Komentarze (235)
Rekord w Niemczech. Ceny prądu osiągnęły wartości ujemne
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • uii

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko, ze celem powinno byc zmniejszenie produkcji w elektrowniach konwencjonalnych, a mimo rekordowych wynikow wiatrakow tak sie nie dzieje. Pytam sie po co wiec te wiatraki?

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 9 razy 3

  A elektrownie atomowe wygaszają, bo się boją trzęsień ziemi i tsunami. Albo ekooszołomstwo napierdziało rządzącym w uszy, jednocześnie za nic mając dużo bardziej szkodliwe dla środowiska elektrownie opalane węglem.

 • obywatelx5

  Oceniono 11 razy 3

  w tym samym czasie za wschodnią granicą Prezydent kraju w 21 wieku jedzie wspierać akcję ratowniczą swoją modlitwą nosz jprdl!!!

 • Factor 003

  Oceniono 11 razy 3

  Jaki sens ma ten artykuł jezeli w Niemczech co najmniej raz do roku podwyzszają rachunki za prąd.
  Prąd w Niemczech jest bardzo drogi. Pozyskuja go z wiez wiatrowych i paneli slonecznych i jest droższy jak ten z elektrowni. O co tu chodzi? Taki "suksesy" nikomu nie sa potrzebne. Nie róbcie ludziom wody znmózgu.

 • szatan2012

  Oceniono 9 razy 3

  co za polityka! dopłacamy do węgla, spalamy go, dym truje obywateli Polski, dopłacamy do leczenia obywateli Polski tak czy siak w plecy ... a można tak jak Niemcy, być mądrym i bogatym krajem ... no ale kto paliłby w Warszawie opony jak nie związkowi górnicy?

 • pollion1

  Oceniono 5 razy 3

  My dumny naród nie damy się Niemcowi !Będziemy kopać węgiel truć spalinami i robić na złość wszystkim tak nam dopomóż Bóg!

 • przechrztaimason

  Oceniono 5 razy 3

  Czyli nie można zaplanować dostaw i utrzymać stabilnego napięcia w sieci?

 • janrobin2015

  Oceniono 13 razy 3

  Polecam redaktora piszacym tak debilne artykuly przesledzic zmiany ceny pradu dla indywidualnych odbiorcow w Niemczech na przestrzeni ostatnich 15 lat. Czy i o ile one spadly wraz ze zwiekszajacym sie udzialem energii elektrycznej ze zrodel odnawialnych?

 • rubo45

  Oceniono 9 razy 3

  A my będziemy ludzi po węgiel na śmierć wysyłać

 • podanyloginjestzajety

  Oceniono 3 razy 3

  U nas nie można zmarnować tak energii żeby aż do niej dopłacać.

 • japka_putina

  Oceniono 13 razy 3

  Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie ta niestabilność. W słoneczny i wietrzny dzień mają 55% ze słońca i wiatru, a następnego dnia przy chmurkach i flaucie mają praktycznie zero. Ponieważ nie umiemy efektywnie przechowywać wielkich ilości energii elektrycznej, taki system jest do dupy. Jak zwykle, ekologia okazuje się sztuką kłamstewek, pozoracji i niedopowiedzeń.

 • czytakczynie12

  Oceniono 13 razy 3

  To jest ekologiczne podejście. Słoneczko zamiast węgla. A my tu dusimy się od smogu, szczególnie w zimie. No i jeszcze drzewka nam ścina PARSZYWA zmiana , kto się interesuje ten wie, że to już MILIONY DRZEW. Polska :(

 • auxlux

  Oceniono 5 razy 3

  no i tak się kończy igranie z ekologią

 • tomasz.rze

  Oceniono 13 razy 3

  "tradycyjne niemieckie elektrownie "musiały dopłacać, aby ktoś odebrał od nich nadmiar energii"
  Nie piszcie tak, bo Misiewicze z PiS przeczytają i zrozumieją z tego tylko tyle, że deficyt energii jest lepszy niż nadmiar, szczególnie w energetycznych spółkach Skarbu Państwa.

 • fruchtzwerg

  Oceniono 4 razy 2

  zanim Niemcy popadly w obled "ekologiczny" placilem 13 centow za kWh. Teraz place 31 centow.
  To was czeka w Polsce, jesli ta paranoje dosiegnie kraju.

 • fruchtzwerg

  Oceniono 4 razy 2

  qrde.. a dlaczego nie ma cen ujemnych na moim rachunku za prad, tylko caly czas place te 30 centow za kWh. ???

  Nie dajcie sobie robic wody z mozgu. W Niemczech panuje obled. Subwencje na panele i wiatraki osiagnely tam juz 20% polskiego PKB. A i tak konwencjonalne elektrownie musza chodzic, zeby zabezpieczyc zapotrzebowanie jak nie bedzie slonca i wiatru. Takiej elektrowni nie da sie wylaczyc i wlaczyc w minute, wiec chodza na okraglo i czasem oddaj prad za doplata, bo sprzedac sie go nie da.

 • andrew-live

  Oceniono 4 razy 2

  NIESTETY,BURAKI RZĄDZĄ I DALEJ DAJĄ NASZĄ KASĘ TYM WUNGLĄ ,A ONI PRZEŻERAJĄ TĄ KASĘ .A GDYBY POSZŁA NA ,PRODUKCJĘ ENERGII ODNAWIALNEJ ,/PRZEZ TYLE LAT...../TO BYLIBYŚMY NA POZIOMIE NIEMIEC!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • nazimno

  Oceniono 2 razy 2

  Prawdziwy bilans za styczen-kwiecien 2018 roku, to ~40% z OZE:

  www.heise.de/tp/features/Erneuerbare-besiegen-Atom-4042856.html

  I to jest wartosc realna.
  Wartosci chwilowe nie mowia nic, panie autorze Adamski.

 • six_a

  Oceniono 4 razy 2

  u nas cena prądu składa się z ceny prądu, która może być jakakolwiek i tysiąca dwustu premii dla każdego poza odbiorcą prądu, na które żaden spadek nie będzie miał wpływu. tak że możecie nawet siedzieć po ciemku i wyłączyć wszystko, a i tak zapłacicie daninę rządowi.

 • bsdw

  Oceniono 4 razy 2

  U nas też tak zrobią. Będą ujemne ceny na wódke.

 • true_lysander

  Oceniono 4 razy 2

  W tym wszystkim kluczowe jest zdanie: "tradycyjne niemieckie elektrownie "musiały dopłacać, aby ktoś odebrał od nich nadmiar energii " - czyli na rynku hurtowym prąd był w cenach ujemnych i elektrownie musiały płacić za jego zbycie... ale tym elektrowniom i dok musi ostatecznie zapłacić użytkownik końcowy. Efekt: cena kWh w Polce (z przesyłem) ~0.50PLN, w Niemczech ~1 PLN.

 • starczypl

  Oceniono 8 razy 2

  A my palimy panie kierowniku, palimy. Caly czas palimy
  I te ślunskie kopidoły dalej nas trują. Jeszcze przywilejów chcą.....

 • mniklasp

  Oceniono 14 razy 2

  glupota wiekszosci komentarzy bije rekordy swiatowe. Polacy sa tak glupi i bezczelni w swojej arogancji i ignoracji ze trudno znalezsc inna nacje. Poczytajcie sa madrale prase amerykanska, angielska , japonska i francuzka nt zielonej energi w Niemczech , ilosci energi produkowanej, cen i ile Niemcy placa za energie oraz ile to kosztowalo podatnika niemieckiego. Te cztery kraje pisza szczegolowo o tym problemie w roznych mediach , to sie wam rozjasni

 • beton44

  Oceniono 10 razy 2

  Aha.
  Niemcy kopią 3x tyle węgla brunatnego co w Polsce /180 milionów ton vs 60/
  i importują tyle samo węgla kamiennego co wydobywa się w Polsce /ok 70 mln ton

  Aha i palą to w elektrowniach - nie składają na kupkach - wyobraźcie sobie lemingi :-)

 • stach_79

  Oceniono 6 razy 2

  A u nas ciągle nie budują atomowych! Wiecie po co?? Są elektrownie atomowe nie ma kasy dla rządu!

 • beton44

  Oceniono 6 razy 2

  "Teoretycznie oznacza to, że praca elektrowni konwencjonalnych (atomowych czy węglowych) nie była Niemcom potrzebna. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie mogły one zostać wyłączone"

  Coś trzeba dodawać - o ekooszołomy :-)

 • alicia.online

  Oceniono 12 razy 2

  Można? Można. A u nas niekorzystne warunki dla odnawialnych źródeł energii, w tym dla elektrowni wiatrowych nadal powodują preferowanie najgorszego możliwego wariantu czyli węgla. Co ma co najmniej trzy powody, by od węgla odejść - po pierwsze cena, którą płacimy wszyscy, po drugie smog, przy którym też wszyscy płacimy zdrowiem, po trzecie ryzyko katastrof - czego od wczoraj świadkami jesteśmy. Ale... lobby związkowe ważniejsze od zdrowego rozsądku i rachunku ekonomicznego.

 • norik

  Oceniono 8 razy 2

  Całe szczęście, że PiS stawia na węgiel. Mamy dzięki temu najlepsze powietrze w Europie. Przecież wiadomo wg ministrów PiSu, że smog nie szkodzi.

  Wiem, wiem, nasze elektronie węglowe dzięki nowoczesnym filtrom wyrzucają w powietrze tylko bardzo niewielką ilość pyłu i tony CO2. To oczywiście jest zdecydowanie lepiej niż wiatrowe farmy, które wyrzucają 0 pyłu i 0 CO2.

  Oby tak dalej, a w całym Kraju będziemy mieli tak zdrowe powietrze jak zimą w Zakopanym lub Krakowie.

 • kontra.punkt

  Oceniono 7 razy 1

  Ilu autorów podobnych artykułów i ilu komentatorów w necie ma jakąkolwiek wiedzę na temat zarządzania energią elektryczną? O kompensacji mocy biernej nie wspomnę, chociaż to poważny temat przy farmach wiatrowych. I jeszcze coś: czy ktoś się zastanawiał, w jaki sposób prąd stały, wytwarzany w farmach fotowoltanicznych, jest zamieniany na prąd zmienny który mamy w gniazdkach? Odpowiedzcie sobie, zamiast wypisywać bzdury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX