na dziecko i rozliczenie małżeńskie.

- Zmiany, które zaszły w podatku PIT w Polsce w ostatnich kilkunastu miesiącach, nie wpłynęły znacząco na wysokość wynagrodzenia netto przeciętnej rodziny. Podniesienie kwoty wolnej od podatku odczuła niewielka grupa osób o najmniejszych dochodach - tłumaczy Mariusz Ignatowicz, partner w dziale prawno-podatkowym PwC. Jego zdaniem dyskutowane zniesienie limitu składek ZUS i tym samym zwiększenie kosztów zatrudnienia nie będzie pozytywnie stymulować rynku pracy. - W tym kontekście pod znakiem zapytania stoi wzrost konkurencyjności naszego wynagrodzenia na europejskim rynku - dodaje ekspert.

'Praca w UE - podatki i składki 2018''Praca w UE - podatki i składki 2018' 

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC przypomina, że łączna składka na ZUS w Polsce to ponad 35 proc. wynagrodzenia, co w tym aspekcie sytuuje nas w połowie zestawienia państw Unii Europejskiej. - W kilku krajach przekroczony jest próg 40 proc. (Słowacja, Czechy, Rumunia, Węgry, Grecja, Belgia, Holandia, Niemcy), a w przypadku Francji nawet 60 proc.. W minionym roku na podwyżkę składek na ubezpieczenie społeczne zdecydowały się Niemcy, a na Cyprze i w Holandii obniżono składki pracodawcy z tego tytułu - wymienia Narkiewicz-Tarłowska.

„Praca w UE - podatki i składki 2018”

+++

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o: