Apple jest już wart 900 miliardów dolarów. Ostatnio sporo zawdzięcza Warrenowi Buffettowi

Rafał Hirsch
Akcje Apple w piątek pobiły rekord i były najdroższe w historii. Jednocześnie wartość całej spółki sięgnęła 900 miliardów dolarów. Akcje Apple drożeją, bo skupuje je słynny miliarder Warren Buffett.

Nowy rekord Apple

Dotychczasowy rekord notowań akcji Apple pochodził z 13 marca, wtedy cena akcji dotarła do poziomu 183,5 dolarów. W piątek kurs osiągnął poziom 183,87 dolarów. W tym momencie cała spółka była warta na rynku dokładnie 903,7 miliardów dolarów. 

Notowania akcji AppleNotowania akcji Apple wykres: investing.com

Nigdy dotąd ani Apple, ani jakakolwiek inna spółka nie była warta tak dużo. 

Aby osiągnąć wycenę na poziomie okrągłego biliona dolarów akcje Apple muszą osiągnąć cenę 203,45 dolarów. Do tego poziomu brakuje im jeszcze wzrostu o 10,6 procent. 

Od początku roku akcje Apple podrożały na giełdzie o 8,6 procent. 

Skąd się wziął nowy rekord?

Bezpośrednią przyczyną piątkowego wzrostu notowań, dzięki któremu udało się pobić rekord była informacja o tym, że akcje Apple kupuje jeden z najbardziej znanych na świecie inwestorów - miliarder Warren Buffett. 

Najwyraźniej inni inwestorzy uznali, że to dobry sygnał i postanowili zrobić to samo. Nowa fala zakupów z ich strony wywindowała cenę akcji Apple do poziomu najwyższego w historii. 

Buffett powiedział w piątek rano w CNBC, że w pierwszym kwartale tego roku dokupił 75 milionów akcji Apple, na co wydał kilkanaście miliardów dolarów. Wcześniej było wiadomo, że Buffett posiada pakiet około 170 milionów akcji Apple, tegoroczne zakupy zwiększają więc stan jego posiadania w spółce dość wyraźnie. 

Warren Buffett i jego spółka Berkshire Hathaway są obecnie największym akcjonariuszem w Apple. 

Świetne wyniki i zapowiedź skupu akcji

Akcje Apple w ostatnich dniach drożeją także w reakcji na opublikowane wyniki finansowe za pierwszy kwartał. Spółka pokazała w nich, że potrafi zwiększać zyski nawet przy bardzo powolnym już wzroście sprzedaży iPhonów, czyli głównego produktu spółki. 

Zysk netto Apple urósł w ciągu roku o 25 procent do 13,8 mld dolarów, przy wzroście liczby sprzedanych iPhonów tylko o 3 procent. W wynikach największej spółki świata coraz większą rolę mają szybko rosnące przychody z usług, takich jak Apple Music, Appstore, czy tez iCloud

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna przyczyna wzrostu notowań Apple. Otóż akcje tej spółki kupuje także...sama spółka. I zamierza robić to na coraz większą skalę. Przy okazji publikacji wyników finansowych zarząd poinformował, że na skup akcji z rynku zamierza przeznaczyć aż 100 miliardów dolarów. Sfinansowanie takich zakupów nie będzie stanowić problemu. Apple w tej chwili w gotówce i w obligacjach ma aż 267 miliardów dolarów. 

Więcej o: