S7 z Warszawy do Gdańska ominie Łomianki. Wyjazd z Warszawy będzie wygodniejszy

Robert Kędzierski
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w środę o ważnej decyzji dotyczącej kolejnego odcinka drogi ekspresowej S7 z Warszawy w stronę Gdańska. Mieszkańcy Bemowa i Chomiczówki będą mieli powody do zadowolenia.

GDDKiA otrzymała właśnie decyzję środowiskową dotyczącą północnego wylotu drogi ekspresowej S7 z Warszawy w kierunku Gdańska. Jak informuje Dyrekcja, odcinek od Kiełpina do warszawskiej Trasy Armii Krajowej, czyli S8, ominie podwarszawskie Łomianki. 

Nowa trasa powinna znacząco odciążyć obecną infrastrukturę drogową. Planowana jest bowiem budowa trzech, a miejscami nawet czterech pasów w każdym kierunku. To dobra wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców Bemowa i Chomiczówki  - tu droga przebiegnie tunelami. 

Przebieg S7Przebieg S7 Źródło: GDDKiA


Planowany odcinek ma długość 12,9 km. Przebiega od ul. Kolejowej, następnie za węzłem "Kolejowa" biegnie w kierunku Kanału Młocińskiego. Dalej droga będzie biegła przez obrzeża Kampinoskiego Parku Narodowego, aż do węzłów „Wólka Węglowa” i „Janickiego”. Następnie, wzniesie się ponad teren nad drogą S8. Pomiędzy tunelami zaprojektowano węzeł „Generała Maczka” a na przecięciu dróg ekspresowych S8 i S7 zaplanowano węzeł „NS”.

Planowana jest też budowa innej infrastruktury: wiaduktów, przejść podziemnych, kładek, czy ekranów akustycznych i przejść dla zwierząt.

Długa droga do celu

GDDKiA na jesień tego roku zaplanowała ogłoszenie przetargu na koncepcję programową,  który ma zostać rozstrzygnięty w roku 2019. Budowa ruszyć ma w latach 2021-2022. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2024 lub 2025. 

S7 w stronę Gdańska

W 2020 roku GDDKiA planuje podpisać umowę na budowę kolejnego odcinka trasy S7 -  Czosnów - Kiełpin. Według przyjętego harmonogramu pozwoliłoby to udostępnić trasę kierowcom w pierwszej połowie 2024 r.

Czytaj też: Budowa S7 z Warszawy do Krakowa ciągnie się od lat. Jakie postępy? 

Na kolejny fragment trasy między Czosnowem a Płońskiem, 25 stycznia została podpisana umowa na wykonanie elementów koncepcji programowej. Następnie planowane jest ogłoszenie przetargu na projekt i budowę - w 2019 r. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na początek 2020 r. Trasa ma być udostępniona kierowcom przed końcem 2023 r.

Docelowo droga ekspresowa S7 ma połączyć Gdańsk, Elbląg, Warszawę, Radom, Kielce, Kraków aż do Rabki Zdrój. S7 na odcinku Kraków Opatkowice – Rabka-Zdrój stanowi fragment Zakopianki.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Więcej o: