Apple jest już wart 900 miliardów dolarów. Ostatnio sporo zawdzięcza Warrenowi Buffettowi

Rafał Hirsch
Akcje Apple w piątek pobiły rekord i były najdroższe w historii. Jednocześnie wartość całej spółki sięgnęła 900 miliardów dolarów. Akcje Apple drożeją, bo skupuje je słynny miliarder Warren Buffett.

Nowy rekord Apple

Dotychczasowy rekord notowań akcji Apple pochodził z 13 marca, wtedy cena akcji dotarła do poziomu 183,5 dolarów. W piątek kurs osiągnął poziom 183,87 dolarów. W tym momencie cała spółka była warta na rynku dokładnie 903,7 miliardów dolarów. 

Notowania akcji AppleNotowania akcji Apple wykres: investing.com

Nigdy dotąd ani Apple, ani jakakolwiek inna spółka nie była warta tak dużo. 

Aby osiągnąć wycenę na poziomie okrągłego biliona dolarów akcje Apple muszą osiągnąć cenę 203,45 dolarów. Do tego poziomu brakuje im jeszcze wzrostu o 10,6 procent. 

Od początku roku akcje Apple podrożały na giełdzie o 8,6 procent. 

Skąd się wziął nowy rekord?

Bezpośrednią przyczyną piątkowego wzrostu notowań, dzięki któremu udało się pobić rekord była informacja o tym, że akcje Apple kupuje jeden z najbardziej znanych na świecie inwestorów - miliarder Warren Buffett. 

Najwyraźniej inni inwestorzy uznali, że to dobry sygnał i postanowili zrobić to samo. Nowa fala zakupów z ich strony wywindowała cenę akcji Apple do poziomu najwyższego w historii. 

Buffett powiedział w piątek rano w CNBC, że w pierwszym kwartale tego roku dokupił 75 milionów akcji Apple, na co wydał kilkanaście miliardów dolarów. Wcześniej było wiadomo, że Buffett posiada pakiet około 170 milionów akcji Apple, tegoroczne zakupy zwiększają więc stan jego posiadania w spółce dość wyraźnie. 

Warren Buffett i jego spółka Berkshire Hathaway są obecnie największym akcjonariuszem w Apple. 

Świetne wyniki i zapowiedź skupu akcji

Akcje Apple w ostatnich dniach drożeją także w reakcji na opublikowane wyniki finansowe za pierwszy kwartał. Spółka pokazała w nich, że potrafi zwiększać zyski nawet przy bardzo powolnym już wzroście sprzedaży iPhonów, czyli głównego produktu spółki. 

Zysk netto Apple urósł w ciągu roku o 25 procent do 13,8 mld dolarów, przy wzroście liczby sprzedanych iPhonów tylko o 3 procent. W wynikach największej spółki świata coraz większą rolę mają szybko rosnące przychody z usług, takich jak Apple Music, Appstore, czy tez iCloud

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna przyczyna wzrostu notowań Apple. Otóż akcje tej spółki kupuje także...sama spółka. I zamierza robić to na coraz większą skalę. Przy okazji publikacji wyników finansowych zarząd poinformował, że na skup akcji z rynku zamierza przeznaczyć aż 100 miliardów dolarów. Sfinansowanie takich zakupów nie będzie stanowić problemu. Apple w tej chwili w gotówce i w obligacjach ma aż 267 miliardów dolarów. 

Więcej o:
Komentarze (33)
Apple jest już wart 900 miliardów dolarów. Za ostatnimi wzrostami notowań stoi Warren Buffett
Zaloguj się
 • lupus.y

  Oceniono 5 razy 3

  Warren Buffet / Berkshire Hathaway to prawdziwa legenda. Jednakże gdy Buffet inwestuje w nowoczesną technologię, nie zawsze mu to wychodzi. Gdy zdecydował się "wejść w komputery" wybrał IBM. Stracił na tym... grubo ponad miliard dolarów.

 • karo80.0

  Oceniono 5 razy 1

  A jeszcze tydzień temu w tym samym miejscu można było przeczytać o "poważnych problemach Apple", "upadku na giełdzie" itp bzdurach... ;) Dziennikarstwo w Polsce osiągnęło takie samo dno jak polityka - plotki, emocje i opinie idiotów zastępują fakty, wiedzę i opinie ekspertów.
  A Apple od ponad 40 lat po prostu robi swoje - doskonale zaprojektowany i wykonany sprzęt, przyjazne i intuicyjne oprogramowanie, a co jakiś czas potężny technologiczny skok do przodu, po którym konkurencja zajmuje się głównie kopiowaniem sprzętu Apple.

 • izopropanol

  Oceniono 9 razy 1

  Nie wiem ...czy tylko ja mam dziwne wrażenie że to naprawde niedługo pierdyknie ?

 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 0

  Nie "jest warte", a "tyle stoją ich papiery na giełdzie". To różnica. Duża różnica. Bardzo duża.

 • gesia_skorka

  0

  pamiętam taki teks - kapitalizm umiera, ale jaka to piękna śmierć...

 • maciej mucha

  Oceniono 6 razy 0

  Rok 2030 , Apple poprzez model Iphone 30 kupuje caly swiat. Steve Jobs zostaje wskrzeszony z grobu i winduje przez to akcje to takiego poziomu, ze rok potym Apple kupuje kolonie na calym ksiezycu. Krokiem kolejnym bedzie kupno Marsa ,a przed 2050 calego ukladu Slonecznego. Amen.

 • supermassive

  Oceniono 4 razy 0

  Czy taki ładny telefon pomaga na kolana?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX